Ceska Pozice

Další výzva pro Hušáka: Sežene 900 milionů pro ČSTV?

Aktualizováno. Svaz bude iniciovat žalobu na bývalého generálního ředitele Sazky za to, že loterijní firmu dovedl do konkurzu.

Aktualizováno. Když Aleš Hušák končil vloni 22. srpna v čele představenstva Sazky, vzkázal médiím, že se odchází „věnovat novým výzvám“. Jednou z nich je určitě psaní autobiografické knihy, která bude primárně rekapitulovat pád Sazky, jak nás Hušák koncem roku navnadil v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Jak daleko Hušák s psaním pokročil, nevíme, pokud má ale již dopsáno, doporučujeme mu ještě s vydáním bestselleru posečkat.

Šéf Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta již v pátečním vydání Hospodářských novin avizoval, že bude v sobotu na valné hromadě svazu prosazovat usnesení, aby ČSTV Hušáka zažaloval. V sobotu bylo usnesení schváleno a výkonný výbor ČSTV byl pověřen, aby inicioval podání žaloby o náhradu škody na Aleše Hušáka jako hlavního viníka ztráty Sazky.„Jak vysoká bude konečná částka, dosud není známo. ČSTV – jako majoritnímu akcionáři – vznikla ztrátou akcií škoda ve výši více než 950 milionů korun, ale s největší pravděpodobností tam přibudou ještě další částky,“ upřesnil v sobotu předseda ČSTV.

Necelá miliarda by nemusela být konečná suma, která by se teoreticky mohla objevit na Hušákově vrubu. S připojením k případné žalobě totiž počítají i další z akcionářů Sazky. Určitě Sdružení sportovních svazů, jak HN potvrdil jeho šéf Zdeněk Ertl. A již dříve oznámili záměr zažalovat Hušáka také představitelé Sokola, kteří svoji škodu vyčíslili předběžně na 400 milionů.

Šéf ČSTV Jansta: „Sazku zničilo hospodaření za patnáct let. Ani ta hala O2 Areny by námi tak neotřásla, kdyby se hospodařilo řádně.“Páteční Hospodářské noviny míní, že žalobu by měla podat primárně akciová společnost Sazka, toho času v konkurzu. Přišla již o loterijní byznys i značku, za 3,81 miliardy je vloni na podzim získaly finanční skupiny PPF a KKCG miliardářů Petra Kellnera a Karla Komárka. Ti provozují loterie pod starou značkou, ale pod svojí novou firmou (Sazka sázková kancelář, a. s.).

Podstatou žaloby by mělo být, že Hušák svojí činností zapříčinil znehodnocení akcií loterijní firmy. „Důkazní břemeno bude na jeho straně. On musí dokázat, že tomu tak nebylo,“ uvedl pro HN Ertl. A když se bude někdejší vládce Sazky bránit, že všechna důležitá rozhodnutí přijímalo celé představenstvo? „Máme důkazy, že to byl hlavně on,“ tvrdí Jansta s tím, že „Sazku zničilo hospodaření za patnáct let. Ani ta hala O2 Areny by námi tak neotřásla, kdyby se hospodařilo řádně.“

V sobotu Jansta předložil delegátům valné hromady ČSTV 77 stran analýzy o tom, proč Sazka zkrachovala. „Viníků ztráty Sazky je samozřejmě víc, ale pouze jeden nese zákonnou odpovědnost, a to je jednoznačně předseda představenstva a generální ředitel pan Hušák. Každý k tomu nějakým způsobem přispěl, ale někdo měl rozhodovací pravomoc a předával informace – a to byl ředitel, který záměrně zatajoval a falšoval údaje a manipuloval s fakty i s čísly,“ prohlásil Miroslav Jansta.

Je však třeba také stále připomínat, kdo byl majoritním vlastníkem zkrachovalé Sazky: ČSTV.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.