Ceska Pozice

Co mají společného sponzor LIDEM a soutěž o nejsympatičtější maminku

Lobbistka z prostředí ČSSD Jana Mrencová a její druh Miloš Skácel mohli být těmi, kdo ke Karolíně Peake přivedli mecenáše Dalibora Tesaře.

Korunku pro Missis 2012 předávala Petře Sklářové vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Karolína Peake. foto: foto Česká televize, montáž Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Korunku pro Missis 2012 předávala Petře Sklářové vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

Kdyby prezidentský kandidát Jan Fischer neumístil na Facebook fotografii ze své kampaně v Ostravě, tento článek by nevznikl. Jak nedávno ČESKÁ POZICE napsala, expremiérovi tehdy pomáhal, prý v rámci své „soukromé činnosti moderátora“, mluvčí strany LIDEM Miloš Skácel. Přišlo nám to zvláštní a začali jsme se pídit, jaké má Skácel aktivity nejen v současnosti, ale jaké měl i v minulosti. Doplňme jen, že o prezidentského kandidáta Fischera v tomto článku nepůjde.

První internetovou stopou, na kterou jsme v případě Skácela narazili, byl článek Chebského deníku ze září 2011 o stěhování vánočního charitativního koncertu z Mariánských Lázní do Ostravy. Na připojené fotografii si Skácel, moderátor akce, třese rukou s dalším moderátorem koncertu – Radkem Johnem, již tehdy předsedou Věcí veřejných. Do vyhledávače jsme tedy zadali heslo „Skácel, moderátor“ a začalo to být zajímavé. Narazili jsme na články o soutěži Missis, v níž maminky s dětmi bojují o titul nejsympatičtějšího páru a kterou Skácel poslední tři roky spolu s hercem Martinem Dejdarem moderuje.

Od maminek ke Karolíně

Pořadatelem soutěže, jejíž výtěžek putuje na dobročinné účely, je společnost Producentské centrum Profil Mariánské Lázně, kterou vlastní Jana Mrencová a její druh Miloš Skácel st. (S největší pravděpodobností jde o rodiče Miloše Skácela, nikdo z dotyčných ale na dotaz, zda mají mezi sebou tento příbuzenský vztah, neodpověděl.) Mrencová je lobbistkou z prostředí ČSSD a disponuje rozsáhlými politickými kontakty. Již na konci 90. let spolupracovala s manželkou tehdejšího předsedy strany Miloše Zemana, později se angažovala pro předsedy ČSSD Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka.

Finálového večera soutěže Missis se v minulosti účastnili politici hlavně z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, a to napříč politickým spektremKonexe Mrencové se ukazují i ve složení hostů soutěže Missis. Finálového večera se v minulosti účastnili politici hlavně z Ústeckého a Moravskoslezského kraje, a to napříč politickým spektrem – například exministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS), bývalí ústečtí hejtmani Jiří Šulc (ODS) a Jana Vaňhová (ČSSD), někdejší sociálnědemokratický hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (nyní SPOZ) nebo první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

V poslední době spolupracuje Mrencová také s některými, dnes již bývalými, politiky z Věcí veřejných. Loni v únoru „ulovila“ její firma vicepremiérku Nečasovy vlády Karolínu Peake (tehdy ještě byla členkou VV), která zaujala místo v porotě loňského ročníku soutěže.

Peake si tehdy s majiteli firmy Producentské centrum Profil Mariánské Lázně zřejmě padla do oka, protože – jak vyplývá z transparentního bankovního účtu LIDEM – strana si objednává služby od firmy Marketingové centrum Profil, kterou vlastní Mrencové druh Skácel st. Od září do prosince to byly celkem tři položky vždy za 84 tisíc korun.

Nejde však jen o spolupráci mezi Peake a Mrencovou, respektive Skácelem starším. Lobbistka mohla být osobou, která k exministryni obrany přivedla Dalibora Tesaře, zatím nejštědřejšího sponzora LIDEM, který loni  poskytl vládní straně prostřednictvím firmy cresco&finance přes dva miliony korun. V ročníku 2011 totiž byla jedním ze sponzorů Missis Tesařova společnost Silnice Morava. Tuto domněnku se nám však nepodařilo potvrdit. Peake totiž na dotaz ČESKÉ POZICE, zda se s Tesařem seznámila díky Mrencové či Skácelovi st., neodpověděla. Ostatně jak je jejím zvykem. Na žádost o vysvětlení neragovala ani Mrencová.

