Další dějství řecké ságy rozbouřilo korunu

Česká měna v  týdnu oslabila nad 25 korun za euro, uklidnilo již až snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou.

V aténských ateliérech se začal točit další díl nekonečné řecké ságy. Stejně jako předchozí části i tato se setkala s okamžitým úspěchem a odezvou publika, tedy finančních trhů a evropských politiků. Hlavní zápletkou nového dílu je pro změnu referendum. Řecký premiér Jorgos Papandreu totiž nastínil možnost vypsat lidové hlasování k dohodnuté finanční pomoci z posledního summitu EU.

Okamžitě si tím vysloužil nevoli od evropských politických protějšků, kteří mu dali jasně najevo, že do doby, než se referendum uskuteční, neuvidí Řekové ani cent. Podle průzkumů by se většina obyvatel postavila proti pomoci, čímž by byl osud země zpečetěn a ta by byla nucena vyhlásit státní bankrot. Eurozóna by tím nejspíše přišla o jednoho z „elitních“ členů měnové unie. Podle posledních zpráv nakonec však z referenda sejde.

Jinak týden patřil centrálním bankéřům. V úterý a ve středu zasedal americký Fed a čekalo se, zda jeho šéf Ben Bernake po zasedání oznámí další kolo kvantitativního uvolňování. Nic takového však z úst centrálního bankéře nezaznělo a i reakce trhů byla relativně slabá.

Zato o den později v německém Frankfurtu bylo o poznání živěji. Evropská centrální banka (ECB) totiž snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 procentních bodů na 1,25 procenta. S tím se moc nepočítalo a euro se dočasně dostalo pod prodejní tlak, který ale nakonec nevyústil v další oslabení evropské měny. Nástupce Jean-Clauda Tricheta, Ital Mario Draghi, na následné tiskové konferenci varoval, že se eurozóna ke konci roku může dostat do mírné recese a odhad růstu HDP bude s největší pravděpodobností korigován směrem dolů. Výkup dluhopisů postižených zemí, především Itálie a Španělska, označil za dočasný.

Hranice padla

Na devizovém trhu bylo rušno. Vůči euru se česká měna z pondělních ranních hodnot kolem 24,70 za euro poměrně rychle přehoupla přes hranici 25 korun a v úterý večer se již pohybovala vysoko nad ní, na úrovni 25,20 koruny. Koruna se tak dostala na nejslabší hodnoty v tomto roce. Karta se obrátila ve čtvrtek, kdy ECB překvapivě snížila sazby a umožnila koruně návrat. V pátek odpoledne se euro prodávalo za zhruba 24,97 koruny.

Vůči dolaru bylo obchodování o poznání kolísavější, což je u tohoto měnového páru pravidlem. V prvních dvou dnech pracovního týdne si koruna připsala značné ztráty a oslabila až na úroveň 18,50 za dolar. Ve druhé polovině týdne byl vývoj opačný a obchodování se přiblížilo zpět k hranici 18 korun.

Mezi bankéři se tak po delší době objevují první holubice, tedy přívrženci snížení sazebVe čtvrtek zasedala bankovní rada České národní banky, která hlasovala o nastavení úrokových sazeb. Překvapení se nekonalo a hlavní sazba zůstala na úrovni 0,75 procenta; šest členů hlasovalo pro zachování sazeb a jeden pro snížení o 25 bodů. Mezi bankéři se tak po delší době objevují první holubice, tedy přívrženci snížení sazeb.

ČNB zároveň výrazně zhoršila odhad růstu domácí ekonomiky pro příští rok z původních 2,2 na 1,2 procenta. K podobnému kroku se v říjnové makroekonomické predikci odhodlalo i ministerstvo financí, které v příštím roce počítá s růstem HDP o rovné procento. V následujícím týdnu se dočkáme záplavy ekonomických dat, které nastíní směr vývoje českého hospodářství.