Další státní sponzoři Kovarčíkovy konference: Budvar a Severočeské doly

Ani v době razantních úspor neváhají podniky se státní účastí věnovat miliony na podporu konference, kterou organizuje Czech Teleaxis.

Podnikatel Peter Kovarčík může být spokojen. Kromě Lesů ČR podpořily jeho konferenci i další firmy s majetkovou účastí státu. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Podnikatel Peter Kovarčík může být spokojen. Kromě Lesů ČR podpořily jeho konferenci i další firmy s majetkovou účastí státu.

O tom, že státní podnik Lesy ČR financuje soukromý byznys podnikatele Petera Kovarčíka – mezinárodní konferenci Dny USA a Evropské unie – ČESKÁ POZICE informovala minulý týden. Jak jsme nyní zjistili, sponzory akce, kterou pořádá podnikatelova firma Czech Teleaxis, jsou i další firmy ve vlastnictví státu: národní podnik Budějovický Budvar a akciová společnost Severočeské doly z polostátní skupiny ČEZ.

Na konferenci, která se má uskutečnit v paláci Žofín v Praze letos v říjnu, by měl vystoupit mimo jiné ekonomický poradce amerického prezidenta William Donaldson, ale také premiér Petr Nečas a prezident Václav Klaus, Kovarčíkův dobrý známý.

Ukázat, odkud Budvar pochází

Zatímco v případě Lesů ČR se podařilo zjistit, že Kovarčíkovi „přisypaly“ na setkání politiků deset milionů korun, Budvar a Severočeské doly odmítly o objemu financování akce vůbec hovořit. „Výši podpory ani žádné budgety u jednotlivých akcí nezveřejňujeme. Naše podpora akce je zejména produktová – tedy dodávka piva,“ napsal ČESKÉ POZICI Petr Samec, PR manažer Budvaru. Nevyloučil však ani peněžní příspěvek.

Představení piva Budweiser Budvar coby ryze české značky ve vlastnictví státu na „takto prestižní akci“ je však podle Samce přínosné. Podnik se prý snaží vymezit proti americkému rivalovi Anheuser-Busch. Jde mu také o to, aby zahraničním návštěvníkům ukázal, odkud vlastně originální značka Budvar pochází.

Karbonový marketing

Severočeské doly odpověděly na zaslané dotazy jako přes kopírák. „Nezveřejňujeme a nesdělujeme třetím stranám částky, které jsou vydávány na akce související se společenskou odpovědností firmy, PR a reklamními projekty,“ sdělil ředitel strategie a komunikace společnosti Vladimír Budinský.

Zveřejnění konkrétní sumy by prý vedlo ke svárům a nezdravému soutěžení mezi příjemci podporyPro utajení smluv existují podle Budinského dobré důvody. Zveřejnění konkrétní sumy by prý vedlo ke svárům a nezdravému soutěžení mezi příjemci podpory. „Obce neznají částky, které dostává soused, a ani další adresáti neznají, co dostávají druzí, protože by to vyvolávalo silnou řevnivost a soutěž mít více než ten druhý,“ pokusil se o vysvětlení. Doplnil, že poskytnuté peníze jsou úměrné formátu akce.

Budinský přiznal, že těžiště činnosti Severočeských dolů leží v Ústeckém kraji a zejména v okolí dolů Bílina a Tušimice. Přesto společnost vyhodnotila účast na mezinárodní konferenci zacílené na USA a Evropskou unii jako vhodnou příležitost pro prezentaci. „Energetika se stala globální otázkou číslo jedna a bude jako jedna z priorit řešena také na uvedeném jednání USA – EU. Proto se nám zdá logické, že energetická firma jako my se na této konkrétní akci podílí,“ uvedl Budinský ve snaze obhájit podporu akce.

Proč investovat?

Je zarážející, že v době, kdy se vládní představitelé trumfují ve škrtech ve veřejných rozpočtech, posílají firmy, na jejichž chod má stát významný vliv, miliony na podnikání soukromé společnosti Teleaxis. Možná je přesvědčila úvodní věta na jejím webu: „Základním posláním sedmého ročníku mezinárodní konference Dny USA a Evropské unie je obnova a neustálé oživování myšlenek atlantické komunity pro globální výzvy, která ještě nikdy nebyla tak důležitá jako v současnosti.“

Kdo ví. Každopádně na rozdíl od ostatních sponzorů akce, jako jsou soukromé podniky Mattoni, Alukov HZ či Carbounion Bohemia, by veřejnost měla vědět o tom, na jaké účely, z jakého důvodu, ba dokonce v jaké výši cestují peníze státních či polostátních firem.