Čtyři příběhy o radikální proměně amerických měst

Nejde jen o Silicon Valley. Americká města se vnitřně mění a přizpůsobují se potřebám nových technologií, které otáčejí kormidlem nejen americké, ale i světové ekonomiky. Co před pár lety v Seattlu, Pittsburghu, New Yorku nebo třeba texaském Austinu nenápadně začínalo, dnes již není možné přehlédnout.

Pohled na New York. foto: Reprofoto

Pohled na New York.

Když se ve státě Washington vymotáte z hustých lesů a dorazíte do moderního centra Seattlu, hned vám bude jasné, že se tady něco děje. Při pohledu jakýmkoliv směrem všude mezi výškovými budovami trčí jeřáby. V tomto případě takové panorama neznačí realitní bublinu ve své špičce, ale zásadní proměnu ekonomiky města započatou nenápadně teprve před pár lety.

Seattlu se dnes přezdívá Cloud City, oblačné město. Není to kvůli tomu, že zahlédnout zde slunce se skoro rovná státnímu svátku. Ze Seattlu se stalo světové centrum, kde vznikají takzvané počítačové cloudy běžící ve stovkách obřích datových center po celém světě. „Pokud děláte něco s cloudem, velmi pravděpodobně jste v Seattlu. Nebo zde brzy budete,“ popisuje v jedné z nových moderních kaváren v části Puget Sound skupina cloudových inženýrů. Sójové latté zde není zrovna levné, ale tihle pánové na něj mají, ročně si přijdou na 250 tisíc až milion dolarů.

Seattle byl v posledních desetiletích v rámci Spojených států vždy ekonomicky silný. Po válce zde zakořenil výrobce letadel Boeing a postupně přišli další světoví giganti typu Starbucks a Microsoft. Poslední léta ovšem nabírají na obrátkách a do Seattlu svá vývojová centra přesouvají jména jako Google, Facebook, Apple, Alibaba Group, Huawei, Cisco, IBM, Oracle, SAP, VMware nebo Salesforce.com. Vedle toho se kolem Pioneer Square a Fremontu kumuluje řada nových technologických startupů napojených na cloudový byznys.

Cloudovou revoluci v Seattlu a jeho okolí nastartovaly dvě společnosti – Microsoft a Amazon. Síla Amazonu je nyní ve městě cítit všude.

Cloudovou revoluci v Seattlu a jeho okolí nastartovaly dvě společnosti – Microsoft a Amazon. Síla Amazonu je nyní ve městě cítit všude. Po ulicích chodí mladí zaměstnanci s visačkami a firma se nachází v hromadě budov v centru. Čerstvě obsadila dva nové mrakodrapy, vedle kterých staví architektonicky unikátní stavbu The Spheres.

Amazon před více než deseti lety v rámci interního projektu vytvořil cloud Amazon Web Services. Ten doposud celé oblasti vládne, a jak se ukázalo, právě cloud je současnost a budoucnost informačních technologií. V pár kilometrů vzdáleném Redmondu Microsoft brzy stvořil vlastní cloud Azure. To rychle začalo do města táhnout cloudové vývojáře a začalo se zde hromadit knowhow. Na situaci rychle zareagoval Google, který v Seattlu založil cloudový vývoj a dnes si u jezera staví nový komplex. Následovala smršť dalších velkých značek.

Zaměstnanost v Seattlu mezi roky 2013 až 2016 narostla o 7,2 procenta a počet lidí zaměstnaných v oborech kolem cloudu se zvýšil o 26 procent na 80 tisíc lidí. Čísla nadále rostou. To s sebou vedle příležitostí přináší problémy, na které v mnohem větší míře naráží i Silicon Valley a San Francisco. Radnice Seattlu vyhlásila bytovou krizi. Byty se, stejně jako nová sídla firem, staví, ale ceny stále rostou. Počet bezdomovců roste o 20 procent ročně. O počítačové inženýry spojené s cloudem je zde obří zájem. „Běžně obdržím i několik desítek pracovních nabídek denně,“ říká jeden z ceněných lidí z Amazonu, který nechce být jmenován.

Podobně jako v Silicon Valley je i v Seattlu kvůli nedostatku lidí značné množství inženýrů ze zahraničí. Facebook například do pobočky v Seattlu loví zaměstnance i v Česku. Slušnou zásobárnou je lokální University of Washington – 90 procent absolventů v Seattlu a okolí zůstává. Univerzita má kvalitní počítačové vzdělávání, které mimo jiné sponzoruje spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen.

Jižní scénář

Podobný scénář rozvoje města je možné pozorovat také více na jihu Spojených států. Texaský Austin je širší veřejnosti známý spíše jako hudební oblast, ostatně podobně jako Seattle a jeho grunge. Také uprostřed pouště je možné vidět hromady jeřábů, pod nimiž vyrůstají nové mrakodrapy s byty a kancelářemi.

Centrum Austinu bylo dlouhou dobu spíše vylidněnou oblastí, v posledních letech ho ale začínají osidlovat mladí lidé s tím, jak zde rostou kanceláře Googlu, Amazonu, Dropboxu, Facebooku a mnohých dalších technologických společností.

