Co uvolnilo napětí mezi USA a Íránem?

Hormuzský průliv je volný. V pondělí 23. ledna jím proplula bez incidentu do Perského zálivu letadlová loď USS Abraham Lincoln.

Íránská snaha o uvolnění napětí se projevila tím, že v pondělí 23. ledna proplula Hormuzským průlivem bez incidentu letadlová loď USS Abraham Lincoln. Což bylo poněkud překvapivé, protože ministr obrany USA Leon Panetta ve svém sobotním projevu během návštěvy letadlové lodi USS Enterprise avizoval, že by tato loď měla zanedlouho vyplout do Perského zálivu. O USS Abraham Lincoln se nezmínil... Téhož dne pak Írán stáhl varování, dle nějž se má americké námořnictvo vyhýbat Hormuzskému průlivu.

Generálmajor Husajn Salámi, zástupce velitele Islámských revolučních gard, v prohlášení pro Íránskou tiskovou agenturu uvedl, že přítomnost amerických lodí v Perském zálivu „není ničím novým“, čímž nezopakoval časté výhružky „torpédovat nepřátelská vojenská plavidla“. Írán se tím evidentně snaží uvolnit napětí v důsledku jednak svých prohlášení o blokádě Hormuzského průlivu, jednak dalšího vývoje jaderného programu.

Minulý týden přestal vydávat agresivní prohlášení i Izrael. A prozatím zavrhl možnost útoku na íránská jaderná zařízení s tím, že k takovému rozhodnutí má „značně daleko“.

Blufování

USS Enterprise se má podle amerického armádního časopisu Stars and Stripes na Blízkém východě objevit březnu. První americká letadlová loď na jaderný pohon, která brázdí moře víc než 50 let a zúčastnila se už například kubánské krize, čímž je nejstarší ve flotile amerického námořnictva, se vydává za svým posledním úkolem. Po něm by měla být na konci letošního roku ve svém domovském přístavu v Norfolku vyřazena z provozu.

Poté, co Írán odvolal své varování, se zdá, že pouze blufoval a zkoušel nervy Američanů

V Arabském moři byly až do dneška americké letadlové lodi USS Carl Vinson a USS Abraham Lincoln, která tam dorazila po týdenní plavbě. Letadlová loď USS John C. Stennis měla údajně ve čtvrtek z této oblasti odplout do operačního prostoru americké 7. flotily, která má na starosti západní část Indického oceánu a část Pacifiku. Téhož dne však byla vyfocena vedle USS Abraham Lincoln v Arabském moři. PR právě této letadlové lodi umístilo fotografie na svůj facebookový profil.

Je tedy možné, že USS Stennis do Pacifiku nemíří a pouze se na chvíli „schovala“, aby se v případě potřeby opět objevila. USS Stennis opustila Perský záliv na konci loňského roku a byla v něm poslední americkou letadlovou lodí. Íránské námořnictvo na začátku ledna varovalo, že se USS Stennis ani žádná jiná americká letadlová loď nemá do Perského zálivu vracet. Nyní, poté, co Írán odvolal své varování, se však zdá, že Teherán pouze blufoval a zkoušel nervy Američanů. Americký ministr obrany Panetta už minulý týden prohlásil, že USA mají v regionu dost sil, aby blokádu Hormuzského průlivu prolomily.

Úspory

Íránské rozhodnutí určitě ovlivnilo i jednání o ropném embargu, k němuž se však nakonec v pondělí 23. ledna připojili po USA i představitelé členských zemí Evropské unie. Důležitou roli mohl také sehrát dopis americké diplomacie, jenž byl doručen íránské vládě 15. ledna. Írán ani USA se však k jeho obsahu nevyjádřily. Údajně se měl týkat Hormuzského průlivu.

Panetta v projevu na letadlové lodi USS Enterprise před 1700 námořníky mimo jiné prohlásil, že USA navzdory úsporám v rozpočtu ministerstva obrany udrží flotilu jedenácti letadlových lodí. Nová „bezpečnostní strategie“ Pentagonu, která byla tvrdě kritizovaná a jíž se ČESKÁ POZICE věnovala, má být tento týden konkretizovaná. Ministerstvo obrany USA má totiž představit svou první rozpočtovou „pětiletku“, která má federální vládě ušetřit až 260 miliard dolarů. Během deseti let to pak má být 487 miliard dolarů.