Další prezidentova zkouška nervů ČSSD: Jan Sváček ústavním soudcem

Po Rusnokově vládě vládě čeká sociální demokraty náročný souboj – tentokrát v Senátu. Udrží si vůči Miloši Zemanovi hrdost a autonomii?

Janu Sváčkovi, předsedovi Městského soudu v Praze, by to lépe slušelo v některé soukromé firmě. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortes, ČTKČeská pozice

Dokážou sociální demokraté na prezidentovu nahrávku zasmečovat, nebo si naopak prostřelí koleno? Prezident Miloš Zeman totiž hodlá po Rusnokově vládě prověřit nervy sociálních demokratů další zkouškou – do postu ústavního soudce nominoval Jana Sváčka, kterého už Senát jednou odmítl.

Když na začátku února 2012 Senát neschválil Sváčka o dva hlasy, důvodem odporu ČSSD bylo nejen jeho někdejší členství v KSČ (v roce 1989), ale především jeho známosti s kontroverzními politiky či podnikateli, jako je Tomáš Hrdlička a exministr spravedlnosti Pavel Němec. Senátor Jaroslav Kubera, jehož ODS tehdy Sváčka v Senátu podporovala, tenkrát sociální demokracii vyčetl, že předsedu Městského soudu v Praze potopila, protože byl nominantem Václava Klause. Sociální demokraté proto budou mít ve druhé polovině srpna, kdy Senát hodlá o Sváčkovi hlasovat, skvělou příležitost ukázat, že jejich první zamítnutí bylo věcné.

ČESKÁ POZICE komentovala případ Sváček před 1,5 rokem v článku:

Prezidentova dobrá paměť 

Může se však stát, že část sociálnědemokratických senátorů podlehne obdivu k prezidentovi a čert pak vem Sváčkovo angažmá v případu insolvenčního řízení developerské společnosti ECM či že je důležitou osobou i v kauze Key Investments. Teď je tu přece Miloš Zeman, s nímž je třeba být zadobře. Pan prezident má dobrou paměť, co kdybych někdy něco potřeboval, mohl by si říct nejeden sociálnědemokratický senátor.

Pan prezident má dobrou paměť, co kdybych někdy něco potřeboval, mohl by si říct nejeden sociálnědemokratický senátor

Jediným oranžovým senátorem, který veřejně Zemana za Sváčka kritizuje, je Jiří Dienstbier: „Od prezidenta je to nevkusné. On moc dobře ví, jaké byly výhrady k panu Sváčkovi, proč byl v Senátu odmítnut. Myslím si, že je to i pohrdání Senátem, protože není dobré, pokud prezident nerespektuje už jednou vyřčený názor,“ řekl webu idnes.cz Dienstbier.

František Bublan ČESKÉ POZICI sdělil, že mu přijde divné, že Zeman nominoval opět Sváčka, ale počká si na jeho projev v senátorském klubu ČSSD, a až poté se rozhodne. První místopředsedkyně klubu Božena Sekaninová zase uvedla, že podobně jako minule dá na rozhodnutí ústavně-právního výboru, který Sváčkovu nominaci projedná. „Nevěřím, že by výbor změnil názor,“ řekla senátorka ČESKÉ POZICI.

Strana sympatizantů?

Šéf senátorů za ČSSD – nejsilnějšího senátorského klubu – Petr Vícha zase ČESKÉ POZICI napsal, že hlasování je tajné a nechce ovlivňovat své kolegy: „ČSSD v těchto osobních věcech hlasuje vždy volně. Výsledek se nedá odhadnout.“

Šéf senátorů za ČSSD Petr Vícha představuje pro Miloše Zemana důležitého politika

Právě on však představuje pro Zemana důležitého politika, a to nejen při schvalování kandidátů na ústavní soudce, ale i kvůli tomu, že je automaticky členem nejvyššího orgánu ČSSD – grémia. Dosud byl Vícha považován ve vztahu k Zemanovi za neutrálního.

Jedno je však jisté: bitva o Sváčka bude po hlasování o důvěře Rusnokově vládě dalším momentem, který ukáže, zda si sociální demokracie vůči prezidentovi udrží hrdost a autonomii, nebo zda se z ní začne stávat Strana sociálnědemokratických přátel Miloše Zemana.

Počet příspěvků: 1, poslední 29.7.2013 08:54 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.