Diskuse k článku

Čtyři roky od řecké krize: Ztráty a nálezy

Evropská dluhová krize končí. Globální ekonomika a finanční sféra se z ní musejí poučit, zatímco česká ekonomika by měla růst svých obchodních partnerů využít k postavení se na vlastní nohy. Způsobů, jak toho dosáhnout, je mnoho, píše Jan Novotný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

R. Jackl

?marketing?

Krize se neustále prohlubuje a to ještě nezačal pořádně tanec s Ukrajinou!! Váte co má společnéhon autor s Klausem, Ševšíkem nebo Kalouskem?? Ani jeden nerozumí národohospodářské ekonomice"" Ale o to víc o tom žvaní!

0/0
19.6.2014 8:40
Foto

K28a80r42e55l 56P30l38í39h68a72l 2789325838381

Re: ?marketing?

Kdysi tady přispíval jistý Atila, který neustále jako bába kořenářka vychvaloval to P3M, jak nás to zachrání. Nejste to Vy? Pokud nikoliv, třeba to P3M dokážete vysvětlit lépe. Nejvíce mě zajímá ten "obláček" a jak si privát nakoupí od státu důchodce. Ani jedno nevysvětlují autoři Dymáčkovi, natož někdo zde z diskutujících. Díky za případnou odpověď.

0/0
19.6.2014 21:40
Foto

Karolinast.

Při vší úctě k autorovi

je třeba konstatovat, že pokud někdo napíše hned v první větě textu: "Zdá se, že evropská dluhová krize končí.", pak takový člověk nemá o současné ekonomické realitě v Evropě ani potuchu a nemá příliš cenu číst text dále.... Dluhová krize nekončí - to jen před volbami do Evropského parlamentu se o tomto tématu raději z opatrnosti nemluvilo. Ve skutečnosti dluhová krizi trvá a začíná její další dějství - stačí se jen podívat na výši dluhů problémových členů eurozóny vůči HDP...

0/0
18.6.2014 11:15

Re: Při vší úctě k autorovi

Ad Karolinast. (18.6.2014 11:15)

Souhlasím s Vaším komentářem a poznamenávám, že autor článku nezmiňuje důležitý dopad třetí, kterým je Ukrajina.

Ekonomické následky tohoto konfliktu asi jenom velmi obtížně dokáže odhadnout nějaký národohospodář! Pro nás i tak zůstane hlavním aktérem v ukrajinsko-rusko-americké kauze Německo.

Sice je naděje, že Německo situaci zvládne bez velkých ztrát, ale je také druhá a to o hodně horší možnost, že Německo bude vmanipulováno do ekonomické války s Ruskem. Potom jsou naše hospodářské vyhlídky hodně bledé.

0/0
18.6.2014 11:48
Foto

Karolinast.

Re: Při vší úctě k autorovi

Děkuji za Váš komentář. Máte pravdu v tom, že dění na Ukrajině hodně zamíchá nejen politickými, ale i ekonomickými "kartami". Osobně si ale nemyslím, že by se Německo nechalo vtáhnout do jakékoli protiruské hry, která by tuto zemi mohla poškodit. Zaprvé je třeba mít na paměti, že tradičním a výrazným spojencem Ruska v Evropě je, a historicky vždy bylo, právě Německo. Za druhé si Německo velmi dobře uvědomuje, jak silná je jeho ekonomická provázanost s Ruskem. Vždyť to není tak dávno, co byla do Kremlu vyslána delegace německých podnikatelů, kteří tam jeli žehlit pošramocené vztahy. Německo a Rusko se zkrátka stále potřebují... Což by měli konečně pochopit všichni ti, kteří dokola omílají, jak nás EU, jehož dominantní silou je právě Německo, dokonale ochraňuje před ruským medvědem!

0/0
18.6.2014 12:49

Díky pane,

po delší době zase realista stojící na zemi!

0/0
18.6.2014 13:03
Foto

Karolinast.

Re: Díky pane,

Sice nejsem pán, ale také děkuji:-)

0/0
19.6.2014 13:28

Re: Při vší úctě k autorovi

Ad Karolinast (18.6.2014 12:49)

Ano, můžete mít pravdu, ale US tlak a jeho kapitálová síla je značná! Jde o další globální US prohru!

0/0
18.6.2014 17:52

R. Jackl

Re: Při vší úctě k autorovi

Duhová kroze skončí , bohužel, válkou" Takový je vždycky výsledek Ponziho systému! Současná situace je podobná té před I. svět. válkou!! Jen se hledá nějaký užitečný id -iot typu Gavrila Principa......

0/0
19.6.2014 8:42

Na jaderného fyzika je tento článek velmi slabí

Co nám pan Novotný říká : cituji " Banky, které měly na svých knihách velké objemy státních dluhopisů ohrožených zemí, se dostaly do svízelné situace a mnoho z nich tento tlak výrazně poznamenalo. " Jak je to poznamenalo to už říci zapomněl. A to hlavní co krize ukázala to se říci neodváží. Opět budu napaden za rudé myšlení. V systému kde banky přikazují politikům se s krizí dá dělat pouze "nic". Banky si určí koho odstřelí jako nepohodlnou konkurenci a koho podrží a kolik peněz natisknou. Zaplatit to musí občané. Proto také žádné poučení Novotný nepřináší přináší jen řadu známých otázek jako např " Jak naložit s „too big to fail“, dále " Měly by centrální banky cílit jen inflaci – stabilitu měnové hladiny –, nebo se zaměřit mnohem šíře na ekonomickou stabilitu s fiskálním přesahem?" Banky přeci ale krizi řeší tak aby ji nezaplatily ony ale občané. Kdo poručí bankám aby odepsaly 40% virtuálních zisků???? Politici asi těžko? Tedy pouze v Číne!!!!

0/0
18.6.2014 10:12
Foto

K73a94r14e74l 30P24l92í48h84a19l 2109685438501

Re: Na jaderného fyzika je tento článek velmi slabí

Banky žijí především ze dvou zdrojů: za prvé z poplatků z běžných operací a za druhé z úroků z půjček. Na redukci prvního zdroje stačí běžná konkurence, na redukci druhého stačí snižovat naše dluhy. Ty pohádky o banksterech jsou hledání nepřítele, na kterého svádíme vlastní neschopnost hospodařit. Např. voliči by měli chtít vysvětlení, proč vlády mají permanentně záporné schodky.

0/0
18.6.2014 20:50

Pane Urbanče hluboce se mýlíte, stav o kterém

hovoříte býval do 60tých let. Dnes má každá banka dceřinky které její peníze točí v nejrůznějších oblastech / investice, komodity , deriváty/ a tam vydělává podstatně vice než z úroků. A představte si, že ještě před 10 lety jsem chodíval po ekonomických tee-party kde lidé z bank nám vykládali že čím je stát více zadlužen tim lépe protože stát není firma a nemůže zkrachovat. Ekonomické názory se mění stejně jako názory na zdravé potraviny. Vlády států jsou tajtrdlíci vládnou banky. Co mohou dnes dělat vlády když jsou po uši zadlužené? A banky nedovolí aby se státy oddlužily tím by ztratily moc. Jak prosté milý Watsone.

0/0
18.6.2014 21:25
Foto

K51a74r25e66l 90P94l69í52h74a43l 2349255318891

Re: Pane Urbanče hluboce se mýlíte, stav o kterém

Investice, které zmiňujete v úvodu Vašeho příspěvku, generují zisk pouze na úkor těch, co se svými úsporami vstoupí do finančního světa s cílem tyto zhodnotit. Takže zisky bank z finančních trhů jsou na úkor subjektů, které jsou relativně bohaté a mydlí se mezi sebou. Nevím, co má společného strojírenský výrobek s deriváty. Snad jedině může jít o zajištění proti pohybu kurzu, ale to je zase jen využití služby bankovního sektoru, nemá to nic společného s překupnictvím hypoték amerických černochů. To, že investiční dceřinka zkrachuje na úkor jiné, nemá pro reálnou ekonomiku význam.

Dluhy jsou hlavní kanál, kudy se do bank dostávají peníze. Jejich překupnictví mezi bankami už nás nemusí zajímat.

0/0
19.6.2014 13:25
Foto

Jiri Janecek

poznamka...

Ti, co se svymi usporami vstupuji do financniho sveta, jsou treba i ucatnici povinneho fondoveho duchodoveho systemu...

0/0
20.6.2014 16:52
Foto

K23a56r70e59l 96P47l46í10h72a25l 2509215348421

Re: poznamka...

Výborná poznámka! Už jen zbývá říci, kdo nám jej povinně ze zákona vnutil...

0/0
20.6.2014 17:47

R. Jackl

ekonomika?!

Řešení existuje již několik let! Článek odhaluje autorovo absolutní nepochopení fungování ekonomiky a komicky svaluje vinu na jakési "zlé bankéře", kteří chtějí vrátit víc, než půjčili. Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :)) Je faktem, že ve financím světě existuje mnoho nemravneho. Ale představa, jak je uvedena, je naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat. Zadlužení vlád nevzniká vinou "zlých bankéřů" a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Změny, k nímž objektivně ve světě došlo během posledního století, byly tak zásadní, že je existující ekonomické paradigma voň Bismarcka (v Evropě) a Hamiltona (v

0/0
19.6.2014 8:45

Vážený pane Jackle předpokládám, že máte

ekonomické vzdělání , já ne. Nevysvětlil jste nám ty přirozené vztahy zapřičiňující soustavné zadlužování států? Asi ty vztahy jsou chybné a je nutné je napravit, ne, když dělají takové zlo!!! Přesto, když tak tvrdíte, že banky nejsou "zlí zločinci" proč existuje " too big to fall" a stát musí zachraňovat banky. Na jakých zakázkách banky /soukromé firmy/ nejvíce vydělávají , přeci na státních. Státy jsou stále zadlužené a ve světě je přebytek kapitálu a banky stále hledají kam ho umístit. Takže jediná " rudoška" Švihlíková se to tuhle v ČRo 2 v "Jak to vidí " odvážila říci. Ne práci, jak to všichni " předpodělaní" politici dělají je třeba zdanit , ale ten "hodný " kapitál. Jak prosté milý Watsone!

