Další fáze kauzy Mostecké uhelné: Necháme zmrazené miliardy Švýcarům?

Proč se Česká republika nepřipojila ke švýcarské obžalobě? Ministerstva a státní zastupitelství si odpověď přehazují jako žhavý uhlík.

David Kasl 25.10.2011

Po letech vyšetřování švýcarská prokuratura doručila k soudu obžalovací spis v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Bývalé vedení MUS podle švýcarské prokuratury pralo špinavé peníze, podvádělo a falšovalo dokumenty. Těchto činů se šéfové MUS měli dopustit tím, že společnost jako její manažeři majetkově ovládli za pomoci jejích vlastních peněz.

Pikantní na celém privatizačním příběhu z konce devadesátých let minulého století je, že pokud budou obžalovaní (šest Čechů a jeden Belgičan) odsouzeni, není jasné, komu připadne 600 milionů franků (více než 12 miliard korun), které Švýcaři zmrazili na účtech obžalovaných.

Tím spíše se nabízí otázka, proč se Česká republika coby někdejší akcionář MUS k obžalobě nepřipojila jako poškozená strana. Faktem je, že v Česku bylo šetření privatizace odloženo v roce 2008 s tím, že ovládnutí dolů firmou Appian bylo legální. Jenže jak uvedla úterní MF Dnes, dokumenty s popsanými transakcemi a doklady, že majiteli účtů a firem kolem Appianu byli mimo jiné sami manažeři MUS, obdrželo Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZP) od Švýcarů již před rokem.

V posledních měsících se Švýcaři opakovaně dotazovali, proč se stát coby někdejší spoluvlastník MUS nepřihlásí jako poškozený civilní žalobou. Ministr financí Miroslav Kalousek pro MfD uvedl, že „ministerstvo financí zatím v žádném případě nemůže prohlásit, že eviduje ohledně Mostecké uhelné nějakou škodu“. Celou věc prý řešil spolu s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze (VSZP).

„My jsme pouze dle svého oprávnění ministerstvu financí předali dotaz švýcarských justičních orgánů, zda se Česká republika hodlá připojit jako poškozená ve švýcarském trestním řízení,“ uvedla pro MfD mluvčí VSZP Irena Válová.

My ne, to oni...

Dle informací ČESKÉ POZICE jednal na téma připojení Česka ke švýcarské obžalobě mimo jiné švýcarský velvyslanec v Praze André Regli s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. „Je to velmi zdlouhavý proces, v jehož rámci došlo i k několika schůzkám zaměstnanců švýcarských soudních úřadů s jejich českými protějšky. Na své otázky dostali odpovědi a dialog pokračuje,“ řekl ČESKÉ POZICI Regli s tím, že probíhající proces nemůže dále komentovat. Na otázku, proč se český stát k žalobě nechtěl připojit, Regli odpověděl, že se musíme zeptat českých úřadů. Ministr zahraničí na SMS dotaz ČESKÉ POZICE nereagoval.

V pondělí jsme poslali českým úřadům dotaz: Proč se Česká republika nepřipojila ke švýcarské obžalobě, byť jí to bylo nabízeno? Zde jsou odpovědi:

  • Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí: „Primárně to šetří orgány činné v trestním řízení a justice, takže to je otázka na ně.“
  • Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničních věcí: „Prosím, to není agenda ministerstva zahraničních věcí, ptejte se na ministerstvu spravedlnosti.“
  • Tereza Palečková, mluvčí ministerstva spravedlnosti: „Ministerstvo spravedlnosti hrálo pouze roli prostředníka mezi Nejvyšším státním zastupitelstvím, Vrchním státním zastupitelstvím v Praze a finančními úřady. Žádné informace o průběhu ani současné obžalobě nemáme.“
  • Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze: „Vrchní státní zastupitelství v Praze nezastupuje Českou republiku a nemá žádné informace o tom, zda se ČR připojila nebo nepřipojila k trestnímu řízení ve Švýcarsku. Ani o dalších vámi uváděných skutečnostech nemá VSZ v Praze od švýcarských justičních orgánů žádné informace.“ (ČESKÁ POZICE pouze uvedla výše uvedený dotaz tím, že se týká aktuální švýcarské obžaloby sedmi lidí v souvislosti s privatizací MUS – pozn. red.)
  • Helena Markusová, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství: „Není možné se připojovat k trestnímu řízení vedenému v cizím státě. Cizímu státu je možno maximálně poskytnout součinnost ve formě právní pomoci, což bylo českou stranou učiněno. Švýcarská prokuratura je v přímém styku s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, které je dozorovým státním zastupitelstvím v dané věci. Proto se prosím obraťte na VSZ Praha.“

Od té doby, co před rokem VSZP obdrželo spis ze Švýcarska, se dle MfD šanony dokumentů překládají, pak se budou vyhodnocovat a potom se možná rozhodne, zda se něco bude šetřit...

Související články: