Další Rathův kousek. Odvolal se ještě před vynesením rozsudku

Rozsudek si David Rath vyslechnout nepřišel. V době, kdy soudce vysvětloval důvody trestu, uspořádal tiskovou konferenci před Pražským hradem. Na ní oznámil, že podal odvolání již v úterý. Tvrdí, že předem věděl, jak soudní jednání dopadne. Soud mu stejně jako před třemi lety uložil 8,5 roku vězení.

David Rath na tiskové konferenci na Hradčanském náměstí. foto:  Michal Šula, MAFRA

David Rath na tiskové konferenci na Hradčanském náměstí.

Justiční stráž soudního areálu na pražském náměstí Kinských měla ráno 27. června napilno. Zkontrolovat musela desítky novinářů, kteří si přišli vyslechnout verdikt nad bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Na rozdíl od hlavního aktéra aféry, jež před šesti lety začala Rathovým zadržením s krabicí od vína, ve které nesl úplatek sedm milionů korun.

Ve tři čtvrtě na devět usedl v místnosti číslo šest ve druhém patře Krajského soudu v Praze trestní senát. „Všichni obžalovaní požadovali, aby se jednalo v jejich nepřítomnosti,“ vysvětlil soudce Robert Pacovský prázdnotou zející lavice obžalovaných.

Rath si přitom dříve soudní jednání svého případu evidentně užíval. Proslul obhajovací řečí, kterou soudu přednášel několik dní. Ránu chtěl zasadit i soudci Pacovskému, jehož se snažil z případu dostat kvůli údajné podjatosti. Když se tak před jednáním médii prohnala zpráva, že Rath ani další z deseti obžalovaných k soudu nedorazí, bylo jasné, že něco chystá.

Politické krytí hejtmana

Soud vynášel rozsudek přes dvě hodiny. Shrnul příběh jedenácti lidí, kteří úplatky manipulovali s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. A to prostřednictvím sofistikovaného řetězce zapojených osob, na jehož konci byl právě Rath coby hlava kraje. Ústředními osobami, které podle soudců trestnou činnost osnovaly, byli manželé Kottovi. Nejvýznamnější zakázkou, kterou údajně zmanipulovali, byl tendr na rekonstrukci buštěhradského zámku. Projekt financovaný z evropských fondů nechali upravit tak, aby se cena za opravy zvýšila o 46 milionů korun. Částka, která reálnou realizaci projektu převyšovala, byla určena právě na úplatky. Cenu naoko zvýšili kvůli investicím do interiéru objektu. Soudce Pacovský v odůvodnění zmínil, že jeden ze svědků ve vztahu k tomu řekl, že „v omítkách nikdo nic nepozná“.

Nejvýznamnější zakázkou, kterou údajně zmanipulovali, byl tendr na rekonstrukci buštěhradského zámku. Projekt financovaný z evropských fondů nechali upravit tak, aby se cena za opravy zvýšila o 46 milionů korun.

Ratha, který údajně celé skupině poskytoval politické krytí, nepravomocně soud odsoudil na osm a půl roku vězení s ostrahou. Zároveň mu má propadnout majetek v hodnotě 22 milionů korun. Manžele Kottovy soud potrestal shodně o rok nižším trestem. Státu by měl propadnout jejich společný majetek ve výši 17 milionů korun. Propadnutí majetku v řádu desítek milionů se ale zdá málo státnímu zástupci Petru Jirákovi, který zváží odvolání. „U takové trestné činnosti by měl propadnout veškerý majetek,“ vysvětlil Jirák.

Ostatní obžalované soud potrestal podmíněnými i nepodmíněnými tresty. Jeden z nejnižších trestů – tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let – si od soudu odnesla Ivana Salačová, která byla sice do korupční kauzy zapojena, ale následně vyšetřovatelům pomáhala rozkrýt detaily případu jako spolupracující obviněná. Soudce Pacovský uvedl, že její svědectví bylo klíčové, byť obžaloba vycházela i z dalších důkazů. Stěžejní roli hrály odposlechy, jejichž použití jako důkazního materiálu v listopadu 2017 Vrchní soud v Praze odmítl. Do hry je vrátil až loni v červnu Nejvyšší soud.

Trenky před Hradem

David Rath svolal tiskovou konferenci na pražské Hradčanské náměstí. Tam pod fotografiemi prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka pronášel protestní projev. V ruce přitom třímal rudé trenky. Podobné v zahradách Pražského hradu spálil prezident Miloš Zeman.

Rath na tiskové konferenci předvedl další ze svých majstrštyků. Novinářům ukázal odvolání, které ke středečnímu rozsudku podal k odvolacímu soudu už v úterý.

„V této kauze šlo o likvidaci politického protivníka a ,maňásková justice‘ vyhověla přání Zemana a dalších politiků,“ uvedl Rath. Prezidenta se exhejtman už dříve snažil pohnat k Ústavnímu soudu kvůli jeho výrokům k Rathově kauze.

Rath na tiskové konferenci předvedl další ze svých majstrštyků. Novinářům ukázal odvolání, které ke středečnímu rozsudku podal k odvolacímu soudu už v úterý. Chtěl tím dokázat, že kauza je zmanipulovaná. Podle právníků ale nelze podat odvolání proti nevynesenému rozsudku.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.