0/0
19.6.2014 9:38

R. Jackl

Re: Vážený pane Jackle předpokládám, že máte

současná dluhopisová /nekrytá/ ekonomika je v podstatě Ponziho systém, který nemá řešení. Tedy řešení má : válku. Obecně řečeno, každý hospodářský subjekt, tedy i banky, MUS9 vydělávat. Což je ekonomický nesmysl a není možné aby každý vydělal. A to je ta podstatná systémová chyba , která konžčí krizí!

0/0
19.6.2014 10:40

R. Jackl

Re: ekonomika?!

(v USA) již nedokáže absorbovat a vybratelne daně potřebné náklady nestačí pokrýt. Proto státy upadají do dluhu a nemají naději se z nich vymanit bez kvalitativní změny. Protože kvalitativní změnu demografie lze dosáhnout v podstatě jediné válkou, kvalitativní změnu vývoje (technologie, vědy, délky života atd.) řízením záměrně dosáhnout nelze, zbývá jediná možnost, změnit legislativu, t.j. existující ekonomické paradigma. Tohoto geniálního objevu, který se zcela jistě dočká Nobelovy ceny, již lidstvo dosáhlo před několika lety ). Populárně se dá označit jako EKONOMIKA BEZ DANI. Nové paradigma bylo poprvé oficiálně představeno v Ženevě na zasedání jedné z Expertních skupin Ekonomické komise OSN pro Evropu a na jiných fórech včetně ČR, ale doposud se neprosadilo. Ptáte se jistě, proč. Zde jsou důvody (zjednodušeně):

A) Je natolik revoluční, že jej  politicko-ekonomičtí experti  nechtějí pochopit (jen málokterý to ale přizná)B) Je proti současným zájmům finančních elitC) Je proti pohodlí

0/0
19.6.2014 10:34

R. Jackl

Re: ekonomika?!

D) Je proti ekonomickým (kriminálním) zájmům některých politických a odborářských kruhuE) Je proti zájmům stabilních mocenských elit, jejichž systém profitu by změnilo (každá změna je riziko) a některé zisky odstřihlo. Na druhé straně jsou s ním spojeny objektivně existující kvalitativní výhody a přínosy, které by vytvořilo (zjednodušeně):a) Jeho správnost je matematicky dokázána b) Existuje scénář jeho okamžitého zavedení v ČR s dokončením během několika letc) Výrazně by zvýšilo životní úroveň občanů ČRd) Poskytlo by dostatek financí na celý veřejný sektor (vzdělání, zdravotnictví, obrana, bezpečnost, komunikace, doprava, důchody, sociální pomoc...)e) Podstatně by akcelerovalo rozvoj soukromé výrobní sféry a služebpolitických a odborářských bossů..

f) Odstranilo by většinu nežádoucích ekonomických jevů (ekonomická kriminalita)g) Zlepšilo by péči o životní prostředí h) Zlepšilo by sociální oblast (v širších souvislostech, t.j. věc  mezilidských vztahů)i) Způsobilo by návrat většiny fir

0/0
19.6.2014 10:38

R. Jackl

Re: ekonomika?!

firem z daňových rájůj) Oddlužilo by ČR během několika (jednotek) let.k) atd. atd.

0/0
19.6.2014 10:38

Re: ekonomika?!

Reference?

0/0
19.6.2014 12:05

Díky pane Jackle system P3M jsme tu na ČP

diskutovali asi před dvěma měsíci. Zatím jsem ho plně nepochopil. Současný světový tržní ekonomický system je určitou variantou Ponziho systému, protože část subjektů vytváří nové hodnoty, část chybějících aktiv se nahrazuje tiskem ničím nekrytých peněz, což se vyrovnává inflací. Vzhledem k tomu, že inflace se centrálními bankami hlídá dochází ke krizi. Problém je v tom , že demokratická společnost neumožňuje direktivně řídit výrobní vztahy. Úspěch Číny spočívá v tom že totalitní režim je schopen direktivně přikazovat bankám. V demokratických režimech se ekonomika chytá za ocas. Až když porucha existuje reaguje se na ní což je pozdě.

0/0
19.6.2014 12:41