Další díl ságy Praha 7 hledá radnici: Půlmiliardová sleva a jiné bizarnosti

Do finále největšího realitního „tendru“ v Praze se například dostala budova, kterou prodává firma, jež není jejím vlastníkem.

Lidem v čele se starostou Markem Ječménkem se ani na druhý pokus nepodařilo vybrat nový objekt pro úředníky sedmé městské části. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Lidem v čele se starostou Markem Ječménkem se ani na druhý pokus nepodařilo vybrat nový objekt pro úředníky sedmé městské části.

Dočkáme se konečně zvratu v seriálu „Hledáme prostory pro novou radnici Prahy 7, ale již více než sedmnáct let se nám to nedaří“? Objeví se nějaká další nečekaná možnost „výhodné“ investice? V pondělí se sejde zastupitelstvo Prahy 7, které se bude výběrem nové budovy radnice opět zabývat. Sám starosta městské části Marek Ječmének (ODS) během prázdnin rozhodně nezahálel a rozesílal a četl dopisy a sháněl dodatečné informace...

Nejprve připoměňme, že hledání sídla pro radnici „sedmičky“ je zřejmě největším realitním „tendrem“, který dnes v Praze probíhá. ČESKÁ POZICE o jeho pozoruhodných okolnostech infomovala opakovaně. Stručná rekapitulace případu: Městská část zveřejnila již během Vánoc 2010 výzvu k podání nabídek objektů, v nichž by mohli od roku 2015 zakotvit její úředníci. Do finále se z jedenácti nabídek dostaly dvě:

  • Mercuria (též označovaná jako Mercury Tower) – majoritním vlastníkem je rakouská skupina REWO, kupní cena v září loňského roku zněla na 845 milionů korun. Nabídku podala společnost Real 8, která v té době měla smlouvu s REWO na odkup budovy; transakce ale neproběhla;
  • Budova B projektu Argentinská hvězda – PPF za ni požadovala 762 milionů korun.

Vítěz klání, jež městská část označuje za „průzkum trhu“, protože nevyhlásila veřejnou soutěž, ale nebyl vyhlášen. Naopak jsme se dočkali dalších dějství.

Půlmiliardový diskont?

V průběhu letošního dubna nastal podstatný zvrat. Společnost Baram Invest zaslala Praze 7 dopis, v němž budovu Mercurie nabízí s téměř půlmiliardovým diskontem oproti 845milionové nabídce z loňského září; mezi majiteli Mercurie bychom Baram Invest hledali v katastru nemovitostí marně.

Podle znaleckého posudku by prý rekonstrukce budovy Mercurie přišla radnici na dalších zhruba 500 milionůZáhadu, proč je jednu a tutéž budovu možné během několika měsíců zlevnit o bezmála 500 milionů, zřejmě vyřešila opoziční TOP 09. Ta poukazuje na to, že podle znaleckého posudku by rekonstrukce budovy Mercurie přišla radnici na dalších zhruba 500 milionů korun. Prahu 7 by tak stěhování do Mercurie vyšlo na téměř miliardu, což je mnohem vyšší suma, než na kterou zněly ostatní nabídky účastnící se poptávkového řízení radnice.

Starosta Ječmének „nelenil“ a 10. srpna, tedy téměř po čtyřech měsících od doručení nabídky Baram Invest, zaslal dopis do Vídně adresovaný jednatelce společnosti REWO, paní Isabelle Lell-Zygartowske. Ječmének v něm přiznává, že od firmy Baram Invest neobdržel žádný doklad, který by prokazoval, že společnost může jednat o prodeji budovy Mercurie. „Z tohoto důvodu se na Vás obracím, zda by jste mi mohl jako jednatel společnosti sdelit, jaké jsou Vaše zámery se zmíněnou nemovitostí,“ píše v dopise Ječmének. (Citace je doslovně převzata z dopisu adresovaném paní Lell-Zygartowske, který radnice zveřejnila na svém webu. Doufejme, že do Rakouska putovala verze v němčině a bez gramatických nedostatků.)

Další varianty

Ječménkova prázdninová korespondence ve věci nové radnice se ale neomezila jen na Rakousko.

  • Již v polovině července obdržel starosta dopis z magistrátu, s nímž jedná o případném svěření objektů v areálu Pražské tržnice. V ní by teoreticky mohl úřad sídlit, problémem ale je, že komplex je zatím památkově chráněn. Navíc má areál v pronájmu firma Delta Center, která je sice od konce minulého roku ve výpovědi, jenže zároveň běží soudní spor ohledně ukončení nájemní smlouvy. Což může uvolnění areálu Pražské tržnice zkomplikovat.
  • Začátkem července dostal Ječmének dopis i od Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Také kontroloři hledají novou budovu a Ječménka napadlo, že by Praha 7 a NKÚ mohly postupovat společně. Odpověď z NKÚ na Ječménkovu aktivitu však byla hodně rezervovaná. „Rád bych Vás ujistil, že v případě nalezení řešení vhodného pro Radnici MČ Praha 7 i Nejvyšší kontrolní úřad jsem připraven k dalšímu jednání s Vámi,“ konstatuje v dopise Radek Haubert pověřený řízením správní sekce NKÚ.
  • Ve stejný den jako korespondence z NKÚ dorazil na Prahu 7 také dopis od společnosti Holešovický Trojúhelník s nabídkou na výstavbu nové radnice, a to za méně než půl miliardy korun. Paradoxem je, že stavět by se mělo na pozemcích, které si Holešovický Trojúhelník od Prahy 7 dlouhodobě pronajal.

Suma sumárum, ani prázdninové dny nepřinesly žádné rozuzlení vlekoucí se kauzy hledání radnice Prahy 7. Sázkové kanceláře by mohly vypsat kurz na to, zda se vedení této městské části vydrží panoptikem bavit i po zbytek volebního období, nebo „průzkum trhu“ konečně odpíská.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.9.2012 09:15 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.