Czech Coal usiluje o připojení nové uhelné elektrárny

Společnost ČEPS varovala Czech Coal, že pro zapojení nové elektrárny je kapacita regionální sítě z důvodu toků ze zahraničí značně omezená.

Czech Coal chce postavit novou elektrárnu, o připojení k přenosové soustavě nyní jedná se společností ČEPS. foto: © ČEPSČeská pozice

Czech Coal chce postavit novou elektrárnu, o připojení k přenosové soustavě nyní jedná se společností ČEPS.

Nová uhelná elektrárna společnosti Czech Coal by měla mít výkon až 1320 MWSpolečnost Czech Coal plánuje vybudovat za 30 miliard korun v severozápadních Čechách novou uhelnou elektrárnu o výkonu přes 1300 megawattů (MW). Hnědouhelná firma již jedná s provozovatelem přenosové soustavy ČEPS, aby získala potřebné záruky, že bude mít přístup k vedení vysokého napětí. Patrně včetně kapacity, kterou v současnosti využívá státem kontrolovaná elektrárenská společnost ČEZ ve své elektrárně Počerady.

Že firma Czech Coal podala žádost o připojení nové uhelné elektrárny o výkonu až 1320 MW do přenosové soustavy v severozápadních Čechách, ve středu potvrdila ředitelka komunikace společnosti ČEPS Zuzana Dvořáková. Zároveň upozornila, že z důvodu místní i zahraniční poptávky je tato regionální síť pod tlakem.

„ČEPS upozorňuje, že společnost Czech Coal požádala o připojení zdroje v oblasti severozápadních Čech, kde v současné době vzhledem k připojování dalších plánovaných zdrojů (k počtu již řešených žádostí) a vlivem paralelních toků ze zahraničí je schopnost přenosové soustavy značně limitovaná,“ řekla Dvořáková ČESKÉ POZICI. A dodala, že než bude ČEPS moci k žádosti „vydat stanovisko“, musí ze zákona nejprve vyhodnotit dopad připojení nových zdrojů do sítě, zčásti na základě pracovní studie provedené firmou Czech Coal.

Nejprve předložte studii připojitelnosti

Společnost ČEPS požádala firmu Czech Coal, aby vypracovala a předložila studii připojitelnosti. „Měla by určit místo připojení nového zdroje do přenosové soustavy a navrhnout její případná nezbytná posílení, aby bylo zajištěno vyvedení výkonu daného zdroje s požadovanou úrovní bezpečnosti a spolehlivosti,“ prohlásila Dvořáková.

Generální ředitel skupiny Czech Coal Luboš Pavlas řekl minulý týden agentuře Platts, že zamýšlenou novou elektrárnu by tvořily buď dva bloky o výkonu 500, nebo tři přibližně o výkonu 300 MW, které by byly spuštěné do deseti let. S plánovaným koeficientem využitelnosti energie v režimu chlazení přesahujícím 50 procent by dle něho nemělo být problémem zajistit posouzení vlivu na životní prostředí (EIA).

Mluvčí společnosti Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová ČESKÉ POZICI potvrdila, že firma nadále zvažuje projekt moderní tepelné elektrárny v severních Čechách, který by uskutečnila buď sama, anebo s partnerem. „Součástí přípravy projektu je i jednání s ČEPS o pomínkách vyvedení. Ke kapacitě, nákladům, potenciálním partnerům ani dalším podrobnostem se nebudeme vyjadřovat. Bylo by to předčasné,“ uvedla mluvčí.

Překážky již z minulosti

Skupinu Czech Coal Group tvoří firma Czech Coal, která obchoduje s energetickými komoditami (uhlím, elektřinou a povolenkami na emise skleníkových plynů), a důlní společnosti Vršanská uhelná (VUAS) a Litvínovská uhelná (LUAS), jež obě mají značné zásoby uhlí u severočeského Mostu. Skupina má také akciové podíly v regionálních teplárnách a elektrárnách.

Czech Coal Group má dominantní postavení na českém hnědouhelném trhu a produkuje zhruba třetinu veškerého hnědého uhlí v zemi. Dne 15. prosince miliardář a podnikatel Pavel Tykač, který do té doby vlastnil 50 procent společnosti, vykoupil podíl ostatních spolumajitelů Petra Pudila a Vasila Bobely za 10,3 miliardy korun prostřednictvím investiční společnosti Indoverse.

Tykačova důlní společnost očekává, že z důvodu omezení těžby ve svých dolech v Mostě a Sokolově zvýší cenySkupina Czech Coal v minulosti obvinila ČEZ a Energetický a Průmyslový Holding (EPH), že jí překazily plány na vybudování vlastní elektrárenské kapacity v severozápadních Čechách zčásti tím, že zablokovaly přístupnost nebo rozšíření kapacity regionální sítě. Vzhledem k tomu, že smlouvy EPH a společnosti ČEZ na dodávky od firmy Czech Coal mají vypršet v příštích letech, Tykačova důlní společnost očekává, že z důvodu omezení těžby ve svých dolech v Mostě a Sokolově podstatně zvýší ceny.

Dohoda byla na spadnutí

Loni na podzim se zdálo, že se Czech Coal a ČEZ dohodnou a budou spalovat uhlí společně v elektrárně Počerady, která patří společnosti ČEZ. Dle předběžné dohody měla firma Czech Coal dodávat uhlí zdarma a společnost ČEZ na oplátku nést veškeré provozní náklady elektrárny. Obě společnosti si měly dělit výnosy z elektřiny zhruba rovnoměrně.

Státem kontrolovaná skupina ČEZ, kotovaná na burzách v Praze a ve Varšavě, je největší středoevropskou společností, pokud jde o tržní kapitalizaci. Než byl Pavlas jmenován generálním ředitelem skupiny Czech Coal, pracoval pět let ve skupině ČEZ včetně tří let ve funkci generálního ředitele ČEZ Bulharsko a regionálního manažera skupiny ČEZ pro Bulharsko. Předtím pracoval jako specialita skupiny ČEZ pro dohled v Rumunsku. Před nástupem do společnosti ČEZ byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Pražské teplárenské.

EPH je dlouhodobým strategickým investorem v energetice a významným investorem v průmyslu. Jeho podnikání zahrnuje výrobu elektřiny a tepla a jejich distribuci a prodej konečným zákazníkům. EPH patří ze 40 procent společnostem PPF Group a PPF Partners (dohromady), 40 procent vlastní česko-slovenská akciová skupina J&T prostřednictvím struktur private equity a 20 procent drží Daniel Křetínský, který je odpovědný za řízení EPH.