Ceska Pozice

Co radí Dobešovi studentka za 145 tisíc korun měsíčně?

Ministerstvo školství nechce zveřejnit životopis vrchní šéfky kabinetu Jany Machálkové. Opozice a kritici pochybují o její dostatečné kvalifikaci.

Ministr Josef Dobeš si 22. listopadu vybral za poradkyni pro PR a HR Janu Machálkovou (uprostřed v pozadí), která ho doprovází i při cestách po českých školách a gymnáziích. foto: ©? MŠMTČeská pozice

Ministr Josef Dobeš si 22. listopadu vybral za poradkyni pro PR a HR Janu Machálkovou (uprostřed v pozadí), která ho doprovází i při cestách po českých školách a gymnáziích.

Vláda rozpočtové odpovědnosti. Úspory především. S tím nastoupil do úřadu ministr školství Josef Dobeš (VV). Poté, co během půl roku skončili tři jím vybraní vrchní ředitelé kabinetu, se 1. února stala šéfkou slečna Jana Machálková (30). O jejím dostatečném vzdělání či profesní kvalifikaci pro výkon takto významné funkce ve státní správě se však dá pochybovat.

Machálková teprve studuje bakalářský obor na Univerzitě J. A. Komenského (UJAK) a nikdy nevedla kolektivy. Přitom si dle dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici přímo z ministerstva školství, přišla v prosinci ještě jako „poradkyně“ ministra pro PR a personalistiku na hrubou mzdu 145 000 korun. Ano, sto tisíc čistého... Jde o politický útok, nebo o skutečné plýtvání státními penězi?

Nevím přesně, kolik mi přibylo na účet, říká MachálkováMachálková, která pracuje na ministerstvu školství (MŠMT) od 22. listopadu loňského roku, na dotazy o výši svých odměn z ministerských peněz reagovala následovně: „Myslím, že je to nesmysl. S osobním ohodnocením jsem mohla v prosinci mít asi 35 tisíc hrubého. Ale nevím přesně, kolik mi přibylo na účet. Částku jsem nekontrolovala.“ Energická dáma dodala, že může jít o něčí zlou vůli, neboť se prý v úřadu nebojí provětrat staré pořádky. A na prvním místě má dle svých slov péči o peníze daňových poplatníků.

Pro srovnání: v případě 145 000 korun jde o vyšší mzdu, než má ze zákona ministr, a téměř o stejnou, jakou v současné době pobírá premiér Petr Nečas (ODS). „Podle platného zákona č. 236/1995 Sb. ve znění pozdějších předpisů činí plat předsedy vlády v letech 2011 až 2014 celkem 150 tisíc korun,“ odpověděl na dotaz ČESKÉ POZICE Jan Osúch, mluvčí Vlády ČR. Na rozdíl od slečny Machálkové má Nečas nejen vysokou školu, ale i značné politické zkušenosti a hlavně nepoměrně vyšší míru odpovědnosti. Nová ředitelka ale možná disponuje jinými kvalitami, které mohou strnulý úřad osvěžit a vnést do něj šťávu...

Tiskovému odboru MŠMT jsme proto položili tři otázky:

  1. Kolik lidí se přihlásilo do konkurzu o místo vrchní ředitelky kabinetu, který měl dle sdělení ředitelky komunikace Lucie Kubovičové proběhnout?
  2. Jaká je kvalifikace/vzdělání nové ředitelky Machálkové, eventuálně její dřívější praxe, zkušenosti?
  3. Jaké si vytyčila hlavní úkoly a co hodlá do kabinetu přinést?

Ani po urgenci tiskový odbor na – dle našeho názoru – zcela legitimní dotazy neodpověděl. Ozvala se až sama ředitelka PR Kubovičová. Ta v e-mailu sdělila, že „vzhledem k tomu, že vámi uveřejňované články pravidelně obsahují zkreslené a dehonestující informace, nebudeme vám na vaše dotazy, které se týkají osobních údajů pracovníků ministerstva, odpovídat“. Tolik tedy k informačnímu embargu ministerstva školství na prostou otázku, kdo je slečna Machálková, nynější pravá ruka ministra Dobeše. Je to normální?

Ministerstvo na hraně zákona

Ministerstvo by takto mohlo praktikovat určitý druh výběrové cenzuryPodle Oldřicha Kužílka, poradce pro otevřenost veřejné správy, má veřejnost dle zákona o ochraně osobních údajů právo znát profesní životopis a kvalifikaci státních úředníků (zákon č. 101/2000 Sb. – § 5 odst. 2 písm. f). „Pokud veřejný úřad přeruší komunikaci s některým novinářem z toho důvodu, že novinář klade nepříjemné věcné otázky, pak jde podle mého soudu o porušení povinnosti veřejného úřadu poskytovat informace o své činnosti. To mu ukládá čl. 17 odst. 5 Listiny základních práv a svobod,“ vysvětluje Kužílek.

Dle něj jde o „určitý druh výběrové předběžné cenzury“, jež je zakázána v odst. 3 téhož článku. Povinností představitelů ministerstva je poskytovat všem novinářům informace o činnosti ministerstva. „Pracovníci ministerstva nejsou oprávněni vybírat si mezi sdělovacími prostředky ty, kterým budou sdělovat víc informací, a ty, kterým je odepřou,“ říká Kužílek.

