Dá vláda na Klause a polepší se v důchodech?

Prezident Václav Klaus zkritizoval koaliční dohodu o penzijní reformě. Předtím na to neměl čas – řešil personální otázky kabinetu.

Pokud nynější představa vlády o budoucí podobě českého důchodového systému projde úspěšně celým legislativním procesem, skončí na stole prezidenta Václava Klause. A ten má – alespoň podle dnešního autorského článku v MF Dnes – s koaliční koncepcí problém a nemusel by zákon v konečné podobě podepsat.

„Všiml jsem si, že jsou téměř všichni (překvapivě včetně naší odborné veřejnosti) zaskočeni rychlostí vyhlášení reformních záměrů a stejně tak detaily navrhovaného systému, které byly zformulovány, aniž by proběhla – na jakémkoli relevantním fóru, tedy i v médiích – seriózní debata o základních myšlenkových východiscích této reformy, což je velká chyba,“ píše prezident.

Zajímavé je, že se Klaus k penzijní reformě vyjadřuje až poté, co se na její podobě nynější vládní strany tento týden dohodly. Anebo vlastně není – prezident, jak známo, musel řešit jiné, národohospodářsky a geopoliticky daleko zásadnější záležitosti – například koaliční spory kolem odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů, údajnou korupční aféru exministra životního prostředí Pavla Drobila či naposledy kauzu Ladislava Bátory, bývalého lídra kandidátky Národní strany, kterého chtěl ministr školství Josef Dobeš jmenovat svým náměstkem.

Jinak ale v textu o důchodové reformě nelze Klausovi opět upřít konzistenci v názorech. Stejně jako v devadesátých letech, kdy byl premiérem a o podobě důchodového systému se musel dohadovat s lidovci, i dnes říká, že průběžné financování nebude schopno poskytovat dnešní úroveň důchodů. A že příprava na penzi by měla být záležitostí osobní odpovědnosti každého jednotlivce. Což od současné vlády, která zatím nebyla schopna lidem ani vyčíslit, o kolik se jim v budoucnu sníží státní důchod, bude-li systém nadále financován pouze průběžně, zatím důrazně nezaznělo. Poučí se tedy Nečasova vláda z prezidentova článku a na reformě ještě zapracuje?