Véčkařská soutěž krásy?

Připomeňme, že společnost Silnice Morava je jednou ze šesti firem, které v letech 2009 až 2012 získaly od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), příspěvkové organizace ministerstva dopravy, zakázky téměř za dvě miliardy korun. Všechny tyto společnosti patří dle loňské analýzy ŘSD buď přímo Tesařovi nebo lidem s ním spřízněným.

V době, kdy Tesař poskytl LIDEM sponzorský dar, byl ministrem dopravy za tuto stranu Pavel Dobeš, v jehož éře objem zakázek Tesařových firem pro ŘSD výrazně poklesl. Dobeš loni na konci listopadu v rozhovoru pro ČESKOU POZICI na toto téma uvedl: „Od počátku jsem sponzorství kritizoval, a i to může být jedním z důvodů, proč se nyní tak tlačí na můj odchod.“

Pozdější pověřený šéf ŘSD René Poruba byl jedním z hostů soutěže Missis v roce 2008V článku Po stopách nejštědřejšího sponzora LIDEM: Oč usiluje Dalibor Tesař?z poloviny prosince 2012 jsme si kladli otázku, zda linka „peakovců“ k Tesařovi nevede přes Věci veřejné, respektive jejich superguru Víta Bártu. Jeden z poslanců tehdy pod příslibem anonymity ČESKÉ POZICI sdělil, že Bárta s Tesařem spolupracovali již v létě 2010, kdy Bárta coby ministr dopravy zarazil silniční a železniční stavby. Další indicií nám byl fakt, že Tesařovým známým je někdejší šéf ŘSD René Poruba (v době jeho vedení získaly společnosti spjaté s Tesařem 54 zakázek téměř za 320 milionů korun), který je považovaný za člověka ze sféry vlivu exministradopravy. Bárta však vazby na Tesaře popřel.

Nicméně je zajímavé, že právě Poruba byl jedním z hostů soutěže Missis v roce 2008. V porotě se před dvěma lety objevil i předseda „véček“ Radek John či třeba starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS), jehož jméno figuruje v kauze sledování politiků v Praze 11někdejší Bártovou bezpečnostní agenturou ABL. V přímé souvislosti s agenturou ABL se jednou objevilo i jméno Mrencové. MF Dnes v červnu 2011 při rozkrývání aktivit této agentury narazila na nelegální sledování telefonůpolitiků, soudců a podnikatelů – mezi nimi i Mrencové.

Když Tesař na začátku prosince naší redakci vysvětloval pohnutky k poskytnutí finančního daru „peakovcům“, působil dojmem, že šlo o spontánní počin: „Poskytnutí daru LIDEM bylo mé osobní rozhodnutí, projev dobré vůle, prosté dobré vůle a důvěry. Podnikám v mnoha oblastech a již řadu let se snažím vracet část svých příjmů zpět do veřejného života formou darů nemocnicím, školám, školkám, nadacím, charitativním organizacím, onkologickým zařízením atd.“

Příliš mnoho mlčení

Vzhledem ke sponzoringu akce Missis, nynější spolupráci lobbistky Mrencové, respektive firmy jejího přítele, se stranou LIDEM a politikům, kteří se v její soutěži objevují, nemusí být linka mezi LIDEM a jejím největším sponzorem Tesařem náhodná. Minimálně ukazuje na dlouhodobější provázanost politiků a podnikatelů točících se kolem liberálních demokratů.

Opravdu se Tesař rozhodl pro sponzoring LIDEM spontánně až loni, nebo šlo o dlouhodobý plán ještě z doby, kdy Peake působila ve Věcech veřejných?Proto se ptáme, zda se opravdu Tesař rozhodl pro sponzoring LIDEM spontánně až loni v červenci, nebo zda náhodou nešlo o dlouhodobý plán ještě z doby, kdy Peake působila ve Věcech veřejných. Měly firmy spojené s Mrencovou a Skácelem st. nějaké zájmy na ministerstvu obrany (či dopravy) či snad tyto osoby představovaly riziko, kvůli kterým Nečas odvolal Peake z postu ministryně obrany?

Odpovědi na vznesené otázky neznáme, protože Tesař ani Mrencová ČESKÉ POZICI neodpověděli a Karolína Peake s námi nekomunikuje. Čím více je však mlčení kolem problematického sponzoringu vládní strany moravským podnikatelem, tím více přibývá spekulací.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.