Další finanční krize přijde v roce 2015

Analytik Barrie Wilkinson jako jediný v Davosu varoval, že finanční systém se opět řítí do záhuby. Katastrofu však prý lze odvrátit.

Wilkinsonova vize, jak současný bankovní systém vytváří nové bubliny, jež v budoucnu nevyhnutelně splasknou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wilkinsonova vize, jak současný bankovní systém vytváří nové bubliny, jež v budoucnu nevyhnutelně splasknou. | foto: Česká pozice
Wilkinsonova vize, jak současný bankovní systém vytváří nové bubliny, jež v budoucnu nevyhnutelně splasknou.

Píše se rok 2015 a bankéře Johna Bankse budí nad ránem telefon. Volá firemní právník a nemá dobré zprávy. Jedna z nejstarších britských bank, jejíž agresivní expanzi na rozvíjející se trhy Banks v minulých letech vedl a nedávno byl dokonce jmenován členem řídícího výboru, vyhlásí zítra bankrot. Rozvalen v královské posteli své prostorné klimatizované ložnice už John do rána nezabere. Přemýšlí, co se vlastně za poslední čtyři léta pokazilo.

Fiktivní příběh či zlý sen? Možná. Nikoli však v představách Barrieho Wilkinsona, partnera londýnské konzultační společnosti Oliver Wyman. Osmatřicetiletý analytik se studií The Financial Crisis of 2015: An Avoidable History (Finanční krize 2015: Historie, jíž se lze vyhnout) zařadil na nedávném Světovém ekonomickém fóru v Davosu trochu mimo hlavní proud.

Vše, co způsobilo nedávnou krizi – uvolněná měnová politika a nerovnováha v mezinárodním obchodě – je nyní ještě větším rizikemZatímco politické elity i jejich byznysoví spoluhráči vesměs optimisticky poukazovali na oživení globální ekonomiky a pokrok, kterého se po finanční krizi podařilo dosáhnout, Wilkinson varoval před příchodem nových nesnází. „Vše, co způsobilo nedávnou krizi – uvolněná měnová politika a nerovnováha v mezinárodním obchodě – je v současnosti ještě větším rizikem než dříve,“ upozornil. „Základní problémy se vůbec nevyřešily,“ doplnil.

Wilkinsonova 24stránková studie popisuje, jak se banky mohou podílet na přifukování nových bublin, protože nebudou ochotné se smířit s nižšími zisky v důsledku vyšších kapitálových požadavků. Vynahrazovat si je budou na komoditních trzích a rozvíjejících se ekonomikách. Ke zkázonosnému vývoji se přidají i regulátoři, kteří stanovením všemožných omezení a zákazů přinutí banky přesunout aktivity do značně rizikových neregulovaných fondů.

Snížit finanční páku

Zpráva nabádá bankéře i jejich akcionáře, aby se vyrovnali s tím, že vysoké výnosy z minulosti nejsou udržitelné. Dle Wilkinsona by měli lépe vyhodnocovat rizika, zejména v oblastech, které vytvářejí nezvykle vysoké zisky. „Banky musejí snížit míru finanční páky,“ doporučuje absolvent Trinity College University of Cambridge.

Pikantní na tom je, že Wilkinsonův zaměstnavatel, firma Oliver Wyman, se podílel na minulé finanční krizi. Agentura Bloomberg si všimla, že na začátku roku 2007 poradila dluhopisové divizi švýcarské banky UBS investovat do amerických hypotečních cenných papírů a zajištěných dluhových obligací. Curyšská banka později musela z obchodů s těmito aktivy odepsat 58 miliard dolarů.

Wilkinson přiznává, že krizový scénář dokumentovaný na bankéři Banksovi se nemusí vyplnit. Navzdory tomu zjevná křehkost nynější globální ekonomiky příliš optimismu neskýtá. Bude zajímavé sledovat, zda se krizová varianta Wilkinsonovy studie naplní. Stejně jako se to nedávno podařilo jinému doktoru Zkázovi – ekonomovi Nourielu Roubinimu. Věřme však, že tentokrát jde skutečně o „historii, jíž se lze vyhnout“.