Ceska Pozice

ČSTV v bodě nula. A bude se šetřit.

Závěr zasedání prvního výkonného výboru s novým vedením svazu: devět komisí pro akutní řešení konkrétních úkolů.

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) má za sebou první zasedání výkonného výboru s novým vedením. Čtvrteční tiskovou konferenci, která následovala v ponuré podzemní aule sídla ČSTV na pražském Strahově, zahájil předseda svazu Miroslav Jansta stručně: „V současné situaci musíme jednat rychle, racionálně a účelně.“ A bude se šetřit.

Zopakujme, že Jansta zdědil „firmu“, která je totálně v krizi: státní dotace do sportu od loňska neplynou přes ČSTV jako střešní organizaci, ale přímo do jednotlivých svazů. Aktuální dluhy ČSTV se dle Jansty pohybují ve výši více než 200 milionů korun a na jeho majetek, zejména skiareály ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově, si brousí zuby finanční dravci. „Slepice“ Sazka již od loňska nesnáší zlatá vejce sportovcům (většinu z jejích peněz spolklo splácení předražené vysočanské arény) a dle nového loterijního zákona přišel sport i o peníze, které do něj z hazardu plynuly v rámci odvodů „na dobro“.

Jansta na tiskové konferenci prohlásil, že ČSTV bude letos poprvé financován pouze z vlastních středisek. Co se týká okamžitých úspor, předseda i místopředsedové ČSTV (předseda Asociace extrémních sportů Marek Hájek a předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta) se vzdali veškerých náhrad, služebních automobilů (leasingy budou ukončeny), mobilních telefonů i fondu na reprezentaci, což dle Jansty představuje seškrtání ročních nákladů ve výši zhruba dvou milionů korun. Bez náhrad jsou i zbývající členové výkonného výboru za svazy, členům za tělovýchovné jednoty bude propláceno pouze cestovné.

„Rychlost a účelnost“ jednání nastiňují body, které vyplynuly ze zasedání výkonného výboru:

Výkonný výbor ustanovil několik nových komisí s konkrétními úkoly. Jansta zopakoval svá slova z předvolebního proslovu o předminulém víkendu, že chce být kapitánem týmu, ve kterém členové výkonného výboru ponesou odpovědnost za své oblasti. Z náplně práce jednotlivých komisí vyplývají i aktuální priority ČSTV:

První výstupy práce komisí lze očekávat během dubna. Do konce dubna by měly být také oficiálně oznámeny výsledky detailní analýzy situace kolem Sazky, z nichž dle Jansty vyplynou příčiny pádu loterijní firmy (jsme zvědaví, zda se v této souvislosti může objevit ještě něco nového).

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.