Další muž ze SPOZ na Hradě. Martin Nejedlý figuruje jako poradce.

Místopředseda Zemanovců se podílel na výběru delegace pro prezidentovu cestu na Slovensko.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

„Můj úřad nemůže být používán ve prospěch jakékoliv strany,“ hlásil po svém zvolení prezident Miloš Zeman. Stejně jako u mnoha jeho dalších výroků je i u tohoto problém, jak ho skloubit s realitou. Je totiž taková, že nedávný předseda Strany práv občanů – Zemanovců (SPOZ) a stále ještě předseda zlínské organizace strany Vratislav Mynář se stal prezidentovým kancléřem, a jak zjistila ČESKÁ POZICE, součástí oficiálního prezidentského týmu je i výkonný místopředseda strany Martin Nejedlý.

Ten se coby člen delegace účastnil před dvěma týdny i první Zemanovy zahraniční cesty na Slovensko. Podle svých slov tam byl ve funkci poradce:

ČESKÁ POZICE: V jakých záležitostech prezidentovi na zahraničních cestách radíte? Jste tam na jednání s byznysmeny, nebo na co přesně?

NEJEDLÝ: Ta záležitost byla postavena do velmi jednoduché úrovně. Když byla vytvořena delegace na Svazu průmyslu a dopravy, tak pan prezident se mě dotazuje na koordinaci v tom smyslu, abychom využívali maximálně dobré obsazení naší delegace pro ekonomické zájmy, které jsou součástí jeho misí do zahraničí.

ČESKÁ POZICE: Takže u prezidenta fungujete jako poradce pro ekonomické zájmy ČR?

NEJEDLÝ: Nejenom v zahraničí, vy to překrucujete. Pan prezident řekl: „Dobře, jedu na první zahraniční cestu, máme tady Svaz průmyslu a dopravy (SPD), prosím, tady je pan Martin Nejedlý, který podniká a je to můj poradce, a rád bych, aby se s vámi poradil, jestli je to správné složení.“ Pan Hanák (prezident SPD – pozn. red.) to bral na vědomí a společně jsme vytvořili záležitost tak, aby byla v souladu s tím, aby ta cesta byla co nejefektivnější.

Nejedlý rovněž tvrdí, že na jeho jmenování poradcem prezidenta není nic tajného. Faktem ovšem je, že možnost jeho angažmá u Zemana připustil pouze Mynář v jednom z povolebních rozhovorů jako zvažovanou variantu. Nejedlého jmenování do týmu Zemanových poradců dosud nikdo z Hradu oficiálně neoznámil.

Koho bere prezident na výlet? Tajné!

Kancelář prezidenta republiky (KPR) ostatně tají i to, kdo Zemana na jeho zahraniční cestě doprovázel, a tedy jaké podnikatele Nejedlý na Zemanovu premiérovou cestu vybral. „Děkuji vám za váš zájem o zahraniční cesty pana prezidenta, ale složení delegace a doprovodu nezveřejňujeme,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Hana Burianová.

Utajený Šlouf

Nynější okolky KPR dávají vzpomenout na chování Miloše Zemana a jeho podřízených v  letech 1998-2002, kdy byl současný prezident premiérem. I tehdy se vládní úředníci snažili zatajovat, kdo se vypravuje na zahraniční cesty. Zřejmě nejproslulejší byla účast Zemanova šéfporadce Miroslava Šloufa na utajované vládní misi do Iráku. „Mluvčí vlády Libor Rouček nejprve tvrdil, že Šlouf byl v Bagdádu na dovolené. Vzápětí však přiznal, že jeho výlet zaplatí státní rozpočet,“ napsala v roce 2001 MF Dnes

Není bez zajímavosti, že delegaci vedl tehdejší náměstek ministra zahraničí Jana Kavana a nyní šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. A Šlouf tehdy, podobně jako dnes Nejedlý, vybíral zástupce z řad podnikatelů, kteří se měli cesty zúčastnit.

Nejedlý má kromě svého politického angažmá významné byznysové aktivity – je jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil. Popírá však, že by v byznysu těžil z toho, že může být prezidentovi nablízku i při zahraničních cestách. „Nebudu hájit zájmy toho, kde jsem já spolumajitel a kde dlouhodobě pracuji, ale budu prosazovat zájmy pana prezidenta,“ sdělil Nejedlý ČESKÉ POZICI.

Místopředseda SPOZ odmítá i to, že by mu při jeho obchodování mohly pomoci kontakty, které díky spolupráci s prezidentem získá. „Řeknu to takhle – dost jsem cestoval i do té doby, než jsem se stal prezidentem. Nebyla to má první cesta do zahraničí, nebyl jsem poprvé na Slovensku. Spoustu lidí, které potkávám po Evropě, jsem už znal a znám. Naopak využívám své zkušenosti, abych vytvářel tu hodnotu, kterou po mně požaduje prezident.“

Počet příspěvků: 3, poslední 18.4.2013 05:19 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.