Ve středu vláda schválila základní podobu státního rozpočtu na příští rok. Deficit by měl činit 105 miliard korun a DPH být ve dvou sazbách, 20 a 14 procent, než se počínaje 1. lednem 2013 sjednotí na 17,5 procenta. Přestože se na tom dohodly ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV) 30. května a písemně to stvrdily v dodatku ke koaliční smlouvě, oba přítomní ministři za VV se při hlasování ve vládě postavili proti.
Pouze přípravný materiál
„Jedná se pouze o přípravný materiál k rozpočtu. Čili ano, dovedu si představit, že někdo není spokojen se svou kapitolou, tak to vyjádřil i tímto hlasováním,“ reagoval vlídně premiér Petr Nečas. Ještěže si nedovede představit, že by se „bez politických následků“ obešlo podobné hlasování v případě definitivního schvalování rozpočtu! Vláda by v takovém případě nemohla nepadnout, poněvadž sestavit návrh státního rozpočtu a prosadit jej ve sněmovně je výsostná kompetence vlády. A bez rozpočtu nemůže stát fungovat.
„Nepodpoření usnesení vlády k rozpočtu ministry VV v žádném případě neznamená, že by VV nepodpořily rozpočet ve sněmovně. Je to však jasný signál, že s návrhem ministerstva financí jsou VV jednoznačně nespokojené a očekávají zodpovědnou debatu k jednotlivým kapitolám,“ vyjádřil se ve středu šéf poslaneckého klubu a „superguru“ Věcí veřejných Vít Bárta.
Ještě v úterý večer přitom „véčka“ vysílala signály, že návrh rozpočtu prý bude mít jejich podporu a za určitých podmínek jsou ochotná akceptovat nejčerstvější, totiž „ambiciózní“ rozpočtovou variantu ministra financí Miroslava Kalouska. Ta navrhuje zavést již od 1. ledna příštího roku 19procentní DPH s výjimkou léků, knih a tiskovin, jež by měly sazbu desetiprocentní. Deficit státního rozpočtu by tím měl v příštím roce klesnout ze 105 na 95 miliard korun.
Obrat Věcí veřejných
Předpokládalo se, že „véčka“ budou na oplátku chtít o sedm miliard korun víc do rozpočtové kapitoly ministerstva dopravy a že zopakují požadavek zavést progresivní zdanění osob s platem nad 90 tisíc měsíčně a zvýšit zdanění firem z 19 na 20 procent, aby – jak v souznění s odbory a ČSSD zdůrazňují Radek John, Vít Bárta a další – hospodářské reformy nezaplatily ze svých kapes jen středně- a nízkopříjmové skupiny. ODS a TOP 09 jsou proti progresivnímu zdanění, neboť za vzdělání a úspěch nemá prý být jednotlivec trestán. A také proti zvýšení korporátní daně, anžto monopolisté by ji promítli do cen svých výrobků a ostatní firmy by snížily mzdy svým zaměstnancům.
Koalice stran, jež z právního hlediska vlastně neexistuje, není ve věci státního rozpočtu kompetentníNicméně kdyby šlo do tuhého, ze svých ideologických postulátů by jistě slevily. Ostatně 22. července v Hospodářských novinách již Miroslav Kalousek připouští, že souhlas VV s 19procentní DPH by byl ochoten vyměnit za zavedení daňové progrese, postavit se proto před voliče TOP 09 a „požádat je o vyšší míru solidarity“. Zpět ale proti proudu času!
Co se zdálo platit v úterý 19. července večer, z jakéhosi důvodu přestalo platit ráno dvacátého. Po hodině středečního zasedání vlády si VV vynutily jeho přerušení a svolání koaliční K9, na níž sdělily, že Kalouskovu „ambiciózní“ variantu neakceptují. A když pak schůze vlády opět pokračovala, ministři za VV Kamil Jankovský a Pavel Dobeš – pro ODS a „topku“ prý překvapivě – hlasovali proti usnesení o rozpočtovém rámci pro rok 2012, s nímž Věci veřejné předtím souhlasily.
Neznalost politického řemesla
„Z našeho pohledu,“ vysvětlil tu záhadu Vít Bárta, „ neproběhla v koalici debata, kde se ubere a kde se holt přidá.“ Véčka se prý takové debaty dožadovala na středeční schůzi vlády, a když jim nebylo vyhověno, požádala o přerušení bodu jednání týkajícího se rozpočtu. Když opět neuspěla, Jankovský a Dobeš hlasovali proti usnesení.
Všechno to má svoji logiku. „Véčka“ prorazila do „vysoké“ politiky líbivými hesly a revuálními tanečky, ale bez znalostí politického řemesla. Jedno s druhým znamená, že na ledacos nemají pevný názor, a neovládajíce „politický provoz“, dopouštějí se školáckých chyb. Například 29letý nováček, ministr dopravy Pavel Dobeš, vyčetl ve zprávě svého resortu Kalouskovi, že nedodržel loňskou dohodu s bývalým ministrem Bártou, že část peněz, o něž přišla doprava v roce 2011, dostane nazpět v rozpočtu na rok 2012.
„Zkušený dinosaurus“ Kalousek veřejně poučil Dobeše, že ministr dopravy není podřízen resortu financí, ale že oba odpovídají vládě, a přidal štípanec: „Respektuji, že věk i zkušenosti pana ministra Dobeše mu ještě nedovolily tento ústavní mechanismus pochopit.“ Nejde však jen o mladého Dobeše, jenž jako všichni ministři, jak předepisuje ústavní mechanismus, musí do 10. srpna předložit ministerstvu financí rozepsané výdaje svého resortu a následně do 25. srpna projednat individuálně svou rozpočtovou kapitolu s Kalouskem. A ten pak do 30. srpna předložit vládě celkový návrh rozpočtu se všemi přílohami.
Kompetentní ústavní instituce
Vláda bude rozpočet během září dvakrát třikrát projednávat a o jeho definitivní verzi, jež musí být do půlnoci 30. září dodána do sněmovny, posléze hlasovat. Koaliční smlouva stanoví, že vládní návrh zákona je schválen, hlasuje-li pro něj alespoň polovina přítomných ministrů z každé koaliční strany. A koaličním poslancům ukládá prosazovat takový návrh zákona ve sněmovně jednotně.
Dožaduje-li se tedy Vít Bárta v koalici debaty, kde se v rozpočtu ubere a kde přidá, je to jeho osobní přání, jež se míjí s platnými ústavními mechanismy. Kompetentní ve věci státního rozpočtu jsou vláda, ministerstvo financí a pak i další ministerstva, sněmovna a Nejvyšší kontrolní úřad, tedy ústavní instituce. Naopak koalice stran, jež z právního hlediska vlastně neexistuje, kompetentní není.