Další novinka v penzijní reformě: zaměstnanecké fondy

Tlak odborů na vládu přinesl novou nabídku premiéra Petra Nečase – manuálně náročné profese by se mohly dočkat „předdůchodu“.

Premiér Petr Nečas nabídl odborářům další změny v chystaných reformách. Vláda je podle něho připravena jednat například o tom, že by u manuálně náročných profesí mohlo být umožněno vyplácení „předdůchodu“ ze zvláštního zaměstnaneckého důchodového spoření. Po zaměstnaneckých penzijních plánech, jež umožní předčasný odchod do starobního důchodu u zaměstnanců vykonávajících namáhavé a rizikové práce, odbory dlouhodobě volají.

Podnikové důchodové zabezpečení je důležitým pilířem penzijního systému například v Německu. Od roku 2002 tam existuje povinnost zaměstnavatele toto zabezpečení pracovníkovi na jeho vyžádání poskytnout.

Kabinet chce podle Nečase s odbory debatovat také o poplatkové politice ve zdravotnictví. V pondělí Nečas uvedl, že je možné upravit i zvyšování odchodu věku do důchodu po roce 2041, kdy by se měl sjednotit pro muže a ženy na 67 letech. Podle současného návrhu by měla věková hranice pro nárok na penzi růst prakticky neomezeně. Nově by se podle premiéra Nečase mohla určovat v závislosti na střední délce života a takzvané naději dožití.

Odboráře, kteří se proti vládním reformám chystají ve čtvrtek stávkovat, však návrhy neohromily. „Tohle jsou nabídky, které nemají obsah,“ řekl předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša. Vláda by podle něho měla stáhnout všechny novelizace zdravotnických zákonů ze sněmovny a udělat z nich jednu pořádnou novelu, kterou se sociálními partnery projedná. Podobně by měla jednat například u sociální či důchodové reformy.