Comeback Petra Hulinského a rozkol v pražské ČSSD

Volební konferenci pražských sociálních demokratů ovládla „stará parta“. Dosavadního předsedu Jiřího Bodenlose porazil Karel Klíma z Prahy 7.

Aktualizováno. V sobotu proběhla v žižkovském hotelu Olšanka volební konference pražské ČSSD, která si vybírala nové předsednictvo krajského výkonného výboru v Praze. Novým předsedou byl zvolen Karel Klíma z Prahy 7 (získal 99 ze 162 hlasů). Porazil dosavadního předsedu ČSSD Jiřího Bodenlose.

Klímovo vítězství lze interpretovat jako vítězství kliky Petra Hulinského a Václava Kočky. Hulinský se navíc stal za Prahu členem předsednictva ČSSD.

Atmosféra na konferenci byla od jejího zahájení dost emotivní a vypjatá. Důvodem byla ostřelovaná mezi příznivci Jiřího Dienstbiera a takzvanou starou partou, již představují zprofanovaní pražští politici jako Hulínský, Karel Březina či Miroslav Poche. A ve večerních hodinách nabral vývoj konference na obrátkách.

Konec jednoty

Kvůli zvolení Klímy předsedou ČSSD v hlavním městě a Hulinského postupu do celostátního předsednictva odmítli kandidovat na místopředsednické posty kritici „staré party“. Důvodem je, že se nechtějí podílet na vedení pražské organizace s politiky, kteří spadají do sféry vlivu Petra Hulinského. Konferenci před volbou místopředsedů pak opustili zástupci obvodních organizací Praha 2, 4, 5, část 7, 8 a 13.

Jedním z kritiků a z těch, kteří konferenci opustili, je Jakub Landovský, který chtěl původně kandidovat na místopředsedu. Pro ČESKOU POZICI k tomu uvedl: „Je konec se zatuchlou jednotou pražské ČSSD. Teď konečně vznikla skutečná vnitrostranická opozice. Živá sociální demokracie byla předehrou. Rozkol v pražské ČSSD je vážný a Karla Klímu nevolila na předsedu ani jeho domovská Praha 7. Rituální obnova důvěry se nepovedla a podstatná část členů nově zvolené vedení nepodporuje a nevěří mu.“

„Nikdy v historii nebyla pražská ČSSD rozdělena tak, jako nyní,“ reagoval pro ČESKOU POZICI další Roman Petrus, další z Hulinského kritiků a člen ČSSD na Praze 8. „Vedení převzalo jedno křídlo. Rozhodli jsme se, že nechceme ‚zlegálnit‘ výsledek volby a neúčastnili jsme se volby místopředsedů pražské organizace strany. Je to velký rozkol.“

Za místopřesedy byli nakonec zvoleni: někdejší náměstek primátora Karel Březina, místostarosta Prahy 1 Daniel Hodek, místostarosta Prahy 6 Štěpán Stupčuk, pražský zastupitel Petr Dolínek, předseda ČSSD na Praze 11 Drahoslav Matonoha, místostarostka Prahy 3 Miroslava Oubrechtová a poslanec Miroslav Svoboda.

Kdo je nový šéf pražských sociálních demokratů

Karel Klíma (70) je předsedou ČSSD na Praze 7. Před pádem komunistického režimu byl členem KSČ. Od roku 1991 řídil deset let pražské Výstaviště, království rodiny Václava Kočky. V letech 2006 až 2010 byl pražským zastupitelem a předsedou hospodářského výboru. V roce 2010 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny.

V prosinci 2009 MF Dnes informovala o náboru černých duší Václavem Kočkou, což mělo pomoci Klímovi k tomu, aby se stal předsedou sociálních demokratů v Praze 7. Klíma stál při Miroslavu Fabiánovi, který byl v roce 2010 nepravomocně odsouzen za neoprávněný zásah do práva k bytu a za útisk. Fabián také od radnice Prahy 7 koupil byt za superlevnou cenu. Klíma je spolustraníky kritizován za to, že po komunálních volbách pomohl k „upečení“ velké koalice ČSSD a ODS na Praze 7.

Počet příspěvků: 4, poslední 16.12.2012 09:35 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.