Ceska Pozice

Další nitka z propletence kolem pražského dopravního podniku. Samcor.

Bezpečnostní agentura dostala úvěr od stejné karibské firmy jako společnost, která poskytla peníze Dvořákově matce na madeirský dům.

Firma Samcor byla založena v roce 1999. Od té doby ve Sbírce listin nenalezneme ani jednu výroční zprávu či účetní uzávěrku. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Firma Samcor byla založena v roce 1999. Od té doby ve Sbírce listin nenalezneme ani jednu výroční zprávu či účetní uzávěrku.

Personální a firemní provázanosti kolem pražského dopravního podniku a jeho bývalého šéfa Martina Dvořáka jsou jako klubko, ze kterého média postupně vymotávají jednotlivé nitky. ČESKÁ POZICE přináší další díl do skládačky, která poukazuje na personální propletenec.

Jde o bezpečnostní agenturu Samcor a podnikatelku Janu Lütken, o které jsme již psali. Může to být další indicie svědčící o společných obchodech jedné skupiny lidí, jejímž pojítkem jsou zakázky pro Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Souvislost, na kterou chceme upozornit, zapadá do kolečka, které se v minulých letech pravděpodobně utvořilo kolem dopravního podniku. Připomeňme si nejprve jednotlivé případy a firmy, které v nich figurují.

Karibský úvěr pro Samcor

V této skládance, jak vyplývá z informací ČESKÉ POZICE, figuruje také společnost Samcor. Máme k dispozici dvě indicie.

Ve Sbírce listin bezpečnostní agentury Samcor, kterou vlastní pražský podnikatel Samuel Korbíni, nalezneme dokument zástavní smlouvy, podle které byl této firmě v září roku 2008 poskytnut úvěr ve výši šest milionů korun. Subjektem, který bezpečnostní agentuře Samcor poskytl finanční obnos, byla firma Mavex Group Incorporated z Britských Panenských ostrovů. Tedy stejná firma, která se objevuje v příběhu Dvořákovy matky a jejího domu na Madeiře. Za karibskou společnost dle dokumentu vyjednával právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Mezi klienty agentury Samcor nalezneme i pražský dopravní podnik či Televizi Prima, tedy společnosti, kterým v minulosti Martin Dvořák šéfoval. Televizní stanice odmítla sdělit jakékoliv podrobnosti k angažmá zmiňované bezpečnostní agentury. Tiskové oddělení dopravního podniku bylo sdílnější a uvedlo, že společnost Samcor poskytovala bezpečnostní služby DPP v letech 2007 až 2008. (Dvořák se šéfem dopravního podniku stal v dubnu roku 2007.)

Bezpečnostní agentura Samcor si tedy půjčila peníze od stejné karibské firmy, jako hongkongská společnost, která poskytla peníze matce Martina Dvořáka na dům na Madeiře. Zmiňovaná firma z Britských Panenských ostrovů spoluvlastnila firmu Bitmedia, která inkasovala od DPP peníze za takzvaný obrazovkový patent. „Já si myslím, že je to určitě náhoda,“ řekl minulý týden Hospodářským novinám Martin Dvořák k příběhu domu své matky. Jak uvedl web Aktuálně.cz, majetkové poměry Dvořáka i jeho rodiny už prověřuje protikorupční policie.

Také poznamenáváme, že firma Samcor byla založena v roce 1999. Od té doby ale ve Sbírce listin nenalezneme ani jednu výroční zprávu či účetní uzávěrku. Jak si vůbec může společnost hospodařící s penězi daňových poplatníků dovolit angažovat firmu, o jejímž podnikání vlastně nic neví?

Češka s dánským občanstvím

Další indicií pro to, abychom mohli hovořit o personálním uzlu v zakázkách pražského dopravního podniku, je Češka s dánským občanstvím Jana Lütken. Jak tato podnikatelka zapadá do příběhu firmy Samcor? V červnu roku 2010, tedy zhruba dva roky od poskytnutí úvěru, došlo mezi firmami Samcor a Mavex Group Incorporated k dohodě o „vzdání se zástavního práva“. Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že zástavce (firma Samcor) nesplatil zástavnímu věřiteli (Mavex Group Incorporated) celou sumu z šestimilionového úvěru. I přesto však mezi oběma subjekty k dohodě došlo. Dokument za Mavex Group Incorporated tentokrát nepodepisovali právníci z Šachta & Partners, ale podnikatelka Jana Lütken, jakožto ředitelka firmy Mavex.

Jana Lütken, to není neznámé jméno, je zřejmě specialistkou na podnikání v karibské oblasti. Kromě působení ve firmě Mavex Group Incorporated byla i ředitelkou Cokeville Assets Inc., také z Britských Panenských ostrovů, která jak už bylo řečeno, kasírovala peníze z pražských jízdenek.

Pro zajímavost připomeňme slovenskou kauzu z let 2008 a 2009, která se týkala prodeje přebytečných emisních povolenek a v níž se jméno Jana Lütken objevilo. Tehdejší vláda Roberta Fica v roce 2008 velmi nevýhodně prodala přebytečné emisní povolenky americké firmě Interblue Group, jejíž jednatelkou Jana Lütken byla. Kvůli skandálu tehdy museli odstoupit dva ministři Ficovy vlády. V lednu 2010 se ukázalo, že Lütken byla jedním ze dvou majitelů americké Interblue Group.

Martin Dvořák, odvolaný ředitel dopravního podniku, jenž tvrdí, že personální provázanost a podivné putování peněz mezi firmami v exotických destinacích jsou jen náhoda, se vyjádřil v sobotních Lidových novinách. Na otázku, zda jeho kauzy nemohou mít politickou souvislost například s „převratem“ na pražské radnici, prohlásil: „Všechno souvisí se vším, takže pravděpodobně to má i politickou souvislost. Zkrátka všechno, co bylo předtím, bylo špatné a odteď to už bude báječné.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.