Ceska Pozice

Čtení myšlenek, žádná hesla a milovaný spam. Svět v roce 2016 podle expertů IBM.

Vědci ve službách Big Blue opět odhalují pět inovací, které změní náš život. Letos navíc můžeme poprvé posoudit, zda se nemýlí.

Petr Matějček 27.12.2011

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Křišťálová koule je hladké těleso obvykle vyrobené z křišťálu nebo ze skla, kterému jsou přisuzovány jasnovidecké schopnosti. Je dokonalá až na jeden atribut – nefunguje. Od roku 2006 ji nahrazují, minimálně v oblasti technologických inovací, vědci amerického giganta v oboru informačních technologií International Business Machines Corporation, neboli IBM.

Tento týden společnost zveřejnila již šestý každoroční přehled „IBM Five in Five“, tedy pět inovací, které mají potenciál během příštích pěti let změnit to, jak lidé pracují, žijí a baví se. Odborníci Big Blue očekávají, že:

Podívejme se očima vědců IBM na trendy, které nás v příštích pěti letech čekají, podrobněji.

1. Energetické potřeby svého domova budeme schopni pokrýt energií vlastní výroby.

Cokoli, co se hýbe nebo produkuje teplo, může také potenciálně vyrábět energii, kterou lze zachytit – chůze, běh, jízda na kole, teplo z počítače, dokonce i voda protékající potrubím v domě. Pokroky v technologiích pro využití obnovitelných zdrojů energie umožní jedincům tuto dosud nevyužitou kinetickou energii shromažďovat a následně s její pomocí napájet domovy, pracoviště i celá města. Představte si, že k paprskům ve výpletech na kole připevníte miniaturní zařízení, která budou během jízdy dobíjet baterie. Nejen že se tak zdravým a ekologickým způsobem dostaneme, kam potřebujeme, ale zároveň si vyrobíme energii pro část osvětlení svého domova.

2. Již nikdy nebudeme potřebovat hesla.

Každý z nás má jedinečné biologické rysy, tyto biometrické údaje – obličejové rysy, sítnicové skeny a hlasové záznamy – nový software zkombinuje a pro každého jedince vytvoří unikátní biologické on-line přístupové heslo. Inteligentní systémy využívající multifaktorovou biometrii budou schopny zpracovávat tyto údaje v reálném čase a bezpečně tak při každém pokusu o přístup k našim informacím ověřit, zda jsou vložené biometrické údaje shodné a pravé.

3. Čtení myšlenek již nebude pouhou science fiction.

Ať už je řeč o Houdinim nebo rytířích Jedi, čtení myšlenek bylo vždy pouze „zbožným přáním“ milovníků science fiction. Tento sen by se však již brzy mohl stát skutečností. Výzkumníci společnosti IBM zkoumají možné způsoby připojení mozku k zařízením, jako jsou počítače nebo chytré telefony. Stačilo by pouze pomyslet na to, že chceme někomu zavolat, a číslo by se samo vytočilo. Nebo bychom mohli ovládat kurzor na obrazovce počítače prostým pomyšlením na místo, kam jej chceme přesunout. Výzkumníci zaměřující se na oblast bioinformatiky již navrhli headset s pokročilými senzory, které zaznamenávají činnost mozku. Je schopný identifikovat výrazy v obličeji, míru vzrušení i soustředění a myšlenky, aniž by byla daná osoba nucena jakkoli fyzicky konat. Do pěti let můžeme očekávat rané příklady využití této technologie v herním a zábavním průmyslu. Inovaci by mohli využít také lékaři k výzkumu vzorců mozkové aktivity, při rehabilitaci pacientů po mozkové mrtvici nebo pro lepší porozumění mentálním poruchám, jako je například autismus.

4. Digitální propast přestane existovat.

V současné globální společnosti je růst a bohatství každé ekonomiky čím dál tím závislejší na míře dostupnosti informací. Během příštích pěti let se propast mezi těmi, kdo efektivní přístup k informacím mají, a těmi, kdo jej postrádají, značně zúží díky pokrokům v mobilních technologiích. Na Zemi v současnosti žije sedm miliard lidí. Do pěti let dosáhne počet prodaných mobilních zařízení 5,6 miliardy a budou je tak vlastnit čtyři pětiny lidské populace. Vzhledem ke klesajícím cenám a nákladům spojeným s vlastnictvím mobilního telefonu se i lidem s menší kupní silou brzy otevře daleko více možností, než je tomu dnes.

5. Z nevyžádaných e-mailů se stanou žádané.

Do pěti let by se nevyžádané reklamy mohly stát natolik individualizovanými a potenciálně přínosnými, že spam v podstatě přestane existovat. Protispamové filtry budou navíc do takové míry propracované, že se již nikdy nebudeme muset zabývat nežádoucími reklamními nabídkami. Představte si, že se lístky na váš oblíbený koncert automaticky zarezervují ve chvíli, kdy půjdou do prodeje, a to přímo na onen jediný den, který máte podle svého kalendáře čas. Následně obdržíte upozornění a budete si moci lístky ihned zakoupit prostřednictvím svého mobilního zařízení. Společnost IBM již dnes vyvíjí technologii využívající analýzy v reálném čase, jež bude schopná interpretovat a integrovat údaje shromážděné ze všech oblastí vašeho života, jako například aktivity na sociálních sítích a internetu, a na základě výsledků vám doporučí plně individualizované a relevantní informace.

Bláboly, nebo nekonečné možnosti?

Na známých amerických blozích typu Mashable a spol. se samozřejmě krátce po zveřejnění studie objevily rozsáhlé diskuse o tom, zda doopravdy budeme v roce 2016 ovládat počítače myšlenkami, jízdou na kole dobíjet své domy a peníze vybírat pomocí hlasu. „Lidé jsou tak naivní. Uklidněte se, těmito bláboly nás krmí už roky. Už bychom měli být chytřejší,“ píše například uživatel Andrej. MosaicTec přiznává, že se sice jedná o opravdu odvážná tvrzení, nicméně podotýká, že technologický pokrok nabral krkolomnou rychlost: „Jsem si jistý, že kdybych někomu před lety vyprávěl, jaké technologie budeme dnes mít, nevěřil by mi. Možnosti budoucnosti jsou nekonečné.“

IBM ovšem dávají zapravdu minulé předpovědi, které se naplnily. Jeden příklad za všechny: v rámci analýzy „IBM Five in Five“, společnost například před pár lety předpověděla mluvící web. Tuto vizi letos zčásti naplnil koncern Apple, když do nové generace svých chytrých telefonů iPhone 4S zabudoval aplikaci Siri. Elektronický sluha, který umožňuje plné hlasové ovládání, diktování textových zpráv a poznámek a vyhledávaní na internetu a v mapách, je některými experty označován za technologii, jež má potenciál změnit svět. Poprvé v dějinách může člověk komunikovat s přístrojem, který se dokáže učit a svému majiteli přizpůsobit. „Jedná se o opravdovou umělou inteligenci, kterou společnost Apple zpřístupní milionům zákazníkům – mluvíme o další technologické revoluci,“ řekl Norman Winarsky, spoluzakladatel společnosti, Siri pro blog 9to5mac.

Letos jsme měli poprvé možnost naplno posoudit, nakolik se vize expertů IBM blíží blábolům a nakolik realitě. Uvádíme první předpovědi „IBM Five in Five“, které zazněly v roce 2006:

Předpovědi z dalších let naleznete v článku Dnes věští IBM. Opravdu to vychází?

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.