Další záhada sponzoringu Paroubkovy strany

Ekonomický expert národních socialistů Michal Kasal daroval straně 700 tisíc korun. Odkud plynou jeho peníze?

Michal Kasal je štědrým sponzorem stran, které vedl a vede Jiří Paroubek (nejdříve ČSSD, teď NS-LEV 21). foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Michal Kasal je štědrým sponzorem stran, které vedl a vede Jiří Paroubek (nejdříve ČSSD, teď NS-LEV 21).

U národních socialistů, kterým velí Jiří Paroubek, opravdu není o záhady nouze. Alespoň pokud jde o sponzoring strany. Nejdříve to byl ústřední tajemník strany Národní socialisté – levice 21. století (NS-LEV 21) Jaroslav Andres, jenž nejprve byl sponzorem, pak údajně nebyl, a nyní určitě je. Přitom není příliš jasné, odkud Andres peníze „čerpá“. V seznamu sponzorů, které strana na svůj web vyvěsila na konci dubna, nás ale zaujal další dárce – Michal Kasal.

Ekonomický expert národních socialistů Michal Kasal je dle dokumentů strany (viz příloha PDF) po volebním manažerovi NS-LEV 21 Petru Bendovi druhým nejštědřejším sponzorem národních socialistů. Straně za první čtvrtletí 2012 daroval 700 tisíc korun. Není to přitom poprvé, co se Kasal rozhodl přispět politickému subjektu. V roce 2008, v době největší slávy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka (drtivé vítězství v krajských volbách), daroval sociálním demokratům půl milionu korun. Údajně byl jedním z největších individuálních sponzorů „oranžových“.

Michal Kasal není ani žádný politický nováček. Po komunálních volbách v roce 2002 se stal teplickým zastupitelem a členem Rady města Teplice. O čtyři roky později se stal opět zastupitelem a v roce 2010 byl kandidátem ČSSD na teplického primátora.

Michal Kasal odmítá, že by byl jakýmsi bílým koněm, přes kterého peníze do strany putovaly od hlavního stranického sponzora a bosse Petra Bendu  

Kde na to vzal?

Otázkou číslo jedna je: Odkud Kasal nemalé peníze věnované Paroubkově straně čerpal? Vyťukáme-li jeho jméno do obchodního rejstříku, vypadne nám pět firem. Společnosti Fintep Alfa a Fintep Beta (Kasal je jejich jednatelem) byly založeny teprve v lednu 2012 a nejsou k dispozici žádné účetní uzávěrky či výroční zprávy. Vlastníkem těchto firem je společnost Fintep Group, jež patří Kasalovi. Vzhledem k tomu, že i tato společnost byla založena ke konci loňského roku, žádná čísla o kondici firmy nezjistíme.

Pak je tu společnost Fintep s.r.o., kterou Kasal z poloviny vlastní. Tady už účetní uzávěrky najdeme. Jak ale vyplývá z údajů například za roky 2007 až 2011, Kasalovi tato firma bohatství přinést nemohla. V kolonce „Výsledek hospodaření za účetní odbdobí“ jsou nuly nebo také minus jedenáct tisíc korun (rok 2009).

Poslední firmou, u níž figuruje Kasalovo jméno a ve které od konce letošního května působí na pozici předsedy dozorčí rady, je Golf Resort Barbora. Do října 2010 tuto firmu spoluvlastnil hlavní sponzor Paroubkovy strany Petr Benda, poté ji převzala neznámá hongkongská společnost Golf Resort Limited. Členem představenstva firmy je golfista Alan Babický, známý Marka Dalíka či Romana Janouška, a člen širšího vedení Paroubkovy strany. Avšak ani z této firmy Kasal zřejmě nezbohatl. „Ve společnosti Golf Resort Barbora žádný akciový podíl nemám, ani z ní nemám žádné příjmy,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Firma Golf Resort Barbora se v říjnu 2010 pokusila dosáhnout na investiční dotaci (na cvičnou plochu) v hodnotě 3,5 milionu korun z Fondu hejtmanky Ústeckého kraje. Pikantní bylo, že Benda se svého podílu ve firmě zbavil jen několik dní před tím, než v Radě Ústeckého kraje coby radní zvedl ruku pro udělení dotace pro společnost, kterou tehdy donedávna vlastnil. K udělení dotace nakonec nedošlo.

Z uvedených firem tedy Kasalovi příliš „nekáplo“. Jak si jeho sponzorské dary pro NS-LEV 21 vysvětlit? „Dva roky podnikám jako osoba samostatně výdělečně činná v oblasti ekonomického a finančního poradenství, předtím jsem většinu pracovního života strávil v zaměstnaneckém poměru, převážně (15 let) v bankovnictví. Mé osobní příjmy z této činnosti (řádně přiznané správci daně a zdaněné) mi umožňují bez problémů podpořit v této výši stranu, jejíž jsem zakládajícím členem,“ vysvětluje ekonomický expert národních socialistů Kasal.

A co říká spekulaci (ke které nás navedly zdroje z Ústeckého kraje), že Kasal byl pouze jakousi „mezistanicí“, přes kterou peníze do strany putovaly od hlavního stranického sponzora a bosse Petra Bendu? Michal Kasal něco takového odmítá: „Nejsem ničím bílým koněm. Nadále nemám zájem v této diskusi s vámi pokračovat.“

Revanš za ČSA a Českou poštu?

Michal Kasal je štědrým sponzorem stran, které vedl a vede Jiří Paroubek (nejdříve ČSSD, teď NS-LEV 21). V době, kdy byl Paroubek šéfem sociálních demokratů, působil Kasal na čelních pozicích ve státních podnicích České aerolinie (ředitel obchodu v letech 2007 až 2010) a Česká pošta (vrchní ředitel obchodu a marketingu, březen až červen 2010).  

Na otázku, co si od Paroubkovy strany slibuje (když ji takto štědře dotuje), a zda sponzorské peníze nejsou jakousi „protislužbou“ za případnou někdejší Paroubkovu pomoc při shánění pozic v ČSA a České poště, Kasal ČESKÉ POZICI napsal: „Od strany si slibuji, že získá podporu veřejnosti a bude moci pozitivně ovlivnit situaci, zejména ekonomickou, v této zemi. K novinářským konstrukcím se nevyjadřuji.“

Počet příspěvků: 2, poslední 26.6.2012 09:39 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.