ČSTV v bodě nula. A bude se šetřit.

Závěr zasedání prvního výkonného výboru s novým vedením svazu: devět komisí pro akutní řešení konkrétních úkolů.

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) má za sebou první zasedání výkonného výboru s novým vedením. Čtvrteční tiskovou konferenci, která následovala v ponuré podzemní aule sídla ČSTV na pražském Strahově, zahájil předseda svazu Miroslav Jansta stručně: „V současné situaci musíme jednat rychle, racionálně a účelně.“ A bude se šetřit.

Zopakujme, že Jansta zdědil „firmu“, která je totálně v krizi: státní dotace do sportu od loňska neplynou přes ČSTV jako střešní organizaci, ale přímo do jednotlivých svazů. Aktuální dluhy ČSTV se dle Jansty pohybují ve výši více než 200 milionů korun a na jeho majetek, zejména skiareály ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově, si brousí zuby finanční dravci. „Slepice“ Sazka již od loňska nesnáší zlatá vejce sportovcům (většinu z jejích peněz spolklo splácení předražené vysočanské arény) a dle nového loterijního zákona přišel sport i o peníze, které do něj z hazardu plynuly v rámci odvodů „na dobro“.

Jansta na tiskové konferenci prohlásil, že ČSTV bude letos poprvé financován pouze z vlastních středisek. Co se týká okamžitých úspor, předseda i místopředsedové ČSTV (předseda Asociace extrémních sportů Marek Hájek a předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta) se vzdali veškerých náhrad, služebních automobilů (leasingy budou ukončeny), mobilních telefonů i fondu na reprezentaci, což dle Jansty představuje seškrtání ročních nákladů ve výši zhruba dvou milionů korun. Bez náhrad jsou i zbývající členové výkonného výboru za svazy, členům za tělovýchovné jednoty bude propláceno pouze cestovné.

„Rychlost a účelnost“ jednání nastiňují body, které vyplynuly ze zasedání výkonného výboru:

 • Byla odvolána komplet celá legislativní komise a novým předsedou výbor jmenoval Alexandra Károlyiho, člena výkonného výboru a předsedu Legislativní komise Českého olympijského výboru (ČOV). Důvod: společný postup ČSTV a ČOV při definování budoucího směřování obou organizací.

Výkonný výbor ustanovil několik nových komisí s konkrétními úkoly. Jansta zopakoval svá slova z předvolebního proslovu o předminulém víkendu, že chce být kapitánem týmu, ve kterém členové výkonného výboru ponesou odpovědnost za své oblasti. Z náplně práce jednotlivých komisí vyplývají i aktuální priority ČSTV:

 • Komise pro vybudování národního sportovního centra Nymburk. Předsedou je šéf atletů Libor Varhaník, zasedá v ní i oštěpař Jan Železný jako zástupce Mezinárodního olympijského výboru, zástupci města Nymburk, Středočeského kraje a ministerstva financí.
 • Komise pro strategii horských středisek (Krkonoše, Šumava). Předsedou je šéf tenisu Ivo Kaderka. Hlavním garantem pro rozvoj středisek je lyžařský svaz, který má do dubna předložit svou koncepci. „Cílem není střediska prodat, ale rozvíjet a najít případně strategického investora, aby byly areály konkurenceschopné nejen v rámci České republiky,“ upozornil Jansta. Situace kolem areálů, o které již projevily zájem finanční skupiny PPF a J&T, byla dle Jansty vytvořená uměle, „aby nás donutila prodat“. Jedním z úkolů Kaderky je prý dosáhnout toho, aby v areálech, ve kterých je více akcionářů, jejich zástupci nepobírali odměny.
 • Komise pro financování českého sportu. Předsedou je šéf veslařů a místopředseda ČOV Jiří Kejval. Do dubna chce ČSTV předložit ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi svůj návrh. Dle Jansty se pracuje na různých variantách, v pracovní skupině na toto téma jsou i auditoři či daňoví poradci.
 • Komise pro restrukturalizaci sportovního prostředí. Předsedou je opět Jiří Kejval. Jansta chce vedení ČOV předložit návrh na změnu fungování, protože „český sport by měl mít jednu hlavu, která by měla vztah ke státu a všem mezinárodním organizacím. Musíme o tom mluvit se zástupci státu, aby se naše představy střetly s jejich, protože jde o to, kudy budou proudit finanční prostředky ze státu do sportu.“
  Poznámka na okraj: Den před tiskovou konferencí uveřejnil deník Insider informaci, že předseda ČOV Milan Jirásek po letní olympiádě v Londýně skončí v čele českých olympioniků. Deník tuto informaci dává do souvislosti s Janstovou proklamovanou snahou o očistu českého sportu od všech, kdo se podíleli na pádu Sazky, respektive díky členství v jejích orgánech pobírali milionové odměny (Jirásek si v letech 2002 až 2011 údajně přišel na více než 18 milionů korun). Na toto téma chystají ČSTV a ČOV společnou tiskovou konferenci, nicméně Jansta ve čtvrtek potvrdil, že Jirásek na podzim skutečně skončí. Zdůraznil ale, že co se týká Sazky, neměl ČOV se svými dvěma procenty v loterijní firmě příliš šancí cokoliv prosadit. Podstatný pro „reformu“ ČOV bude také vliv Jiráska v mezinárodních olympijských strukturách.
 • Komise pro změnu sídla ČSTV na Strahově. Předsedou je šéf fotbalu Miroslav Pelta. Úkolem je vyjasnění pozic s pražským magistrátem a Prahou 6 ohledně budov a pozemků. Jansta naznačil, že lze jednat o směně majetku, který má ČSTV na Strahově, za jinou budovu a podobně.
 • Komise pro strategii péče o tělovýchovné jednoty. Předsedou je šéf extrémních sportovců Marek Hájek.
 • Komise pro média. Předsedou je Jiří Bis, zakladatel agentury Bison Rose (spolupracuje mimo jiné s ČOV).
 • Komise pro informatiku. Předsedou je šéf triatlonistů Jaromír Horák.

První výstupy práce komisí lze očekávat během dubna. Do konce dubna by měly být také oficiálně oznámeny výsledky detailní analýzy situace kolem Sazky, z nichž dle Jansty vyplynou příčiny pádu loterijní firmy (jsme zvědaví, zda se v této souvislosti může objevit ještě něco nového).