Centrum Austinu bylo dlouhou dobu spíše vylidněnou oblastí, v posledních letech ho ale začínají osidlovat mladí lidé s tím, jak zde rostou kanceláře Googlu, Amazonu, Dropboxu, Facebooku a mnohých dalších technologických společností. Ve stále relativně malém centru Austinu dnes v počítačovém průmyslu pracuje přes 15 tisíc lidí a číslo každoročně narůstá. V celé metropolitní oblasti je podle oficiálních statistik přes 5,5 tisíce IT firem. Počet společností, které přímo v Austinu zaměstnávají více než dva tisíce lidí, roste. Patří mezi ně i Apple, Microsoft a Samsung. V Austinu vznikl například Dell, který patří mezi zdejší starší generaci technologických firem, jež se drží spíše v rozsáhlých komplexech za městem.

„Všechno, co dělá Silicon Valley, děláme také, jen v menším měřítku,“ vysvětluje v centru města Julie Huls z Austin Technology Council. Texas má nízké daně, což se podnikatelům líbí. „Podniká se zde nejlépe, je to ideální místo,“ říká v rozhovoru Michael Dell. Austin se díky přívětivé legislativě pravidelně umisťuje na prvních příčkách v různých žebříčcích.

Technologické firmy se do města ženou i díky nižším nákladům, než jaké znají ze Silicon Valley. Velkou roli hraje i velká University of Texas, za kterou opět stojí mecenáši jako Michael Dell nebo Bill a Melinda Gatesovi. Rostoucí množství technologických firem a startupů studenty dál ve vyprahlé zemi drží. „Zvažoval jsem odchod do Silicon Valley, ale náklady na život jsou tam vysoké, zde poměr platu a cen vychází mnohem lépe. Výplatu sice budu mít o něco nižší, ale životní úroveň ve výsledku vyšší. A navíc mohu žít přímo v centru,“ libuje si během debaty v kampusu univerzity student softwarového inženýrství Dylan. Radnice jde mladým vstříc, zavádí systémy půjčování kol a přizpůsobuje „downtown“ modernímu životu.

Po oceli zdravotnictví

Zajímavý mix moderního přístupu vlády a radnice, vzdělávání a dobrých daní je vidět také v Pensylvánii. Město Pittsburgh běžně žije hokejem a americkým fotbalem a v posledních letech vstalo z popela po zdevastované ekonomice kolem byznysu s ocelí. Pád s tím spojeného ekosystému uvedl Pittsburgh do recese a dlouho bolel, nyní se ale z města stalo centrum pro výzkum a vývoj kolem technologií, zejména zaměřených na zdravotnictví.

Město Pittsburgh běžně žije hokejem a americkým fotbalem a v posledních letech vstalo z popela po zdevastované ekonomice kolem byznysu s ocelí.

„Velkou roli v tom sehrává univerzita Carnegie Mellon, která se právě na zdravotnické technologie zaměřuje,“ popisuje předseda představenstva společnosti CNS Luboš Hajn. Americká pobočka firmy z Mělníka sídlí právě v Pittsburghu a stejně jako další podobné firmy se díky zdejšímu ekosystému snaží rozvíjet byznys. V tomto případě nasazují nerozluštitelnou Vernamovu šifru na přenos nejenom zdravotnických dat.

Proměna New Yorku

Asi osm hodin jízdy od Pittsburghu se koná další americká technologická proměna. New York je epicentrem světového kapitalismu už dlouhá léta, teď se ale pod tíhou nových technologií mění i jeho zaběhané obory kolem burzy, práva, finančnictví a tak dále.

New York je epicentrem světového kapitalismu už dlouhá léta, teď se ale pod tíhou nových technologií mění i jeho zaběhané obory.

„New York je oproti Silicon Valley více univerzální a lze využívat zázemí toho, co město dělá. Jsou zde silné oblasti lifestylu, fintechu, velkých bank, právních společností, reklamního byznysu. Ti všichni neustále hledají, jak digitalizovat,“ přibližuje v jedné z restaurací na Manhattanu ředitel CzechInvestu pro východní pobřeží USA Jan Chmelík. CzechInvest se i proto snaží mladé české firmy do New Yorku lákat. Objem rizikového kapitálu proudícího zde do startupů je obdobný tomu v Kalifornii.

Snaží se i samo město. To rozjelo iniciativu Digital.nyc a uvedlo do chodu projekt za 200 milionů dolarů, kdy předělává tisíce telefonních budek v ulicích na wi-fihotspoty. Neomezený a velice rychlý gigabitový internet je k dispozici každému zdarma a vše se platí pomocí cílených digitálních reklam na stojanech. Vedle toho se na Rooseveltově ostrově dokončuje obří technologický kampus Cornell Tech a například v Brooklynu byl otevřen New Lab. Bývalý tovární komplex na lodě dnes slouží jako centrum pro umělou inteligenci, nanotechnologie, robotiku či internet věcí.

Počet příspěvků: 1, poslední 25.8.2017 10:23 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.