CzechInvestu chce šéfovat 15 lidí. Kdo se ujme funkce na rok, než ho ČSSD vyhodí?

Proces výběru ředitele klíčové státní agentury CzechInvest zatím neuvádí ministra Martina Kubu v nadšení.

István Léko 6.5.2013

foto: © ČTKČeská pozice

Výběr ředitele klíčové státní agentury CzechInvest nabral již dvouměsíční skluz. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, do jehož agendy CzechInvest spadá, sice začátkem března prohlásil, že do dvou týdnů se u něj sejdou jména uchazečů, ale seznam možných ředitelů je hotový až nyní, po dvou měsících. Na post ředitele agentury na podporu podnikání se hlásí 15 osob. Hodnotící komise v příštích dvou týdnech vyslechne jejich prezentace a pak připraví užší seznam. V ideálním případě bude mít CzechInvest nového ředitele do konce června. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE.

Zájemci o investice v České republice i tuzemské firmy, které agentura podporuje, žijí v nejistotě už od loňského srpna, kdy se po skandálu s neprůhlednými tendry z funkce generálního ředitele CzechInvestu poroučel Miroslav Křížek. CzechInvest od té doby dočasně řídí šéf sekce evropských fondů na ministerstvu průmyslu a obchodu Petr Očko, který se do tendru rovněž přihlásil. Jenže podle zdrojů ČESKÉ POZICE z ministerstva průmyslu a obchodu příliš velké šance na vítězství v soutěži Petr Očko nemá.

Kromě Očka zájem projevil například i pověřený ředitel agentury CzechTrade Zdeněk Vališ, který na MPO šéfuje odboru podpory exportu. Hlásí se i Pavel Habarta, jehož někdejší ministr dopravy Vít Bárta (dnes předseda Věcí veřejných) po volbách v roce 2010 jmenoval náměstkem pro audit ve Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) a později ho pověřil řízením této státní instituce spadající pod ministerstvo dopravy. Habarta v čele SŽDC skončil na jaře 2012, později ho Bárta tlačil i do čela resortu dopravy místo Pavla Dobeše, ale neuspěl.

Funkce na rok

Proč se do čela tak významné instituce se nehlásí osobnost typu Martina Jahna, který CzechInvest řídil velmi úspěšně?

Ministr Kuba očekával, že o funkci generálního ředitele CzechInvestu bude velký zájem a že v rukou hodnotících komisařů se ocitnou zajímavé životopisy. Kromě již zmíněných osobností se do tendru hlásí ještě několik neznámých úředníků z ministerstva průmyslu a obchodu, ale ani další zájemci nejsou údajně ničím výjimeční. Proto se nedivme, že dosavadní seznam uchazečů ministra Kubu podle informací ČESKÉ POZICE příliš nenadchl. Proto není vyloučeno, že z patnácti zájemců nebude nakonec vybrán nikdo.

Proč se do čela tak významné instituce se nehlásí osobnost typu Martina Jahna, který CzechInvest řídil velmi úspěšně? Možná, že by podobní zájemci byli, jenže nezájem spíše pramení z toho, že parlamentní volby jsou zhruba za rok a je velmi pravděpodobné, že po nástupu sociálního demokrata do čela ministerstva bude ředitel vybraný Martinem Kubou odvolán. Sociální demokraté již několikrát deklarovali, že pro jejich hospodářskou politiku představuje CzechInvest významnou pozici, tudíž se dá předpokládat, že na tento post dosadí svého člověka. Nepřekvapuje tedy, že schopní lidé o tuto funkci na rok nemají zájem.

Dle několika zasvěcených zdrojů ČESKÉ POZICE se na pozici šéfa CzechInvestu hledá odborník:

  • se znalostmi investic, exportu a strukturálních fondů;
  • s minimálně tříletou zkušeností z manažerské pozice;
  • dobrou znalostí angličtiny;
  • s komunikačními a organizačními schopnostmi;
  • jenž zpracuje střednědobou a dlouhodobou koncepci rozvoje agentury.

Tedy koncepčně zdatný odborník. To samozřejmě příliš nehraje dohromady s roční pracovní perspektivou.

Výběrové řízení by mělo být rozděleno do dvou kol. V prvním se vybere několik nejvhodnějších kandidátů, kteří budou následně pozváni na pohovor. Během něj budou před hodnotící komisí prezentovat představy o rozvoji agentury. Kromě ministerských úředníků by do výběru finalisty měli promluvit i zástupci Svazu průmyslu a dopravy.