ČSTV vzkazuje: Špindl ani Harrachov nejsou na prodej

Vedení zadluženého svazu nevylučuje prodej skiareálu v Peci pod Sněžkou a některých hotelů. Velká sportovní zařízení si asi ponechá.

Zhruba dva měsíce po personální obměně ve vedení ČSTV se začínají konkretizovat představy svazu, jak naloží se svým majetkem. Pro ostře sledované lyžařské areály, v nichž ČSTV drží akciové podíly, plánuje vedení svazu navrhnout na valné hromadě 28. dubna následující postup: skiareály ve Špindlerově Mlýně a v Harrachově zůstanou sportovcům, vyloučen není prodej skiareálu v Peci pod Sněžkou. Jak informují čtvrteční Hospodářské noviny, vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala speciální komise ČSTV pro strategii horských středisek.

Připomeňme, že ČSTV je v krizi: státní dotace do sportu od loňska neplynou přes svaz jako střešní organizaci, ale přímo do jednotlivých svazů; Sazka již od loňska nesnáší zlatá vejce sportovcům a dle nového loterijního zákona přišel sport i o peníze, které do něj z hazardu plynuly v rámci odvodů „na dobro“. Aktuální dluhy ČSTV již dříve odhadl nový šéf ČSTV Miroslav Jansta na více než 200 milionů korun.

„Cílem není střediska prodat, ale rozvíjet a najít případně strategického investora, aby byly areály konkurenceschopné nejen v rámci České republiky,“ upozornil Jansta již po prvním zasedání výkonného výboru ČSTV s novým vedením, na němž byla komise pro skiareály ustanovena. A dodal, že svaz bude letos poprvé financován pouze z vlastních středisek.

Kdo je pánem sjezdovek?

 • Skiareál Špindlerův Mlýn: loňský zisk od ledna do září – 27,3 milionu korun, 25 km sjezdovek
  Podíly: ČSTV (51,1 %), Svaz lyžařů (35,53 %), Tomáš Němec (10,07 %), Sportlease, firma ovládaná PPF a KKCG (1,79 %), drobní akcionáři (1,51 %)
 • Sportovní areál Harrachov: loňský zisk od ledna do září – 13,5 milionu korun, 7 km sjezdovek
  Podíly: ČSTV (56,5 %), Svaz lyžařů (37,6 %), město Harrachov (4 %), Sportlease (1,9 %)
 • Ski Pec pod Sněžkou: zisk za rok 2010 – 9,8 milionu korun, 11 km sjezdovek
  Podíly: ČSTV (54,71 %), Svaz lyžařů (39,92 %), Sportlease (5,34 %)

Pramen: HN

Šachy (zatím) bez finančních dravců

„ČSTV by si měl nechat Špindl, lyžaři by zase mohli dostat Harrachov, který je pro jejich tréninkové aktivity a závody nejvhodnější,“ uvedl pro HN předseda „skiareálové“ komise a šéf tenisového svazu Ivo Kaderka.

O skiareál v Peci pod Sněžkou usilují majitelé pozemků pod sjezdovkamiTo by znamenalo šachy s akciovými podíly: dle Kaderky by ČSTV mohl nabídnout lyžařskému svazu výměnu svého majoritního podílu v Harrachově za menšinový podíl Svazu lyžařů ve větším skiareálu ve Špindlerově Mlýně. „Zatím jsme o této variantě nejednali, uvidíme,“ reagoval pro HN prezident Svazu lyžařů Lukáš Sobotka, který je rovněž členem skiareálové komise.

Prodej tedy zatím není vyloučen jen u skiareálu v Peci pod Sněžkou, o který usilují majitelé pozemků pod sjezdovkami, spojení ve Sdružení pro rozvoj lyžování v Peci. Zda bude ochota prodávat, napoví ČSTV až výsledek probíhajícího auditu hospodaření v Peci.

Smůlu by podle tohoto scénáře zatím měly finanční skupiny PPF a J&T, které již dříve projevily zájem o podíly lyžařského svazu ve všech třech skiareálech. Zatímco PPF miliardáře Petra Kellnera nabídla 194 milionů, Tatry Mountain Resorts ze skupiny J&T licitovaly na 195 milionů.

Co ČSTV zvažuje prodat: dle vedení přichází v úvahu zbytný majetek skiareálů, jako jsou hotely. Kaderka pro HN zmiňuje například horskou boudu Staromísečná v Horních Mísečkách, kterou mají pronajatou odbory ČSTV a svazu z ní neplynou žádné zisky. Případné prodeje by musely schválit členské organizace svazu.

Co si chce ČSTV ponechat: velká sportovní zařízení svazu, jako jsou:

 • lyžařský areál na šumavském Zadově: nelze prodat, protože do něj plynuly v minulosti dotace;
 • sportovní centrum v Nymburce: svaz z něj chce vybudovat tréninkové centrum pro reprezentaci, potřebné miliardové investice chce vedení ČSTV získat z evropských fondů a spoluúčasti kraje, města či dalších partnerů;
 • plavecký stadion v pražském Podolí: vloni po výměně managementu začal vydělávat.

Související článek: Sportovci se spojili. Žádají obce o peníze z hazardu.