Covidové fámy recyklují již mnohokrát použité motivy, témata a příběhy

„Moderní folklor reaguje na aktuální témata, která se objevují v masmédiích, jsou kontroverzní a vybízejí k dialogu. To covid a vládní opatření splňují,“ říká v rozhovoru etnolog a folklorista Petr Janeček.

Andrea Řepková 12.11.2020
Petr Janeček, etnolog a folklorista. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Janeček, etnolog a folklorista. | foto: Pražský deník.cz – Vladimír Šťastný
Petr Janeček, etnolog a folklorista.

Covid vytvořil živnou půdu pro moderní mytologii – konspirační teorie. „Se stoupající únavou z protikoronavirových opatření se objevily snahy vysvětlit původ nemoci spiknutím mocných, tedy konspirační teorií. Oblíbená byla ta, podle které šlo o spiknutí elit, jež chtějí ,pod rouškou‘ koronaviru skrýt probíhající ekonomickou krizi,“ říká v rozhovoru etnolog a folklorista Petr Janeček. O covidových bludech vydal knihu Černá sanitka. Znovu v akci.

LIDOVÉ NOVINY: Nakolik je koronavirová pandemie spojena s hoaxy?
JANEČEK: Hoaxům a fámám ohledně covidu se teď nelze vyhnout, stejně jako před pěti lety ohledně takzvané evropské migrační krize a hrozby islamistického terorismu.

Hoaxům a fámám ohledně covidu se teď nelze vyhnout, stejně jako před pěti lety ohledně takzvané evropské migrační krize a hrozby islamistického terorismu

LIDOVÉ NOVINY: Proč jsou pro fámy výživná právě tato témata?
JANEČEK: Moderní folklor vždy reaguje především na aktuální témata celospolečenského zájmu, která se objevují v masmédiích, jsou kontroverzní a vybízejí ke společenskému dialogu. To covid a související vládní opatření nyní, během druhé vlny, splňují.

LIDOVÉ NOVINY: Které bludy patří mezi nejrozšířenější?
JANEČEK: Hoaxy a fámy se dynamicky mění v čase, s vývojem společenských nálad a událostí. V březnu byl nejrozšířenější řetězový e-mail, jak rozpoznat příznaky. Na dobový nedostatek oficiálních informací reagoval ten, který radil, jak se podomácku léčit. Se stoupající únavou z protikoronavirových opatření se objevily snahy vysvětlit původ nemoci spiknutím mocných, tedy konspirační teorií. Oblíbená byla ta, podle které šlo o spiknutí elit, jež chtějí „pod rouškou“ koronaviru skrýt probíhající ekonomickou krizi.

LIDOVÉ NOVINY: A nyní, během druhé vlny?
JANEČEK: Od září jsou populární příběhy, jak je systém testování nefunkční. Jejich poselstvím je diskreditovat snahy státu a expertů v této oblasti – mají většinou podobu takzvaných městských legend nebo současných pověstí a odrážejí aktuální despekt a negaci podstatné části populace toto, co právě probíhá.

Hoaxy a fámy se dynamicky mění v čase, s vývojem společenských nálad a událostí. V březnu byl nejrozšířenější řetězový e-mail, jak rozpoznat příznaky. Na dobový nedostatek oficiálních informací reagoval ten, který radil, jak se podomácku léčit.

LIDOVÉ NOVINY: Co se šíří nejvíc?
JANEČEK: Příběh lidí, kteří se jdou nechat otestovat, ale po několikahodinovém čekání to vzdají. Navzdory tomu jim druhý den přijde SMS, že jsou pozitivní. Tento fascinující příběh se začal masově šířit v polovině září a představuje zajímavou kolektivní reakci na společenskou únavu z druhé vlny a chaotických vládních opatření.

LIDOVÉ NOVINY: Je tento hoax ještě něčím zajímavý?
JANEČEK: Stejně vydatně jako na internetu se šíří i ústně. Jde o nejrozšířenější novou městskou legendu či současnou pověst u nás od roku 2016. Navíc se stal na konci října skutečností – hackeři napadli systém pražské Všeobecné fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Plzeň a odesílali z něj falešné informace o výsledcích testů i lidem, kteří testováni nebyli. Realita tak předstihla fikci. Nic to ale nemění na tom, že městská legenda tu byla první – a hackeři se jí, jak už to bývá, inspirovali.

