Daňový balíček: Najde se firma, která otestuje loajalitu poslanců?

Finále schvalování změny DPH zavání právním chaosem. Existuje i silný zájem z byznysu, aby zákon neprošel.

Finále schvalování daňového balíčku možná bude hodně infarktové. Pokud se naplní předpovědi a levicová většina v Senátu vrátí návrh do Poslanecké sněmovny, bude vládní koalice potřebovat minimálně 101 hlasů. Přestože už v poslaneckých lavicích nesedí trio rebelů Petr Tluchoř – Ivan Fuksa – Marek Šnajdr, nemusí zvýšení obou sazeb DPH o procentní bod (na 15 a 21 procent) projít bez problémů.

Existují minimálně dva okruhy potíží, jež mohou potkat premiéra Petra Nečase, který právě s daňovým balíčkem spojil hlasování o důvěře vlády. Jeden se jmenuje Václav Klaus a druhý zájem byznysu.

Potíž 1.: Podpis prezidenta

Senátoři by měli o balíčku hlasovat 5. prosince. Následně bude během několika málo dní odeslán do sněmovny. V ní pak musí dle pravidel pro projednávání zákonů návrh ležet minimálně dalších deset dní, než o něm mohou poslanci hlasovat. Dostáváme se tedy do druhé poloviny prosince. Tím však anabáze se schvalováním nekončí.

Problém spočívá především v tom, že zvýšení DPH má dle návrhu zákona nastat od 1. ledna 2013. Jenže dle již schválené legislativy má od začátku roku platit pouze jedna sazba DPH, a to na úrovni 17,5 procenta. Kvůli lhůtám pro projednání daňového balíčku v parlamentu a patnáctidenní lhůtě pro (ne)podepsání zákona prezidentem proto existuje riziko, že zákon vstoupí v platnost až v průběhu ledna, ačkoli účinnost zákona bude od počátku roku.

Souběh dvou úprav daní tedy zavání pořádným právním chaosem, jak podrobně popisuje například server Novinky.cz. Pokud chce vláda prosadit daňový balíček včas a předejít případnému právnímu chaosu, bude muset premiér Petr Nečas přesvědčit prezidenta Václava Klause, aby návrh zákona co nejrychleji podepsal. Klaus dal však již dříve najevo, že má ke zvyšování daní výhrady. Senátoři ODS proto na setkání s premiérem počátkem v listopadu apelovali na svého předsedu, aby se s prezidentem osobně setkal a daňový balíček s ním prodiskutoval.

Potíž 2.: Podnikatelé v pozoru

Do hry přitom může vstoupit ještě faktor „byznysový“. Obecným zájmem podnikatelů je platit minimální daně. A kdyby návrh na zvýšení DPH neprošel a vyšší sazba spadla ze současných devatenácti procent na 17,5 procenta, jak předpokládá již schválená legislativa, pro řadu z nich by to dokonce znamenalo úsporu. Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE blízký ministrovi Nečasova kabinetu doslova prohlásil: „Tentokrát nepůjde o politiku. Existuje reálné riziko, že se najde firma XY, která otestuje loajalitu poslanců koalice. Pokud návrh neprojde, horní sazba DPH klesne. Za to bude ochoten leckdo zaplatit.“ Cena by to nemusela být vysoká, za současné situace by nejspíš stačilo „přesvědčit“ pouze jednoho, dva poslance (ve třetím čtení pro návrh hlasovalo 101 zákonodárců).

Zdroj ČESKÉ POZICE upozorňuje: „Pokud návrh neprojde, horní sazba DPH klesne. Za to bude ochoten leckdo zaplatit.“S podobnými obavami se netají ani bývalý ekonomický expert ODS a nyní poslanec za Jihočechy 2012 Michal Doktor, který považuje zvedání daní v době recese za nesmyslné a pro návrh nehlasoval. „Určitě je to logická úvaha racionálního hráče. Firmy, pokud daňový balíček neprojde (a od Nového roku začne platit sjednocená DPH ve výši 17,5 procenta — pozn. red.), budou mít na výběr: buď zboží zlevní, anebo nechají ceny na stejné úrovni a od dubna jen mírně zdraží (daně lze standardně měnit vždy k začátku čtvrtletí — pozn. red.). Každopádně kupující před Vánocemi odloží spotřebu. Počkají si až na leden, kdy budou utrácet ve velkém, ale jen do dubna. Zdeformují se tím odhady maloobchodních tržeb. To uvidíte, kolik se toho během prvních měsíců příštího roku vyfakturuje například ve stavebnictví,“ uvedl Doktor pro ČESKOU POZICI.

Možnosti, že by daňový balíček ve sněmovně narazil, se naopak neobává místopředseda ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil: „Považuji za mimořádně nepravděpodobné, že by návrh neprošel. Vytvořila se jasná většina, která daňový balíček už jednou podpořila. Připouštím však, že by se schvalování mohlo kvůli předepsaným lhůtám protáhnout do příštího roku.“

Mimochodem, Světová banka a poradenská společnosti PricewaterhouseCoopers ve čtvrtek zveřejnily zprávu, z níž vyplývá, že placení daní je již nyní v Česku druhé nejnáročnější v Evropě.