ČSSD: Hlavně ať nám do toho voliči moc nemluví!

Česká strana sociálně demokratická zakazuje svým kandidátům v předvolební kampani využívat vymožeností demokracie.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

„Nelze činit osobní volební kampaň mimo schválený rámec centrálních a krajských volebních kampaní. Pro ty, kteří poruší sjednaná pravidla, hrozí: Vyškrtnutí z kandidátní listiny do PS PČR. Vyloučení z ČSSD.“ Slova místopředsedy ČSSD Martina Starce, jak je uvedl deník Právo.

A aby to došlo skutečně každému sociálně demokratickému rádobyposlanci, centrála strany připravila pro regionální organizace ještě manuál, jak má zmíněné „schvalování rámce“ vypadat: „Je tam vše od vzhledu a doporučení barev až po doporučení, aby tam nikde nebyla zmínka o kroužkování,“ popsal serveru iDnes.cz lídr pardubické kandidátky ČSSD Ladislav Effenberk.

Jinými slovy: milý voliči, jsme ti velmi vděční za tvůj hlas, ovšem moc nám nemluv do toho, koho chceme poslat do sněmovny. Naše strana ví sama nejlépe, kdo má reprezentovat ideje ČSSD, a promítla to do sestavení kandidátních listin, které nás stálo nemálo úsilí, tak nám to raději nenabourávej. Preferenční hlasy nejsou vítané. Pokud by o ně někdo z našich kandidátů přesto usiloval, marš ze strany. „Nikdo ať není nejznamenitější z nás, a pokud někdo takový je, ať je jinde a u jiných,“ jak s odporem popisoval Hérakleitos své spoluobčany z Efesu.Preferenční hlasy nejsou vítané. Pokud by o ně někdo z našich kandidátů přesto usiloval, marš ze strany.

ČSSD evidentně nechápe dobu. Politické strany jsou historicky zdiskreditované. Přestože se v průběhu končícího volebního období přirozeně věnovala větší pozornost chybám a skandálům vládní koalice, podstatný díl viny za tento stav nese samozřejmě i opoziční ČSSD – ať už jde o jejího Davida Ratha, ROP Severozápad, silně kontroverzní fungování pražské organizace strany nebo rezignaci na prosazování vlastních cílů ve prospěch podkuřování prezidentu Miloši Zemanovi.

V takové situaci se nabízí jediný logický recept – nabídnout voličům silné osobnosti i v tradičních stranách. Vystavit úspěšné politiky, kteří si opakovaně vysloužili důvěru voličů.

Nemoderní ČSSD

Občanští demokraté to poměrně dobře pochopili. Sestavování jejich kandidátek ve většině regionů tomu odpovídá, do čela se dostávají například osvědčení starostové. Ano, do značné míry jde o strategii „nejsme jako my“. Ovšem politiku prostě dělají konkrétní lidé, a když strana dobrovolně vymění garnituru lidí, kteří politiku vnímají ne jako službu veřejnosti, ale spíše svým regionálním kmotříkům, dává to alespoň naději na změnu. Ukazuje to vůli, že se strana chce změnit.

A ODS se také podle všeho kroužkování nebojí, její kandidáti klidně osobní kampaň vedou. Naopak lze ve straně zaslechnout natěšené hlasy, že by se ODS podobně jako v roce 2010 mohla díky preferenčním hlasům celkem bezbolestně zbavit některých zdiskreditovaných tváří (před třemi lety to byli například Ivan Langer nebo Daniel Petruška).Cennější než osobnosti jsou pro ČSSD dohody regionálních stranických sekretariátů

Ne tak ČSSD. Svým voličům raději nepřímo vzkáže, že vynikání se ve straně netrpí; že cennější než osobnosti jsou dohody regionálních stranických sekretariátů.

Je-li za snahou zakázat osobní kampaně strach předsedy Bohuslava Sobotky, že by ho v jeho regionu mohl stejně jako před třemi lety přeskočit největší vnitrostranický konkurent Michal Hašek, může se navíc zákaz ukázat jako kontraproduktivní. Až jihomoravský hejtman získá víc preferenčních hlasů navzdory zákazu osobní kampaně, bude úspěch jen o to větší. Nebo to minimálně bude moci Zeman tvrdit.

Po trapných hádkách okolo podpory Zemanově (Rusnokově) vládě jde o další důkaz, že současná ČSSD je stranou silně nemoderní. Stranou, která i v řadách svých kandidátů vyžaduje průměr, šeď a tupou podřízenost vedení. A která chce i poslušného a nevybíravého voliče. Vzhůru k průměrnosti!

Počet příspěvků: 6, poslední 1.10.2013 08:30 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.