Ceska Pozice

Čtvrtý hráč stále může na český mobilní trh vstoupit

Vyzyvatel, jenž změní mobilní trh, je stále daleko. Telekomunikační regulátor ale věří, že mu vydláždil cestu.

Mobilní telefon. foto: Shutterstock

Mobilní telefon.

Trochu neočekávaně skončila aukce frekvencí pro vysokorychlostní datové sítě. Kromě dvou současných mobilních operátorů totiž uspěly i společnosti Nordic Telecom a Poda. Naopak naprázdno vyšel T-Mobile.

Český telekomunikační úřad stále žije nadějí ve čtvrtého mobilního operátora. Podle analytiků je to však spíš utopie. O případném dalším hráči v odvětví tak rozhodne teprve aukce televizních frekvencí. O2, Vodafone, Nordic Telecom a Poda v aukci, kterou některá média mylně titulovala jako tu, která by na český trh mohla přivést vytouženého čtvrtého hráče, utratily za pět přídělů v pásmu 3600 až 3800 megahertzů dohromady přes miliardu korun. Kromě Nordic Telecomu, který vydražil hned dva bloky, dostane každý 40 MHz, za něž zaplatí 203 milionů korun, tedy sedminásobek vyvolávací ceny.

Vydražené frekvence nejsou vhodné pro stavbu celorepublikové mobilní sítě. Mohly by být ale základem pro budoucí sítě páté generace.

Vydražené frekvence nejsou vhodné pro stavbu celorepublikové mobilní sítě. Mohly by být ale základem pro budoucí sítě páté generace a v kombinaci s kmitočty, které půjdou do dražby po druhé vlně digitalizace televizního vysílání po roce 2020, by mohly dát čtvrtému mobilnímu operátorovi vzniknout.

„Aukce je pro dva zájemce využitou vstupenkou na tento segment trhu. Dlouhodobě říkáme, že větší konkurence v sektoru je jedním z předpokladů pro zvyšování kvality poskytovaných služeb,“ uvedl předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Aspirantem na nového vyzyvatele, který by měl otřást mobilním trhem v základech, přitom bude spíš Nordic Telecom. Poda, která v současnosti nabízí hlavně pevné internetové připojení plus televizi a virtuálního operátora má jen jako doplňkovou službu, plánuje podle svého ředitele Martina Šiguta získané frekvence využít právě pro pevné připojení.

Chystáme moderní síť

To Nordic Telecom, nástupce operátora U:fon, zájem vytvořit plnohodnotného čtvrtého operátora projevil. Na budoucí aukci pásma 700 MHz netrpělivě čeká; jestli se přihlásí, však prý bude záviset na jejích podmínkách. „Chystáme se na výstavbu moderní sítě spolu s finančním partnerem J&T Private Equity Group,“ řekl k plánům generální ředitel Nordic Telecomu Libor Dočkálek.

Podle šéfa ČTÚ Nováka je tato i následující aukce součástí dlouhodobé strategie. Netají se přitom inspirací Slovenskem, kde se čtvrtý operátor rozjíždí. Pokud na současných frekvencích vyroste dostatečně silný hráč, může se tak i v podmínkách aukce televizních kmitočtů objevit podmínka, která by novému konkurentovi umožnila do vybudování vlastní sítě využívat sítí stávajících operátorů.

Podle šéfa ČTÚ Nováka je tato i následující aukce součástí dlouhodobé strategie. Netají se přitom inspirací Slovenskem, kde se čtvrtý operátor rozjíždí.

Této výhody požívá nejmladší slovenský operátor 4ka, stejně jako třeba francouzský Free Mobile, který dokonale naplňuje vizi ČTÚ o „datovém jaru“, jež mělo letos přinést zásadní zlevnění telekomunikačních služeb v Česku.

Free Mobile nabídl v roce 2012 služby o 50 až 80 procent levnější než stávající trojice a strhl lavinu, jejímž výsledkem je, že Francie dnes patří podle pravidelného mezinárodního srovnání Strategy Analytics – Teligen mezi nejlevnější země.

Nováček si za šest let uzmul skoro 18 procent trhu a na konci loňského roku měl 12,7 milionu zákazníků. Dokonce se mu podařilo přimět dva ze svých konkurentů jednat v zájmu vlastního přežití o fúzi.

Jeho mateřská společnost Iliad teď vstupuje do Itálie, což by se mělo odehrát na začátku příštího roku. Tamní operátoři přitompoučeni z francouzského vývoje už preventivně zlevňují.

Bez objemů není byznys

Pozitivní přínosy čtvrtého operátora pro spotřebitele jsou podle analytiků nezpochybnitelné. O tom, že by se mu však v Česku dařilo, mají vzhledem k velikosti trhu a tvrdosti současných hráčů pochybnosti.

„Když se podíváte, kolik by stálo vybudovat novou síť a dostat do ní dostatek zákazníků, musíte být buď hodně bohatí, nebo ještě více hloupí,“ tvrdí telekomunikační expert John Strand. „Nemyslím si, že Slovensku mohou čtyři operátoři dlouho vydržet. Trh potřebuje konsolidaci. Telekomunikace jsou o objemech, bez nich není byznys,“ dodává.

Článek vyšel v Lidových novinách 12. července 2017.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.