Co si o krizi eurozóny myslel internet

Web Global Voices Online publikoval ve formě e-knihy kompilaci blogů, tweetů a statusů o evropské finanční krizi.

Web Global Voices Online se zabývá takzvanými „citizen médii“, jejichž obsah vytvářejí nikoliv profesionální žurnalisté, ale různí bloggeři, aktivisté i obyčejní lidé z ulice. Nový obsah pro stránky Global Voices vyhledává a překládá početná komunita zhruba pěti set občanů-novinářů. I proto například během arabského jara Global Voices fascinoval rychlostí, s jakou publikoval zprávy o povstání v Tunisku a Egyptě. A doposud Global Voices přináší zajímavé pohledy nejen z Blízkého východu.

Bloggeři a aktivisté se přirozeně ve velké míře věnovali a věnují také finanční a dluhové krizi v Evropě. Protože obsahu je na internetové stránce mnoho a je lehce přehlédnutelný, Global Voices se rozhodl zkompilovat ty nejzajímavější příspěvky rozsáhlé komunity „netizenů“ (anglický novotvar trefně vystihující jakési obyvatele/občany internetu) ke krizi eurozóny do jedné e-knihy.

V úvodu své první vydané publikace tvrdí: „Zaměřujeme se na citizen média, jež ukazují, jak se jednotlivci, kteří nepoužívají sociální média jen jako onlinový megafon pro individuální reflexi, přirozeně stávají součástí vznikajícího procesu kolektivní tvorby.“ E-book, který je na internetu volně ke stažení ve formátu PDF, obsahuje citace z blogů, z Twitteru i statusy na Facebooku.

Publikace rozhodně splňuje svou proklamovanou „mezinárodnost“ – hned první kapitola například zachycuje, jak na řeckou krizi a opatření Mezinárodního měnového fondu reagovali afričtí bloggeři. Jeden si například myslí: „Aspoň souhlasme, že podmínky (Řecka) jsou děsivě podobné (s Afrikou): deficit veřejného rozpočtu, veřejný dluh, vysoká nezaměstnanost, obchod v červených číslech, špatný management veřejných financí a nadevše – zmírňování údajů (o krizi)! Vážně, kdyby tohle bylo Mexiko, Argentina nebo Burkina Faso, tak slavný Mezinárodní měnový fond předepíše kompetitivní devalvaci a strukturální změny, aby se pomohlo veřejným financím.“

E-book rozhodně není uceleným pohledem na krizi. V tom je však unikátní – najdeme v něm subjektivní dojmy, názory a nápady lidí z celého světa, čímž kromě různých pohledů zachycuje i jakýsi genius loci – jestli se to tak dá nazvat – blogů, sociálních sítí a občanských médií v letech 2011 až 2012. Pro kohokoli se zájmem o výše zmíněné oblasti internetu nebo jednoduše pro kohokoli, kdo se zajímá o názory na krizi eurozóny, může být tato e-kniha zajímavým čtením.