Ceska Pozice

Další vydíračka Věcí veřejných

Výsledek jednání grémia VV: Buď premiér Petr Nečas do 26. dubna splní naše podmínky, nebo naši ministři podají k 1. květnu demisi.

Po celodenním jednání grémia Věcí veřejných má současná vládní koalice na stole další ultimátum „veverek“: Buď premiér Petr Nečas do 26. dubna splní naše podmínky, nebo ministři VV k 1. květnu podají demisi. Mezi podmínkami je i revize koaliční smlouvy a rekonstrukce vlády. Pokud Nečas podmínky do 26. dubna splní, musí ve sněmovně proběhnout hlasování o důvěře vládě. (Revizi koaliční smlouvy pod hrozbou opuštění kabinetu žádaly Věci veřejné už loni na jaře. Dlouhé týdny jednání tenkrát skončily krátce před prázdninami.)

K odchodu z vlády vyzval Věci veřejné místopředseda strany Tomáš Jarolím. Důvodem byla nahrávka, kterou minulý týden zveřejnily VV. Na ní tehdejší poslankyně VV Kristýna Kočí mluví o blíže nespecifikovaných nabídkách nejen od neformálního šéfa VV Víta Bárty, ale také od premiéra Petra Nečase (ODS) a od ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Dle názoru VV z ní vyplývá, že se koaliční partneři před rokem podíleli na přípravě puče uvnitř VV.

Podle informací ČESKÉ POZICE představitelé Věcí veřejných o požadavku na rekonstrukci vlády mluvili již dříve i s premiérem Nečasem. Prý po něm požadovali, aby se v případě, že se Bárta u soudu očistí, mohl vrátit do funkce ministra dopravy. Dalším požadavkem mělo být také to, aby se vicepremiérka pro boj s korupcí stala ministryní spravedlnosti. Obojí však Nečas údajně odmítl.

Jak horká je ta kaše?

Vydírat se nenecháme, reagoval pro agenturu ČTK ministr financí Kalousek. TOP 09 chce prý další postup koordinovat s ODS premiéra Petra Nečase, osobně prý jako nejpoctivější řešení vidí dohodu o co nejrychlejším termínu předčasných voleb. „Není to nic, co by ČR prospělo, ale mělo by to i svá pozitiva. Třeba to, že nic takového jako VV by se už v parlamentu neobjevilo,“ dodal Kalousek pro server Aktuálně.cz.

„Zvláště u Věcí veřejných platí, že uvařená kaše není tak horká. Myslím, že je to jen další snaha zatlačit na koaliční partnery,“ citovalo Aktuálně.cz místopředsedu ODS Jiřího Pospíšila.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pro ČESKOU POZICI uvedl, že „jediné smysluplné řešení představují nové volby. Nejlépe společně s volbami do krajů a Senátu.“ Místopředseda hlavní opoziční partaje a senátor Jiří Dienstbier ultimátum Věcí veřejných považuje za komické. „Nemyslím si, že to myslely (Věci veřejné) vážně. U nich platí heslo ‚každý den ve vládě je dobrý den‘. Možná se tímto krokem jen snaží mediálně zakrýt své průšvihy,“ řekl ČESKÉ POZICI Dienstbier. Podle něho by premiér Nečas neměl ani usilovat o udržení případné menšinové vlády. „Jediný správným řešením je rozpuštění Poslanecké sněmovny a poté předčasné volby,“ dodal Dienstbier.

Jiří Paroubek považuje rozhodnutí vedení Věcí veřejných jen za „další zoufalý čin této strany politického handlu“. „Občané zřejmě už tuší, že prakticky nekonečná vládní krize opět dopadne jako vždy. Nečasova vláda bude pokračovat. A to ať už za faktické účasti ministrů za Věci veřejné, nebo bez nich,“ uvedl v oficiální reakci předseda strany NS-LEV 21.

A premiér Nečas? Ten v oficiálním prohlášení uvedl, že odmítá jakékoliv vydírání a ultimáta. „Příčiny nevěrohodnosti vlády jsou především ve Věcech veřejných a měly by zpytovat svědomí. Ve svém usnesení nic konstruktivního nenavrhují, jen úkolují ostatní,“ vzkázal Nečas s tím, že ODS bude postupovat koordinovaně s TOP 09. V případě, že by vývoj vedl k rozpadu vlády, nebojí se premiér ani rychlých předčasných voleb, které v takovém případě považuje za nejzodpovědnější postup.

Podmínky Věcí veřejných

V úterním usnesení Věcí veřejných, zveřejněném na webu strany, se dočteme:

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.