Ceska Pozice

Další Kalouskovo vrcholné politické divadlo: vedení NKÚ

Místopředseda TOP 09 boduje kritikou dohody ODS s opozicí na obsazení vedoucích postů v instituci, na jejíž chod stejně nemůže mít vliv.

foto: © ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Za běžných okolností by se měly diskuse související s Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) točit pouze kolem závěrů z jeho kontrolních akcí – média by měla grilovat politiky, jaká nápravná opatření ke zjištěným výhradám chystají. Místo toho ale již delší dobu čteme zprávy o politických přestřelkách kvůli personálnímu obsazení nejvyššího vedení NKÚ a o tom, v jakých kancelářích budou zaměstnanci úřadu od konce září sedět.

Druhému tématu se budeme věnovat po středečním jednání vlády, která má tento bod na programu. Zaměřme se tedy na šarvátky ohledně volby prezidenta a viceprezidenta NKÚ.

Šéfem úřadu byl začátkem minulého týdne zvolen jeho bývalý viceprezident Miloslav Kala. Ruku pro něj zvedlo 108 ze 175 přítomných poslanců. Hlasy dostal od ČSSD, která ho nominovala, dále od většiny ODS, KSČM i Věcí veřejných. Proti široké dohodě se postavila strana LIDEM, jenže ruku na srdce – koho dnes ještě mínění strany se šesti poslanci zajímá.

Těžká váha Kalousek

Daleko silnějším kalibrem byl nesouhlas ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten sebe a stranu, jejímž je místopředsedou, pasoval na ty, kdo na důležité posty nominují nestranné odborníky. Ve stejné rétorice pokračuje Kalousek i tento týden, kdy se hovoří o kandidátech na post viceprezidenta NKÚ. V úterních Událostech České televize Kalousek prohlásil: „To je špatně, že vedení NKÚ vyjde z handlu ODS a komunisté. Nicméně hlasů na to mají dost.“

Miroslav Kalousek dnes zřejmě nemá politického protivníka, který by mu byl schopen zdárně sekundovatPři hlasování o viceprezidentovi úřadu se bude sněmovna rozhodovat mezi poslankyní za ODS Zdeňkou Horníkovou a Radimem Burešem z Transparency International, kterého nominovala TOP 09. Volit se bude ve středu 3. dubna.

Miroslav Kalousek dnes zřejmě nemá politického protivníka, který by mu byl schopen zdárně sekundovat. Post, který je pro něj z nějakého důvodu klíčový, dokáže obsadit svým člověkem a lidem, již jsou pro něj důležití, umí zařídit lukrativní funkce. Klíčem k rozdělování postů přitom rozhodně není hledisko nestrannosti a odbornosti, jak o tom svědčí několik příkladů z nedávné minulosti.

Marek Šnajdr, který se několik let zaobíral zdravotnictvím, nyní díky Kalouskovi sedí v dozorčí radě Čepra. A za Šnajdrem poslal Kalousek do dozorčí rady této strategické firmy také svého spolustraníka Martina Víta, experta na údržbu silnic. Členem stejného dozorčího orgánu jmenoval také místopředsedu strany LIDEM Jiřího Neumanna, ředitele odborného učiliště v oboru stravování a služeb.

Proč topka tasí Bureše?

Dovolme si nyní jednu spekulaci: není náhodou Kalouskovi více méně jedno, kdo bude sedět ve vedení NKÚ? Ani prezident ani viceprezident totiž nemohou ovlivnit, do jaké státní instituce se kontroloři vydají a co tam budou prověřovat (o plánu kontrolních akcí totiž rozhoduje celé 17členné kolegium úřadu). Pokud by se naše teorie ukázala jako pravdivá, Miroslav Kalousek by tak sehrál jednu ze svých vrcholných rolí.

Ještě nějaký čas bude moci ODS předhazovat, jak se paktovala s opozicí. Bude mít silnější vyjednávací pozici, až se budou obsazovat posty pro něj interesantnější, než je vedení kontrolního úřadu. A v neposlední řadě získává body u voličů – vždyť on a jeho TOP 09 přeci posuzují lidi hlavně podle odbornosti.

Zajímavá je v této souvislosti ještě jedna věc. TOP 09 vytáhla do boje o křeslo viceprezidenta NKÚ s Radimem Burešem. Toho loni na přelomu srpna a září nominoval sám Miloslav Kala na člena kolegia úřadu (volí ho sněmovna na návrh prezidenta NKÚ). Dodnes se však hlasování nekonalo. Slyšel snad někdo za poslední půlrok, že by se TOP 09 hlasitě prala za to, aby se Bureš dostal do vedení NKÚ? Proč si na něj vzpomněli právě teď?

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.