Ceska Pozice

Další rána pro jihočeskou ODS: Rozsudek v kauze machinací s dotacemi

Dva úředníci ROP Jihozápad byli nepravomocně odsouzeni za zneužití pravomocí. Nitky vedou k „bossovi“ ODS Pavlovi Dlouhému.

Jakub Kalenský 27.9.2013

Podezřelé okolnosti spojené s evropskými dotacemi míří do „panství“ jihočeského „bosse“ a donedávna člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého – do Hluboké nad Vltavou. foto: @ montaž ČESKÁ POZICE, Alžběta Zhořová, foto ČTK, Jaroslav Sýbek, David Veis Česká pozice

Podezřelé okolnosti spojené s evropskými dotacemi míří do „panství“ jihočeského „bosse“ a donedávna člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého – do Hluboké nad Vltavou.

Jihočeská ODS to v letošních volbách nebude mít jednoduché. Lídrem tamní kandidátky je úřadující předseda strany Martin Kuba, jemuž se však dlouhodobě nedaří dělat s regionální buňkou strany solidní výsledky. Proti němu se postaví bývalý poslanec ODS Michal Doktor, který se svým sdružením Jihočeši 2012 dokázal občanské demokraty už loni v krajských volbách porazit. A navrch v pátek pražský městský soud vyřkl verdikt v kauze Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad.

Ve věci jde o údajné machinace s rozdělováním evropských dotací. Zatím nepravomocný rozsudek stanovil bývalému šéfovi Úřadu regionální rady soudržnosti Jihozápad Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi podmíněné tresty odnětí svobody na tři roky a zákaz činnosti v oblasti dotací.

Přestože se soudní proces kolem údajných machinací s miliardami z evropských fondů týká pouze úředníků, nelze přehlížet politickou odpovědnost. A podle obžaloby měli mít na některých projektech zájem plzeňský hejtman Milan Chovanec z ČSSD, nebo právě bývalý náměstek hejtmana jihočeského kraje Kuba.

Proč se domníváme, že kauza se dotkne více ODS? Jeden důvod je čistě abstraktní – voliči levice jsou vůči skandálům zavánějícím korupcí výrazně rezistentnější. Stačí vzpomenout na kauzu Davida Ratha. Bývalý sociálnědemokratický hejtman už byl ve vazbě, a ČSSD přesto ve středních Čechách znovu vyhrála volby. Hnutí Středočeši 2012 založené Rathovými kolegy dokonce dokázalo v jeho domovské Hostivici zvítězit.

Je zde však ještě jeden hmatatelnější a konkrétnější důvod. Jak už před třemi lety popsal v obsáhlém textu týdeník Respekt, podezřelé okolnosti spojené s evropskými dotacemi míří přímo do panství jihočeského „bosse“ a donedávna člena výkonné rady ODS Pavla Dlouhého – do Hluboké nad Vltavou.

Dlouhého politické dítě Kuba se v roce 2008 stalo náměstkem hejtmana pro finance, tedy i pro evropské fondy. Šéfem Úřadu regionální rady, který žádosti o dotace posuzuje, byl hlubocký právník Trnka. A jeho bratranec Jan Šmidmayer, který u Dlouhého na městském úřadě odsloužil civilní vojenskou službu, si ve stejném čase založil firmu G-Project, jež se specializovala právě na sepisování oněch Trnkou posuzovaných žádostí o dotace. Podle bývalé náměstkyně českobudějovického primátora Ivany Popelové ODS tlačila na to, aby i město zadávalo své žádosti skrze G-Project.

O spojení dotačních skandálů s Dlouhým měla evidentně jasno i policieNásledně propukl v Hluboké nad Vltavou dotační boom. Městečko se rychle stalo nejúspěšnějším žadatelem o evropské fondy. O peníze z dotací úspěšně žádaly i firmy, v nichž byl Dlouhý zastoupen přímo, nebo které s ním byly spojeny. Úspěch Hluboké nad Vltavou byl natolik viditelný, až se starostové z jiných jihočeských obcí proti rozdělování eurodotací začali bouřit. Naposledy si kvůli němu stěžoval například starosta Zvíkovského Podhradí František Blažek, když odůvodňoval odchod svého sdružení z ODS.

O spojení dotačních skandálů s Dlouhým navíc měla evidentně jasno i policie – celou kauzu vyšetřovali pražští policisté kvůli obavě, že budějovická kriminálka je pod vlivem právě Pavla Dlouhého.

ČESKÁ POZICE už psala, že Kubův výsledek v jižních Čechách může být určující pro jeho další politickou kariéru ve vedení ODS. Jeho političtí soupeři dostali dnešním verdiktem Městského soudu v Praze další munici pro kampaň.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.