Co může udržet Nečasův kabinet? Obstrukce a přeběhlíci?

Sněmovní pravidla a vládní většina — dvě proměnné, jež rozhodnou o datu hlasování o daňovém balíčku a setrvání premiéra Petra Nečase.

foto: © ČTKČeská pozice

Existence vládní koalice v čele s Petrem Nečasem závisí na osudu daňového balíčku. Klíčový materiál, s nímž vláda spojila hlasování o vyslovení důvěry, by měli poslanci schvalovat ve středu. Podmiňovací způsob není náhodný. Web Aktuálně.cz upozornil na možnost, že se Nečasovi podaří přesunout diskusi na příští týden, tedy až po kongresu ODS, který bude volit předsedu a místopředsedy strany. V pozici premiéra by se jeho šance na obhajobu předsednického křesla zvýšila. Sesazovat premiéra z předsednické funcke se nedělá!  Jak by toho mohl Nečas docílit?

Daňový balíček není zařazen na program sněmovní schůze jako pevným bod, což znamená, že není stanoveno přesné datum a čas pro projednání tohoto materiálu. Teoreticky tak může vládní koalice prosadit, aby se o sporném návrhu zákona hlasovalo až ve středu 7. listopadu (kongres proběhne ve dnech 2. až 4. listopadu v Brně). A existují ještě další kličky.

Z jednacího řádu sněmovny vyplývá, že ve třetím čtení může být zákon projednáván minimálně 72 hodin od druhého čtení, přičemž tento čas začíná běžet od doručení sněmovního tisku včetně pozměňovacích návrhů všem poslancům. Vzhledem k tomu, že už tento čtvrtek byly „pozměňováky“ z druhého čtení na webu sněmovny ke stažení, lze předpokládat, že do příští středy se tato procedura zvládne. Kdyby se to náhodou nestihlo, bude schvalování návrhu zákona přesunuto na pátek. Dle jednacího řádu totiž poslanci mohou zákony ve třetím čtení schvalovat pouze ve středu a v pátek.

Dle jednacího řádu poslanci mohou zákony ve třetím čtení schvalovat pouze ve středu a v pátek

A existuje i další ustanovení, které přikazuje hlasovat o zákonech pouze mezi 9 a 14 hodinou, což teoreticky zavání dalšími komplikacemi. Například mohou nastat obstrukce ze strany „Nečasových“ vládních poslanců, kteří se budou střídat u řečnického pultíku, aby natáhli čas až za horní hranici limitu. Napínavé chvíle mohou zajistit i předsedové koaličních poslaneckých klubů, kteří mohou vznést žádost o dvouhodinovou pauzu v jednání sněmovny, čímž docílí několikahodinovou blokaci sněmovní schůze.

Při kalkulaci možných scénářů však nesmíme zapomenout na opozici, která trvá na tom, aby se soudržnost Nečasovy vlády otestovala co nejdříve. „Ve středu na plénu sněmovny navrhnu, aby se zařadilo jednání o daňovém balíčku na pevný čas, abychom o tom ještě tentýž den hlasovali. Pokusíme se také odhlasovat prodloužení hlasování i za 14 hodinu,“ řekl ČESKÉ POZICI Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD.

Především však záleží na tom, jaká bude vůle většiny poslanců. Vzhledem k tomu, že vládní ODS nemůže počítat se skupinou rebelů okolo Petra Tluchoře, zdá se být realističtější variantou, že nakonec přeci jenom hlasování o daňovém balíčku proběhne před kongresem. Tedy pokud se nepodaří Nečasovi získat paradoxně podporu opozičních poslanců z řad VV.

Velké šance současnému kabinetu nedává předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. „Já jsem spíše skeptik. Pořád platí, co jsem nedávno říkal: dávám 70 na 30, že to koalice nepřežije,“ řekl LN Petr Gazdík. A dodal, že je „topka“ připravena vládnout i s Nečasovým nástupcem: „Je vnitřní věcí ODS, jestli to bude pan Nečas či jakýkoliv jiný pán. Je věcí ODS, koho a jakým způsobem si zvolí. Ta strana je velmi rozhádaná a nestabilní a pro nás je důležité mít stabilního partnera.“ Že by se už koaliční partneři připravovali na příchod nového pána (premiéra)?