Další rána reformě vysokých škol? U Dobeše končí ředitel odboru Jiří Nantl.

Ministr školství Josef Dobeš bude hledat nového lodivoda, který se odborně ujme připravovaných zákonů k reformě vysokých škol.

Dva zodpovědní strůjci nového vysokoškolského zákona: ředitel odboru Jiří Nantl a náměstek Ivan Wilhelm (vpravo). foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Dva zodpovědní strůjci nového vysokoškolského zákona: ředitel odboru Jiří Nantl a náměstek Ivan Wilhelm (vpravo).

Aktualizováno. Těžké noci ministra školství Josefa Dobeše (VV) budou pokračovat. Poté, co se proti jím prosazované reformě vysokých škol postavila ve čtvrtek Univerzita Karlova a studenti šli pražskými ulicemi, bude muset hledat nového šéfa odboru vysokých škol. Podle několika zdrojů ČESKÉ POZICE z ministerstva školství podal v pátek rezignaci (ke 31. lednu) ředitel Jiří Nantl, jenž byl spolu s náměstkem, profesorem Ivanem Wilhelmem, klíčovou postavou zavádění změn v systému terciárního vzdělávání v ČR.

„Ano, je to tak,“ potvrdil Nantl svůj kariérní krok. Situace spěla již delší čas k odchodu někdejšího kancléře Masarykovy univerzity. Odchod dle informací ČESKÉ POZICE nesouvisí se čtvrtečním akademickým shromážděním UK, ale s plánovanou reorganizací úřadu, kdy měla vzniknout pozice vrchního ředitele pro vysoké školy. Reakci ministerstva školství, odborné veřejnosti a také reprezentace vysokých škol zjišťujeme.

Během pátku zareagovala z oslovených institucí pouze Nantlova mateřská škola, Masarykova univerzita: „Rezignace Jiřího Nantla na post ředitele odboru vysokých škol oslabuje reformní tým na MŠMT. Oceňuji posun v koncepčnosti práce na odboru vysokých škol  za dobu působení pana Nantla,“ řekl ČESKÉ POZICI rektor brněnské univerzity Mikuláš Bek.

Ředitel Nantl, jenž má právní vzdělání, rozeslal svým kolegům rozlučkový e-mail, jejž má redakce k dispozici:

„Vážení a milí, v souvislosti s probíhající organizační změnou jsem považoval za nutné ukončit již dva týdny trvající diskusi mezi panem ministrem, panem náměstkem a mnou tím, že ke dni 31. ledna t. r. rezignuji jako ředitel odboru vysokých škol. Předpokládám, že v následujícím týdnu bude panem náměstkem vyjasněna organizační a kompetenční struktura nově zřízené sekce vysokého školství a následně se vnese světlo též do personálního obsazení, v tuto chvíli vám však nemohu podat bližší informaci. Pan ministr projevil sice zájem jednat o možnostech mého dalšího působení na úřadě, avšak i v případě, že bychom se nakonec opravdu na něčem dohodli, bylo by to mimo strukturu skupiny III. Přeji vše dobré, J. N.“

Česká konference rektorů i Rada vysokých škol před časem hodily reformní zákony ministru Dobešovi na hlavu, když v prosinci nedoporučily k přijetí ani věcný záměr zákona o vysokých školách, ani zákona o finanční pomoci studentům. Akademický senát UK v téže době označil první zákon za „nepřijatelný a pro vysoké školství nebezpečný“.

Vysokým školám vadí prý nedostatečná diskuse a také pozdní informování o řešení problematiky školného; resort školství oponuje, že některým požadavkům vyhověl, ale všem zkrátka nemůže. Nyní bude muset najít ministr Dobeš nového lodivoda, který se připravovaných zákonů odborně ujme.

Počet příspěvků: 3, poslední 21.1.2012 10:07 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.