ČSSD v Osadě havranů ukázala na své prezidentské favority

Špičky hlavní opoziční partaje rozhodly, že její kandidát pro prezidentské volby vzejde z dvojice Švejnar – Dienstbier. A co Zeman?

Výběr prezidentských kandidátů byl pro ČSSD citlivou záležitostí, proto se její špičky raději odebraly z hlavního města a o svých favoritech vyjely jednat do útulného jihomoravského pensionu Osada havranů u Znojma. Sjezd to byl přísně tajný, dokonce bez mobilních telefonů. Jak v sobotu informovala média, ČSSD si zhruba v červnu vybere jednoho z kandidátské dvojice Jan Švejnar – Jiří Dienstbier. Uspořádá oběma kandidátům i jarní turné.

„Oba kandidáti teď objedou zemi, aby se setkali se členy ČSSD a občany ve všech krajských městech. I na základě této zpětné vazby a diskuse pak o finálním kandidátovi rozhodne ústřední výkonný výbor ČSSD. Myslím, že jsou to dobrá a zajímavá jména do debaty!“ napsal šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v sobotu na svém facebookovém profilu. Nestraník Švejnar za ČSSD kandidoval již v nepřímé volbě hlavy státu v roce 2008. Dle průzkumů agentur je po Janu Fischerovi jedním z favoritů přímé volby.  

Jiří Dienstbier je v posledních letech „star“ sociálních demokratů a dle průzkumů v současnosti nejpopulárnějším českým politikem. Upozornil na sebe především na podzim v roce 2010, kdy byl kandidátem sociální demokracie na pražského primátora. Po volbách se ale v Praze k nelibě veřejnosti upekla velká koalice, jíž byl Dienstbier jedním z hlavních kritiků. Loni se stal v Kladně po zesnulém otci senátorem. A ke konci roku 2011 přispěl k politickému pádu bývalého šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského.

Jenomže právě Dienstbierova hlasitá kritika poměrů v pražské sociální demokracii by ho nakonec mohla uvnitř partaje oslabit. Pro stranické šíbry a kontroverzní lobbisty bude výhodnější, když na Hradě bude sedět spíše nekonfliktní ekonom Švejnar.

A co jezevec z Vysočiny?

ČSSD si svým rozhodnutím, že vybere jednoho z dvojice Švejnar – Dienstbier, vlastně nechává otevřená dvířka pro druhé kolo prezidentské volby. Ukažme si hypotetický příklad. Strana si „náhodou“ za svého kandidáta vybere Dienstbiera, jenomže ten se nedostane do druhého kola, kam naopak postoupí Švejnar. A toho ve druhém kole podpoří ČSSD, která mu již na jaře zajistila kampaň.

Otázkou je, jak se ČSSD postaví k expremiérovi Miloši Zemanovi, dnes čestnému předsedovi Strany práv občanů – Zemanovci. Grémium sociálních demokratů se na svém tajném výjezdu u Znojma podle serveru iDnes.cz domluvilo, že Zemana kvůli angažmá v konkurenční straně nominovat nebude. Jenomže v týdnu se objevily informace, že dva vlivní členové předsednictva ČSSD – Michal Hašek a Marie Benešová – by mohli chtít podpořit právě „důchodce z Vysočiny“. Pokud ne již v prvním kole volby, pak třeba ve druhém. Zeman by se klidně mohl stát černým koněm prezidentské volby.

Petr Dimun a rod Havranů

Přikládáme alternativní scénář přísně tajného sjezdu sociálních demokratů z facebookového pera Petra Dimuna, poradce Jiřího Paroubka.

Osoby a obsazení:

Havranpírko – šikovný mladík přijatý do rodu Havranů jako novorozenec, jako muž dostane jméno Bystrý havran (Jiří Dienstbier);
Černý havran – náčelník rodu Havranů (Bohuslav Sobotka);
Kňučák – adoptivní otec Havranpírka (David Rath);
Sokolí oko – dospělý mladík z rodu Sokolů, stane se bratrem Havranpírka (Jeroným Tejc);
Veveřice– krásná dívka z rodu Havranů, o kterou muži usilují (Alena Gajdůšková);
Divous– prudký lovec, který zradí rod a je z něho vyloučen (Miloš Zeman);
Vrtilka– žena Divouse, která od rodu nakonec odejde s ním, ale je pak, stejně jako Divous, zabita medvědem (Marie Benešová).

Krátký děj:

Rod Havranů je chudý a v zimě strádá hlady. Jejich jedinou nadějí je mladá dívka Veveřice, za kterou by při vydání jinému muži mohli dostat velké výkupné. Člen rodu Divous z haldu rod Havranů zradí lovecké skupině Bobrů, kteří ukradnou Havranům domácí zvířectvo (ovce, kozy, krávy). Havranům se však podaří vše získat zpět, ale Divous musí rod opustit. V létě dojde s Bobry k usmíření. Sousední kmen Volavek neprávem zajme ovce a kozy pasoucí se na okrajovém rodovém území včetně Havranpírka. Havranpírko se na útěku utká s medvědem a Volavky ho za hrdinský čin propustí včetně zvířat. Spřátelí se se Sokolím okem z rodu Sokolů, kterému pomůže získat výkupné za Veveřici díky zlatu nalezeném v jeskyni, kde samotářsky dožil vyhnaný Divous.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.2.2012 07:51 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.