Další obroditelé pravice, tentokrát v čele s Kuberou

Pravicové portály se rojí jako houby po dešti. Ten poslední, Pravý břeh, mají na svědomí členové ODS a pravicoví novináři.

Ve středu byl spuštěn názorový server Pravý břeh. Pouhý den po startu konspirativního magazínu Protiproud vedeného někdejším vicekancléřem Václava Klause Petrem Hájkem, a pár týdnů po spuštění iniciativy Pravá frakce, jejímž prostřednictvím se chce do „uzdravení“ ODS pustit vykroužkovaný exposlanec Jiří Janeček. V této „konkurenci“ působí nový web zdaleka nejpříčetněji.

Pravý břeh si klade za cíl „vytvářet prostor pro šíření a obhajobu pravicových idejí a postojů“, přičemž se distancuje od spojení s jakoukoliv politickou stranou. Letmý pohled na stránky ukazuje, že to není tak docela pravda – jedním ze dvou zakladatelů je poradce pražského primátora Bohuslava Svobody a řadový člen ODS František Cerha, řadovým členem téže strany je i druhý ze zakladatelů Ondřej Ryčl, svůj text na hlavní stránku dodal europoslanec ODS Hynek Fajmon a denní glosy tu bude publikovat člen grémia občanských demokratů a šéf senátorského klubu Jaroslav Kubera.

František Cerha: „Nabídku, aby u nás psali, jsme rozeslali poslancům a senátorům z ODS a TOP 09“Cerha přesto odmítá, že by šlo o čistě stranickou iniciativu: „V den spuštění webu jsme rozeslali nabídku všem poslancům a senátorům z ODS a TOP 09, aby u nás psali a publikovali, oslovíme také třeba Stranu svobodných občanů. Nechceme to spojovat jen s ODS.“

Samotné texty jsou výrazně civilnější a střízlivější, než na obou výše zmíněných webech. Fajmon kritizuje přílišnou centralizaci a levicovost Evropské unie, Kubera posté dává za příklad správného hospodaření své Teplice, kde se coby primátor snaží „nepodnikat a nepřekážet“, komentátor Lidových novin Daniel Kaiser varuje před posílením TOP 09 na úkor ODS, hlavní článek daňového poradce Jana Ježka se zase pouští do ČSSD a jejího stínového ministra financí Jana Mládka za útok na živnostníky.

Zachrání pověst konzervativní politiky?

Pravice rozhodně stojí před problémem historické ztráty podpory veřejnosti. Největší díl viny na tom samozřejmě nese vláda Petra Nečase, který si zjevně neumí vybrat, na jaké frontě zrovna bojovat – zda s hlubokou vnitřní krizí své vlastní strany, nebo s rozpory uvnitř koalice. Na střet s novým prezidentem Milošem Zemanem, který se snaží co nejagresivněji promlouvat i do oblastí, kde by měla mít hlavní slovo vláda, si Nečas raději ani netroufá. A renomé pravicové politiky rozhodně nemohou vylepšit paranoici typu Hájka ani lidé bez jakéhokoliv použitelného renomé jako Janeček.

Renomé pravicové politiky rozhodně nemohou vylepšit paranoici typu Hájka ani lidé bez jakéhokoliv použitelného renomé jako JanečekPravý břeh tak na první pohled působí jako první přijatelná platforma, kde se budou pravicoví politici a komentátoři sdružovat ve snaze o záchranu pověsti konzervativní politiky. Je ovšem otázka, nakolik budou chtít občanským demokratům v tomto úsilí pomoci kolegové z TOP 09 – strany, jejíž hlavní mozek Miroslav Kalousek nevynechá jedinou příležitost, jak ODS ponížit, a která se po prezidentských volbách a nečekaném úspěchu Karla Schwarzenberga sama cítí jako lídr pravicové politiky.

Web přesto může splnit zajímavý úkol. Pokud se mu povede angažovat alespoň několik důvěryhodných členů ODS, může suplovat činnost, kterou nezvládá ani Nečas a zbytek vedení strany, ani Janečkovi „pravofrakčníci“ – otevřít smysluplnou debatu o tom, co lze udělat s nejednotnou, programově tápající a ve volebních preferencích devastovanou ODS.

Počet příspěvků: 4, poslední 5.4.2013 05:01 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.