Diskuse k článku

Další typicky česká podpora literatury...

Problematicky vzniklé České literární centrum má dobrého šéfa a zmatené zadání. Podvýživa naší literatury je však chroničtější. A ani od žádného z dnes tak vlastenčících politiků jsme se zatím přesvědčivé iniciativy ve prospěch české literatury nedočkali.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

C. Sangrail

Literární provoz vs. literaturní život

Myslím, že literatuře přílišné institucionalizování nepomůže. Ostatně, literatura je to, co vzniká, nikoli to, o čem máme představu, že by - pro jakési národní cíle - mělo existovat. Je to změť toho, co se píše, čte, přepisuje, vydává, ztrácí, vyučuje, ne kompaktní obrozenecká "zahrádka", již je třeba nalajnovat, aby každá květinka, každá bylina byla zastoupena, již je třeba platit, protože jen peníze způsobí, že vzroste hezky košatě.

Takže si myslím, že ta pravá literatura, která bude vždy, za jakýchkoli podmínek, živelně bujet mezi lidmi, nepotřebuje jednu zastřešující instituci, která tomu bude chtít dát řád. Proč plýtvat písmem na formuláře, granty a výkazy, když lze psát román?

A peníze? Literatura skutečně JE nejlevnější umění. Nechci arogantně tvrdit, že nepotřebuje podporu (kdo jsem já, abych ji druhým upíral?), ale vidím jakýsi rozdíl mezi dobami, kdy hladovějící básníci v prochladlých mansardách psali veledíla, která přežila desítky i stovky let, a dneškem, kdy sice ještě nem

0/0
25.2.2017 20:48

C. Sangrail

Re: Literární provoz vs. literaturní život

a dneškem, kdy sice ještě nemáme České literární centrum, ale máme granty, máme tvůrčí domy a tvůrčí pobyty, máme (nebo měli jsme) dotace pro literární časopisy, zkrátka dáváme do toho nějaké veřejné peníze - ale ta literatura, která mezitím vším vzniká, je tak trochu... chudá...

0/0
25.2.2017 20:51

C. Sangrail

Re: Literární provoz vs. literaturní život

Mimochodem, když vám lidovky tvrdí, že "zbývá 4719 znaků a 7 odstavců", není to pravda.

0/0
25.2.2017 20:52