Se zkušenostmi z mateřinky

Ale od nepříjemností k tématu: Kdo je tedy vrchní ředitelka? Dle životopisu, který se ČESKÉ POZICI podařilo získat, vystudovala střední pedagogickou školu v Přerově (rok ukončení 1998). A v roce 2008 začala studovat UJAK, bakalářský obor sociální a masová komunikace. Pracovní zkušenosti nové šéfky zahrnují výuku v mateřské škole v Kozlově na Olomoucku a práci pro „neziskovou organizaci NSSJ“. Lze jen nejapně spekulovat, zda jde o Náboženskou společnost Svědků Jehovových či Novi Sad School of Journalism...

Po roce 2005 se věnovala výuce češtiny pro cizince v Caledonian School a od září 2008 pracovala v personálním oddělení britské školy Park Lane. Ač se v jejím životopise píše, že byla „vedoucí HR a zodpovědnou za tým“, dle zjištění ČESKÉ POZICE vedla jen podřízené s celkovým 1,5 úvazku. Co tedy stojí za jejím kariérním superskokem?

Podle informací z ministerstva jde o ctižádostivou dámu, která jde razantně za svými cíli; chová se suverénně. Machálková osobní schůzku odmítla s tím, že ČESKÁ POZICE píše tendenční články bulvárního ražení. Na otázku, zda přece jen není k takové vysoké funkci ve státní správě třeba vysokoškolského vzdělání, odpověděla protiotázkou: „Bill Gates také nemá vysokou školu a myslíte si snad, že dělá svou práci špatně?“ Do jejího vzdělání prý novinářům nic není a měli by se spíše zajímat „o budoucnost našich dětí“.

Co dělá vrchní ředitel(ka)...

Abychom se vyhnuli dalšímu „tendenčnímu článku“, nahlédli jsme do organizačního řádu ministerstva. Vrchní ředitel(ka) má dle čl. 2, sekce K1, na starosti změny pracovních poměrů zaměstnanců kabinetu a v útvarech řízených ministrem a podepisuje příslušné dokumenty. Zabývat se má i vyřízením interpelací, prověřováním písemností předkládaných ministrovi k podpisu a zpracováváním stanovisek (sic!). Dále zajišťuje kontakt ministra s Kanceláří prezidenta republiky, Parlamentem, Úřadem vlády a eviduje dohody mezi resortem a jinými subjekty.

Post vrchního ředitele kabinetu je jedním z nejdůležitějších, říká exministr školství Ondřej LiškaPodle exministra školství Ondřeje Lišky (SZ) jde o jednu z nejdůležitějších funkcí v resortu. „Je to nejbližší spolupracovník ministra a převodník mezi ním a zbytkem úřadu. Proto tato funkce vyžaduje mimořádné organizační schopnosti, silně vyvinutou schopnost vést lidi, rozdělovat práci, administrovat rozsáhlou agendu, odbornost, jazykové schopnosti a v neposlední řadě zkušenosti s personalistikou,“ řekl ČESKÉ POZICI Liška. A zaráží ho, že se na postu vystřídali během půl roku už čtyři lidé. „Za takových okolností není vedení úřadu ani fyzicky možné,“ míní šéf Strany zelených.

Podobně hovoří i poslanec za ČSSD Ivan Ohlídal, jenž Dobeše již několikrát interpeloval: „Taková obměna je dost zvláštní.“ Jeden ze zdrojů – blízký vedení MŠMT – naopak tvrdí, že Machálková je velmi schopná, dokáže najít slabá místa, brojí proti byrokracii a nijak neintrikuje jako její různí předchůdci. Lpět na akademických hodnostech prý není při její inteligenci a vervě třeba.

Bulvár, nebo odpovědnost?

Další otázkou však je, o jak dobře placenou práci má jít. Z vážných indicií, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, panuje podezření, že ještě před nástupem na post vrchní ředitelky dostala v prosinci honorář asi 35 tisíc korun, přičemž mimořádné odměny činily dalších 110 tisíc korun. Dle informací z kuloárů MŠMT se přitom jako Dobešova blízká osoba objevila až koncem listopadu. Čili šlo zřejmě o její vůbec první výplatu! Dle dalšího informátora z úřadu má Machálková na Dobeše ohromující vliv: „Osvícený ministr si vybírá schopného ředitele, který mu pomáhá resort řídit. Neosvícený a nejistý ministr volí někoho razantního, kdo mu vytváří nárazníkové pásmo. Filtr.“

Jestliže se ČESKÉ POZICI podařilo získat informace o pravděpodobně neadekvátní mzdě vyplácené zřejmě nekvalifikované osobě, je ve společenském zájmu tuto skutečnost sdělit veřejnosti a chránit zdroj informací? „Pokud z veřejného úřadu unikne informace, která pravděpodobně vypovídá o nekalých praktikách, zneužívání prostředků, korupci či zneužívání postavení, pak se oznamovatel (whistleblower) ocitá pod ochranou čl. 17 Listiny, protože uplatňuje právo šířit informaci. A to za situace, kdy veřejný zájem převyšuje nad zájmem na ochranu dané informace. V tomto případě však ani nejde o chráněnou informaci, protože výše veřejných prostředků vyplácená poradci je výslovně vyňata z ochrany osobních údajů – ustanovením § 8b zákona o svobodném přístupu k informacím,“ říká expert Kužílek.

A dodává: „Každý, kdo by si o ni podle zákona o svobodném přístup k informacím požádal, by ji měl dostat.“ Tiskové oddělení ministerstva školství, které k dnešku oficiálně čítá už plný tucet lidí, by si tedy již mělo chystat odpovědi. Dokonce snad i pro ta média, která se děním na školském resortu dosud odmítala zaobírat. Jde přece o budoucí generace.

Více informací o personálním dění na ministerstvu školství naleznete v sekci HOT TOP Dobešovo psycho.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.