LIDOVÉ NOVINY: Který covidový blud vás nejvíc překvapil?
JANEČEK: Konspirace o úmyslném čipování lidí jsem očekával, ale že to tak silně odnese zrovna Bill Gates, který se v boji s pandemií angažuje, to ne. Někteří lidé právě jeho obvinili, že pod záminkou testování vpravuje lidem do těla sledovací čipy.

Od září jsou populární příběhy, jak je systém testování nefunkční. Jejich poselstvím je diskreditovat snahy státu a expertů v této oblasti – mají většinou podobu takzvaných městských legend nebo současných pověstí a odrážejí aktuální despekt a negaci podstatné části populace toto, co právě probíhá.

LIDOVÉ NOVINY: Inspirují se covidové fámy staršími bludy?
JANEČEK: Jde o recyklaci, kutilské znovunalézání starších a již mnohokrát použitých motivů, témat i příběhů – tak funguje folklor jako celek, i tradiční pohádky a legendy. První fáze covidových hoaxů na jaře pracovala s využíváním nových informací, ty další už spíše recyklovaly starší hoaxy, popřípadě se snažily najít smysl v informačním chaosu saháním ke konspiračním teoriím, tedy jakýmsi moderním mytologiím.

LIDOVÉ NOVINY: Za nejnáchylnější k dezinformaci bývají považováni senioři. Platí to?
JANEČEK: U internetových hoaxů do značné míry ano, ale ústně šířeným fámám podléhá každý z nás. Témata jako lidské zdraví jsou pro starší lidi zajímavější než pro ty mladé a zdravé. Stejně jako před pěti lety u hoaxů týkajících se evropské migrační krize, rozhodující motivací pro jejich šíření je často světonázor, ale i snaha informovat a varovat své blízké, tedy pomoci, která je u starších lidí často rozvinutější.

LIDOVÉ NOVINY: Lze vystopovat zdroj fámy?
JANEČEK: U těch elektronických to nebývá problém. S koronavirovými hoaxy se to podařilo například slovenské policii. U ústně šířených fám je to prakticky nemožné.

Konspirace o úmyslném čipování lidí jsem očekával, ale že to tak silně odnese zrovna Bill Gates, který se v boji s pandemií angažuje, to ne. Někteří lidé právě jeho obvinili, že pod záminkou testování vpravuje lidem do těla sledovací čipy.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké mají zdroje hoaxů důvody k jejich vytváření?
JANEČEK: Důvody jsou většinou ekonomické, tedy peníze za kliky, lajky, sdílení. Popřípadě pak ideologické či politické. Škodolibě humorné šíření falešných informací a sledování toho, zda ostatní uvěří, je hned další. Lidé ale sdílejí hoaxy i z pozitivních příčin, jako je zmíněná snaha varovat ostatní.

Pandemie v říši bludů. Devět nejčastějších fám

Dezinformací je během druhé vlny epidemie víc než na jaře. Ministerstvo vnitra má na webu v záložce Analýzy a komentáře přehled nejčastějších i s uvedením na pravou míru. Účelnější jsou ale sociální sítě, kde se k obsahu dostane víc lidí. Kus práce v tom odvádí poslanec TOP 09 Dominik Feri, který na Instagramu zveřejňuje, co platí. Feri participuje na vzniku oficiálního webu, rozcestníku ve světě přemíry informaci, kde se fakta lehko ztratí. Hlavní odpovědnost má vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Největší problém představují hoaxy, jež se tváří důvěryhodně, mají pravdivý základ, uvádějí zdánlivě autentické citace odborníků. Jsou však falešné, zkreslené či vytržené z kontextu. „Ostražití bychom měli být u zpráv, které se tváří velice důležitě, obsahují prosbu o pomoc nebo před něčím varují. Dalším znakem je údajný únik tajné informace, případně sdílení z důvěryhodného zdroje,“ popsal.

Nejlepším bojem proti šíření bludů je neroznášet je dál, jenže v praxi se děje úplný opak, fámy často šíří i ti, kdo jim nevěří, jako žert. Technologicky vede v distribuci bludů řetězový e-mail, v závěsu následuje Facebook. Seznam devíti nejčastějších fám.

1. Nebyl jsem na testu, ale přišla mi SMS, že mám covid

Zpráva se šířila především v souvislosti s frontami na odběrných místech. Někteří to měli vzdát a následně, aniž by jim někdo udělal stěr, dostat potvrzení, že covid mají. Nenašel se ale nikdo konkrétní, komu by se to opravdu stalo; vždy jen „známý známého má známého, jehož jméno neznám“.

