Daniel Beneš dostal v ČEZ mandát do konce roku 2017

Nový šéf elektrárenské firmy jmenuje v rozhovoru pro LN dvě priority svého angažmá: energetickou soběstačnost ČR a dividendy pro stát.

Premiér Petr Nečas počítá s tím, že nový šéf ČEZ Daniel Beneš zůstane ve funkci přinejmenším do prosince 2017. Do té doby mu minulý týden prodloužila smlouvu dozorčí rada podniku, v němž má rozhodující slovo stát. „Ale to neznamená, že mám místo jisté. Když se mnou akcionáři nebudou spokojeni, mohou mě vyměnit kdykoli,“ uvedl Beneš v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Beneš by měl mít na starost celý proces přípravy dostavby Temelína. S tím souvisí i prodloužení jeho funkčního období, které mělo skončit v polovině prosince 2013, tedy před očekávaným podpisem smlouvy o stavbě dalších dvou bloků jaderné elektrárny. Od premiéra Nečase a ministrů má Beneš údajně stanoveny dvě základní priority: zajištění energetické soběstačnosti České republiky – tedy hlavně rozvoj jaderné energetiky – a dobré finanční výsledky, které obstarají příliv dividend do státní pokladny.

RWE do náruče Gazpromu

Na dotaz, zda je reálné, aby ČR byla energeticky zcela nezávislá, tedy že se zde bude odehrávat celý jaderný cyklus od těžby uranové rudy přes obohacování uranu až po výrobu palivových článků, odpověděl Beneš záporně. „Samotná těžba uranu v Česku je logická a opodstatněná. ČEZ se milerád do této činnosti zapojí. Závody na obohacování uranu jsou na několika málo místech na světě a je nesmysl, aby v České republice vznikl obohacovací závod jen pro naše potřeby. To nedává ekonomický smysl,“ prohlásil.

Samotná těžba uranu v Česku je logická a opodstatněná. ČEZ se milerád do této činnosti zapojí, tvrdí Beneš.Smysl má podle Beneše například vyvézt vytěžený uran do Francie či do Kanady, nechat jej obohatit, a pak přivézt zpátky. Plnění paliva do palivového souboru by prý měl zajišťovat dodavatel jaderné elektrárny. „Vývojový program je dost nákladný,“ vysvětlil.
Co se týče budoucnosti energetiky v ČR, je dle Beneše orientace na jádro, s níž počítá návrh nové energetické koncepce, správná. „Až dojde uhlí, budeme si muset vybrat, zda energetiku postavit na plynu, nebo na jádře. Plyn bude pocházet hlavně z Ruska, tady bych o energetické soběstačnosti nehovořil,“ domnívá se.

Beneš příliš nevěří v realizaci plynovodu Nabucco, který by měl snížit závislost střední Evropy na plynu z Ruska. „Je to jen přání menšiny, která si uvědomuje, že to je alternativa k ruskému plynu. Ale podle mého názoru se Nabucco nepodaří prosadit, protože ruský vliv bude natolik silný, že jednou budeme vzpomínat na časy, kdy bylo Německo nezávislé na Rusku,“ prohlásil šéf ČEZ, dle něhož koncern RWE - akcionář Nabucca - směřuje do náruče ruského Gazpromu.

Zahraniční akvizice vynášejí

V souvislosti s odchodem Martina Romana z funkce generálního ředitele ČEZ se oživila diskuse o přínosech a ztrátách ze zahraniční expanze skupiny. Co si o tom myslí Beneš? „Musím říci, že všechny akvizice jsou na plánu nebo nad plánem návratnosti. Žádná ze zahraničních akvizic nevychází hůře, než jsme plánovali. Mohu říci, že žádnou z nich jsme nepřeplatili,“ tvrdí. Zároveň přiznal, že do budoucna se chce firma zaměřovat více na Českou republiku a méně na zahraničí. „Proto je logické, že z některých zahraničních trhů odejdeme, ale jen pokud to bude mít ekonomický smysl,“ doplnil.

S cenou elektřiny se příští rok nic dramatického dít nebudeA jaký je výhled pro ceny elektřiny na příští rok? „Silová elektřina bude mírně růst o jednotky procent. Co se týká celkové ceny, kterou budete mít na faktuře, nemohu odhadnout, jak se budou vyvíjet další složky - tedy distribuce a příspěvek na obnovitelné zdroje energie… Můj odhad je, že nic dramatického se s cenou dít nebude.“

Generální ředitel se vyjádřil i k personálním otázkám v ČEZ. „Počítám hlavně s lidmi, kteří tu pracují už dnes… Organizační změny nastanou, například 1. října začne fungovat nová divize strategie, v jejímž čele bude stát Pavel Cyrani. Další změny chci představit dozorčí radě v říjnu tak, aby mohly nastat k 1. lednu. Tyto změny budou mít i personální dopady.“ Jeho původní funkce výkonného šéfa prý zůstane neobsazena.