Další rána pražskému primátorovi: Palounek se vrací

Křídlo odpůrců primátora Bohuslava Svobody v Praze posiluje. Podnikatel Ondřej Palounek se stal šéfem nuselské buňky ODS.

Jakub Kalenský 9.2.2013
Ondřej Palounek (vlevo) a nedávno zvolený starosta Prahy 4 Pavel Caldr (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Palounek (vlevo) a nedávno zvolený starosta Prahy 4 Pavel Caldr (uprostřed). | foto: © Česká poziceČeská pozice
Ondřej Palounek (vlevo) a nedávno zvolený starosta Prahy 4 Pavel Caldr (uprostřed).

Aktualizováno. Vlivné šedé eminence se obvykle snaží držet v pozadí, odkud tahají za nitky. Existují ale i výjimky. Hybatel ODS v Praze 4 Ondřej Palounek se nechal zvolit předsedou největšího místního sdružení strany v Nuslích. Primátor Bohuslav Svoboda hovoří o zpochybnění demokratických principů.

Místopředseda pražské ODS a spojenec primátora Pavel Horálek to v Praze nemá jednoduché. Na podzim 2011 ještě pomohl Svobodovi s magistrátním převratem, kdy se namísto velké koalice s ČSSD dohodla ODS s TOP 09. Aby se Horálek zavděčil primátorovi, postaral se i o to, že z oblastní rady ODS v Praze 4, největší městské části, odešel vlivný podnikatel s kontroverzní pověstí Palounek. Ovšem od té doby Horálek dostává ránu za ranou.

Nejprve přišel o funkci předsedy ODS v Praze 4 a v prosinci 2012 byl Palounkovými spojenci sesazen i z postu tamního starosty. (ČESKÁ POZICE se těmto událostem věnovala v článku Spadla největší pražská radnice do rukou „kmotru“ Palounkovi?) Horálek se poté raději přesunul z místního sdružení ODS na Spořilově, kde byl Palounek členem rady, do stranické buňky v Nuslích. Ale ani tady se Palounka nezbavil.

„Nezapomínám na všechno dobré, co jsme s Pavlem Horálkem prožili,“ říká Ondřej PalounekLokální „kmotr“ se přesunul za Horálkem a ve čtvrtek 7. února se nechal zvolit předsedou místního sdružení. Palounek ani nepopírá, že se cíleně vydal za svým někdejším spojencem a exstarostou Prahy 4. „Pavel Horálek odešel ze Spořilova do Nuslí a já jsem bez něho nemohl být,“ řekl ČESKÉ POZICI. Na dotaz, zda jde osobně dohlédnout na další fázi Horálkovy likvidace, uvedl: „Vůbec ne. Vždyť jsme byli léta přátelé. V mých očích je to pořád můj kamarád. Jestli to Pavel vidí jinak, je to jeho náhled, ale já nezapomínám na všechno dobré, co jsme spolu prožili.“

Primátor se zlobí

Palounek je v současnosti vnímán jako jeden z odpůrců primátora a předsedy pražské ODS Svobody. Jak upozornil portál Týden.cz, před časem se ve spolupráci s dalším „kmotrem“ Tomášem Hrdličkou pokusil podkopat i primátorovu pozici v Praze 8. Vzhledem k tomu, že je Horálek stále ještě místopředsedou regionální ODS, lze čtvrteční volbu vnímat jako další ze série Palounkových ataků na Svobodovy spojence, tedy i na primátorovu pozici v čele pražské ODS.

Svoboda je proto s Palounkovou volbou zjevně nespokojen. „Samozřejmě každé sdružení má právo se svobodně rozhodnout o volbě, kdo bude jeho předsedou, ale myslím si, že to neprospěje ani Praze 4, ani ODS jako celku. Obávám se, že změny, které probíhají na Praze 4, vážným způsobem zpochybňují demokratické principy, na kterých je ODS postavena,“ řekl ČESKÉ POZICI pražský primátor.

Vedení ODS v Praze 4 ovšem Palounkovo zvolení nijak nevadí. „Místní sdružení mají v systému ODS vlastní autonomii a je věcí členů, koho si zvolí za předsedu. V každém případě ta volba bezpochyby je demokratický proces,“ řekl ČESKÉ POZICI místopředseda oblastní organizace ODS a také předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj a zastupitel hlavního města Vladimír Schmalz.

Sto procent pro Palounka

Samotná demokratičnost volby je rozhodně pozoruhodným aspektem čtvrteční volby. Pro Palounka hlasovalo 100 procent delegátů, kteří si vyzvedli hlasovací lístky. Dostal 66 hlasů, proti nebyl nikdo. „Otevřeně říkám, že jsem na to taky koukal. Nemyslel jsem si, že někdo bude demonstrativně pálit lístek s mým jménem, ale říkal jsem si, že třeba někdo lístek neodevzdá. Hlasovali pro mě i spojenci Pavla Horálka – to jsem si třeba myslel, že nebudou lístky odevzdané. Je to pro mě samotného záhadou,“ řekl ČESKÉ POZICI Palounek.

Aktualizace:

V pátek v nočních hodinách zareagoval na novinky ve svém sdružení i místopředseda pražské ODS, exstarosta Pavel Horálek:

„Když jsem začal zastávat jiné názory než Ondřej Palounek, například na brzdění aktivit soukromých developerů či na podporu primátora Svobody, politicky jsme se rozešli. Tím započala moje likvidace – odvolání z funkce předsedy oblasti a následně z postu starosty Prahy 4. Budoucnost ODS závisí na politicích, kteří mohou ODS vrátit důvěryhodnost. Takovými pro mne ale již zcela jistě nejsou dnešní starosta Pavel Caldr, Jan Schneider či Dana Klisáková, kteří se v mém boji za lepší ODS nepochopitelně připojili k člověku bez zodpovědnosti k voličům – Ondřeji Palounkovi, a hlasovali s ním pro moje odvolání. Nyní tvoří všichni pevné seskupení v čele s Palounkem a radním hlavního města Prahy Radkem Lohýnským. Pro samotnou ODS je neudržitelné, aby její vedení tolerovalo a neřešilo tak nedůvěryhodné a nevysvětlitelné změny, které nyní probíhají například na Praze 4,“ napsal ČESKÉ POZICI Horálek.

Počet příspěvků: 4, poslední 10.2.2013 09:36 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.