2. Přes eRoušku stát šmíruje, kde lidi byli, a co dělali

Aplikace osobní údaje nezpracovává, nesleduje ani pohyb. Funguje přes operátorské údaje. Pokud ji má někdo, kdo zjistí, že je nakažený, může vložit kód, který dá telefonům, jejichž majitelé pobyli poblíž infikovaného, zprávu, že ke kontaktu došlo. Ne kdy a kde, nic ve stylu „Franta Novák je pozitivní, byli jste ve středu na pivu“.

3. Testy v Česku vyjdou pozitivní, ale v Německu ne

Příběh se rozšířil i s přefoceným dokladem z pojišťovny: jakýsi Josef Kraj měl podstoupit stěr v České republice s pozitivním výsledkem, o den později v Německu s negativním. Pojišťovna měla uvedený kód 501: taková neexistuje.

4. Do covidích úmrtí se počítají i lidé bez covidu

Výmysl má více variant. Podle jedné se „pár lidem stalo“, že doktor napsal do úmrtního listu jejich příbuzného covid s tím, že takhle budou mít pohřeb zdarma a on inkasuje odměnu. Podle jiné se v nemocnicích vypisuje covid jako příčinu úmrtí automaticky, aniž by člověk byl s touto diagnózou přijatý nebo podstoupil pitvu.

Covid málokdy způsobí smrt člověka, který netrpěl jiným neduhem – cukrovkou, nemocným srdcem či obezitou, ale zkrátí jeho život o deset, dvacet i třicet let. Na tomografii či při pitvě lze odhalit průkazné projevy covidu, třeba v plicích a na srdci.

5. Dýchání do roušky zabíjí oxidem uhličitým

Poplašná zkazka se objevila především v souvislosti s povinnými rouškami ve školách, než se zavřely. S odkazy na „mezinárodní lékařskou konferenci“, nikdy nepojmenovanou, která měla doložit, že dýchání pod rouškou je smrtící. Naopak dohledatelné vědecké publikace, třeba v Healthline, říkají, že molekula oxidu uhličitého je menší než mezery v tkanině ústenky, takže se pod ní nehromadí.

6. Stát vpraví lidem čipy

Vakcína proti covidu má být jen zástěrka, aby stát mohl všechny obyvatele očipovat a důkladně je sledovat, na čemž se podílí IT magnát Bill Gates. Česko se ovšem nechystá k povinnému očkování, bude dobrovolné, a v první linii pro zdravotníky a seniory. U čipování se občas objevují i 5G sítě, právě přes ně by měl Gates se státníky ovládat lidi, do této větve patří i zvěst, že 5G sítě šíří covid. Nešíří, přenášejí signál, covid se šíří kapénkami nakažených lidí.

7. Covid je výmysl, za který se má schovat příchod migrantů

Celý covid má být komplot, který informačně zahltí lidi, spiknutí se účastní i média, aby se nepozorovaně schválil příchod migrantů a rozmístili se po Evropě. O uprchlické otázce evropské státy dále jednají, na postojích zemí ani závěrech se nic nemění – povinné kvóty část států odmítá, základem je pomoc v místě konfliktu. Na podobnou notu je i falešná zvěst, že to celé vymysleli Američani, aby nepozorovaně rozmístili po Evropě své vojenské základny.

8. Virus byl vyvinutý jako biologická zbraň

Původ výroby se liší – jednou jsou to Rusové, jindy Číňané či Američané nebo Bill Gates osobně. Cílem je převzít moc nad světem a zvýšit zisky farmaceutických firem. „Dle dostupných informací virus nebyl vytvořen laboratorně či uměle. Přirozeným šířením viru došlo k mutaci jeho genetické informace, postupná modifikace virů je však normální,“ praví ministerstvo zdravotnictví. Exministr Roman Prymula uvedl, že virus pravděpodobně unikl z čínské laboratoře, kde ho zkoumali, ne vyráběli.

9. Zaručené triky na léčbu

Má pomáhat česnek, pití horké vody, nosní kapky: nic z toho není potvrzené jako kúra na covid, může to pomoci od příznaků jako u jiných respiračních chorob. Horší je to s věcmi, co škodí – zvěsti doporučují kouření, hojné pití alkoholu nebo, nejhůř, dezinfekce. Přímo na covid zatím lék neexistuje.