Další Zemanova „trefa“ – lánské lesy bude řídit bankrotář

Do lánské obory, kterou řídí Kancelář prezidenta republiky, míří Miloš Balák, muž Vojtěcha Slówika a Pavla Dlouhého.

Jakub Kalenský 13.12.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Prezident Miloš Zeman dává výrazu „odborník“ pozoruhodný význam. Je však třeba říct, že se ho drží důsledně celou politickou kariéru. Například Miroslavu Grégrovi bývá přičítána vina za krach podniku Desta Děčín, tak se v Zemanových očích stal odborníkem na průmysl a v roce 1998 ministrem tohoto resortu. Letos v prosinci předvedl Zeman podobný kousek.

Do čela prezidentské obory Lesní správy Lány míří, jak upozornil minulý týden tabletový týdeník Dotyk a ve středečním vydání i MF Dnes, Miloš Balák. Tento muž vedl akciovku Lesy Hluboká a vedl ji nadmíru „skvěle“: loni v únoru bylo na ni vypsáno insolvenční řízení a o tři měsíce později bylo rozhodnuto o úpadku dlužníka.

Lesy Hluboká jsou zajímavé i z dalšího úhlu pohledu. Společnost byla podle dokumentů v obchodním rejstříku vlastněna společností v Lucembursku, nyní údajně končí v Panamě. Lesy Hluboká jsou ovšem daleko více spojovány se jmény Vojtěcha Slówika a „knížete z Hluboké“ Pavla Dlouhého – Slówik údajně značnou část podniku vlastnil, Dlouhý v něm dvanáct let seděl v dozorčí radě.

Doporučení od Slówika či Dlouhého by mělo sloužit spíše jako odstrašující element než jako berná mince pro hlavu státuSlówik je spolupracovníkem exministra zemědělství Jaroslava Palase, někdejšího člena ČSSD, posléze SPOZ, a také politika, který v duchu Zemanova milovaného zákona o majetkových přiznáních už několik let odmítá říct, kde vzal peníze na svůj penzion. Dlouhý je všeobecně vnímán jako faktický hybatel jihočeského regionu, ač člen ODS, s prsty i v ČSSD nebo KSČM, a člověk, jenž soustřeďuje daleko více vlivu a finančních prostředků, než by mu z jeho oficiálních pozic náleželo.

Zeman svým posledním krokem doslova potvrzuje informace ČESKÉ POZICE o tom, že se směrem k Hradu přesunují političtí podnikatelé, nebo, jak se také někdy říká, kmotři. A usazuje jejich přátele a obchodní partnery, kam může.

Prezidentova mluvčí MF Dnes řekla, že o jmenování Baláka bez výběrového řízení rozhodly „vynikající reference“. Rozhodně věříme tomu, že pánové Dlouhý a Slówik Zemanovi nového šéfa lánských lesů vychválili. Jen si nejsme tak docela jisti, že by se s takovými lidmi měl bavit prezident republiky. Jejich doporučení by mělo sloužit spíše jako odstrašující element než jako berná mince pro hlavu státu.

A když už se Zeman rozhodl kádrovat, koho se mu chce a nechce jmenovat ministrem vlády Bohuslava Sobotky, můžeme jen doufat, že si v tomto ohledu nenechává radit stejnými „kapacitami“ a neplánuje se rozhodovat podle své oblíbené odbornické maximy. Další osobnosti formátu Miroslava Grégra, Stanislava Grosse nebo Iva Svobody už by tato republika nemusela unést.