Ceska Pozice

Co zamračilo Václava Klause?

V bilančním televizním interview s prezidentem zaujaly odpovědi na otázky týkající se Věcí veřejných, milostí a budoucího angažmá.

Moderátorka Markéta Fialová si v interview nebrala vůči hlavě státu servítky. Kladla poměrně nepříjemné otázky, nad nimiž se prezident tu a tam zamračil a pozvedl obočí. foto: © repro TV Nova, http://tv.nova.cz/Česká pozice

Moderátorka Markéta Fialová si v interview nebrala vůči hlavě státu servítky. Kladla poměrně nepříjemné otázky, nad nimiž se prezident tu a tam zamračil a pozvedl obočí.

Prezident Václav Klaus poskytl ve středu večer TV Nova rozhovor, ve kterém hodnotil události uplynulého, již devátého roku svého působení na Pražském hradě. Moderátorka Markéta Fialová si v interview nebrala vůči hlavě státu servítky. Kladla poměrně nepříjemné otázky, nad kterými se prezident tu a tam zamračil a vysoko pozvedl obočí. Týkaly se například čelních představitelů Věcí veřejných u soudu, ministra školství Josefa Dobeše, kauzy „chilského pera“ a především sporných prezidentských milostí.

K případnému postprezidentskému politickému projektu prezident v rozhovoru řekl, že v „žádném případě jej nechystá“, ale také šibalsky dodal: „Kdoví, co se v té naší zemi 7. března příštího roku (Klausovi skončí prezidentská funkce-pozn. red.) může stát. Proto teze, že politik nikdy nemá říkat ‚nikdy‘, platí bohužel, bohužel i v mém případě.“

Úsměv na prezidentově tváři vyvolaly otázky k wimbledonskému úspěchu Petry Kvitové, reklamu udělal své nové knize Rok devátý a jako ve svých „kramflecích“ působil, když hodnotil odmítnutí podpisu takzvaného fiskálního kompaktu Českou republikou. Řecko je pak podle prezidenta pro obchod nepoužitelné, a buď opustí eurozónu, nebo jej EU bude donekonečna dotovat.

Podívejme se, co mimo jiné řekl Václav Klaus k následujícím záležitostem:

Omilostněná korupčnice

„Horkým“ tématem rozhovoru byla otázka na prezidentské milosti, které si v posledních týdnech vzala média na paškál. Hojně diskutovaný je případ exředitelky Metropolitní univerzity Anny Benešové, která za podplácení, zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku vyfasovala v roce 2010 dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky. Hlava státu ji však udělila milost. Jakékoli pochybení či zmanipulování institutu milostí ale odmítá.

„Udělovat milosti je nesmírně těžká, nepříjemná, nemilá práce. Když teď někteří politici sociální demokracie se tváří, že by to chtěli zrušit, každý další prezident jim bude děkovat. Ataky na nějakou faleš v milostech odmítám, rezolutně, nekonečně, zásadně,“ řekl prezident a hájil se: „Na rozdíl od mého předchůdce prezidenta Havla já milosti vysvětluji. Jednu dvě věty v každém případě dodám, což on nikdy neudělal. Milostí jsem udělil 380, můj předchůdce jich udělil šestkrát nebo sedmkrát víc. A tak dále, a tak dále.“

Před několika týdny Lidové noviny na základě informací z policejních odposlechů pořízených během vyšetřování Benešové napsaly, že byla v úzkém kontaktu s „první dámou“ Livií Klausovou. „Vylučuji odposlechy s manželkou. Nevím, kdo vám to nakukal. Není to pravda. Pokud mohu ze zeptání se manželky sdělit, v životě neměla její telefonní číslo a v životě také ona (Anna Benešová-pozn. red.) nemohla mít telefonní číslo její. Vyloučeno. Ne, nemohu potvrdit myšlenku, že si telefonovala s mou manželkou,“ prohlásil Klaus.

Moderátorka Fialová v rozhovoru s prezidentem citovala pasáž z odůvodnění rozsudku, který uložil Benešové podmínku, a v němž mimo jiné stálo: „Spáchala více trestných činů v dlouhém časovém rozmezí, dopustila se korupčního jednání, jakožto jednání vysoce společensky nebezpečného.“ Klaus na to reagoval slovy: „Kdyby to náhodou byla pravda a kdyby to bylo vysoce společensky nebezpečné jednání (korupce-pozn.red.), nemohla být tato odsouzená odsouzena k půl roku, a to ještě podmíněně. To vysoce společensky nebezpečné jednání podle mho názoru vyžaduje deset let natvrdo nepodmíněně. V tom se mně celá kauza zdála absurdní, podivná. Myslím, že to byl boj určitých skupin mezi sebou.“

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.