ČSSD: Finanční spor o dům v Hradci Králové připomíná kauzu Altner

Objekt královéhradecké Střelnice, kde se má v únoru 2018 odehrát sjezd ČSSD, je předmětem majetkových sporů, které se straně nepodařilo vyřešit.

Ondřej Koutník 21.11.2017
Kulturní dům Střelnice, Hradec Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kulturní dům Střelnice, Hradec Králové. | foto: Kulturní dům Střelnice, Hradec Králové
Kulturní dům Střelnice, Hradec Králové.

Bývalé kino Střelnice je místem, kde se opakovaně píše historie ČSSD. Tady si sociální demokraté v únoru 1993 zvolili do čela Miloše Zemana, jenž je přivedl o pět let později do Strakovy akademie. Tehdy v Hradci Králové vyzýval do boje proti mafiím. Přesně po 25 letech, v únoru 2018, bude dějištěm veledůležitého sjezdu, kde se má strana popasovat s volebním výpraskem. Výběr Střelnice je z hlediska praktického pochopitelný, neboť objekt straně patří. A ČSSD po volebním neúspěchu musí šetřit. Jenže Střelnice symbolizuje i něco jiného.

Je předmětem dlouholetých majetkových sporů, které se ČSSD nepodařilo vyřešit, a před voliči srážejí její důvěryhodnost. Podnikatel Jaroslav Krtička se již desetiletí se stranou soudí kvůli investicím, které jako nájemce vložil do rekonstrukce objektu. V roce 2007 se ve svém sporu o devět milionů korun dokonce spojil s právníkem Zdeňkem Altnerem, známým z kauzy Lidového domu.

Kontroverzní smlouva o nájemné

Kulturní dům Střelnice má bohatou historii. Na začátku 20. století jej do vlastnictví získalo sociálnědemokratické družstvo. V areálu vznikl takzvaný Lidový biograf, v jiné části zase sociální demokracie zřídila svůj sekretariát. Za první světové války v objektu fungovala válečná kuchyně a v roce 1919 do Střelnice zavítal i novopečený československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Po druhé světové válce objekt obsadili komunisté, až po revoluci v roce 1991 se areál opět vrátil do vlastnictví sociální demokracie.

Podnikatel Jaroslav Krtička se s ČSSD dohodl na nájemní smlouvě na deset let, která měla vypršet v roce 2012. Mohla však být prodloužena o další desetiletí. Jenže mezi sociálními demokraty a Krtičkou vznikly spory ohledně smlouvy a nájemného.

V kulturním domě je k dispozici několik sálů, které chátraly. Na přelomu milénia projevil zájem o prostory hradecký podnikatel a majitel taneční školy Krok Jaroslav Krtička. Do rekonstrukce investoval kolem osmi milionů korun – značnou část spolkla přestavba tamního kina na prostory vhodné pro taneční kreace.

Na Střelnici postupně vzniklo moderní taneční centrum. Krtička se s ČSSD dohodl na nájemní smlouvě na deset let, která měla vypršet v roce 2012. Mohla však být prodloužena o další desetiletí. Jenže mezi sociálními demokraty a Krtičkou vznikly spory ohledně smlouvy a nájemného. ČSSD podnikatele kritizovala, že jí neplatí nájem, Krtička kontroval, že do budovy patřící straně investoval velké peníze, a není tedy důvod platit „činži“.

Nárok na peníze

V roce 2007 Krtička spojil síly s právníkem Zdeňkem Altnerem, který po ČSSD vymáhal desítky milionů korun za právní služby ve sporu o vlastnictví stranického sídla Lidového domu. Tehdy se Krtička přihlásil jako věřitel, který po straně požadoval 8,9 milionu korun za rekonstrukci kulturního domu. Altnerovi nakonec soudy daly za pravdu a na jaře roku 2016 rozhodly, že ČSSD mu musí zaplatit astronomických 338 milionů korun. Sociální demokraté zaplatit odmítli a dovolali se k Nejvyššímu soudu. Ten stále nerozhodl, Altner mezitím v listopadu 2016 zemřel.

Krtičkovy soudy se vlečou dodnes. Podnikatel ani ČSSD se neshodnou, kdo má na peníze z nájmu a rekonstrukce Střelnice nárok.

Rovněž Krtičkovy soudy se vlečou – dodnes. Podnikatel ani ČSSD se neshodnou, kdo má na peníze z nájmu a rekonstrukce Střelnice nárok. Ve výroční zprávě za rok 2016 strana píše, že pokračují soudní spory s „neplatičem Jaroslavem Krtičkou“. Dle dokumentu strana jeden ze sporů – o 2,8 milionu korun – pravomocně vyhrála.

Další dva případy o 1,3 milionu korun a 1,6 milionu leží u Okresního soudu v Hradci Králové. Jak se řízení vyvíjejí, ČSSD nechce mluvit. „Řízení nekomentujeme. Děkuji za pochopení,“ sdělil LN ekonomický ředitel ČSSD Martin Starec. Taneční mistr Krtička pohledávky ČSSD neuznává.

Navzdory soudním rozhodnutím

„Na pohledávky vůči mně nemají nárok, my máme od Nejvyššího soudu rozhodnutí, že nájemní smlouvu, z ní vycházející nájemné a smluvní pokuty nelze vymáhat. Proti nim uplatňujeme pohledávku vůči ČSSD za rekonstrukci, což oni nehodlají plnit. Neustále soudy zdržují různými námitkami, na soud chodí nepřipraveni. To je skoro osm milionů. Vyhráli jsme spor o vyrovnání, ještě před volbami se s námi snažili domluvit, dělali tlak, že se rozejdeme smírnou cestou. Předtím nechtěli, tlačili na mě, že chtějí platbu za nájem. Ale když to vypadá, že platit mají oni, to už je jinak,“ řekl Krtička v rozhovoru pro LN.

Podle Jaroslava Krtičky je nepochopitelné, že ČSSD svým dlužníkům navzdory soudním rozhodnutím peníze nevrací

Podle něho je nepochopitelné, že ČSSD svým dlužníkům navzdory soudním rozhodnutím peníze nevrací. Krtička se svým tanečním centrem kulturní dům před několika lety opustil a přesídlil do kongresového centra Aldis. Namísto taneční školy je nyní na Střelnici vietnamská tržnice. „Už tam odmítám chodit. Vidíte vytočené dveře, prkna, nalepené koberce, zdevastované věšáky, to mě bolí srdce. Ale ČSSD v pohodě vydělává na nájmu za tržnici,“ lituje Krtička. Za tři měsíce se tam ČSSD sejde na klíčovém sjezdu, který po volebním fiasku rozhodne o její další budoucnosti.

Počet příspěvků: 3, poslední 22.11.2017 04:36 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.