Co má společného ABL s Einsteinem?

Mark2 Corporation je marketingový oříšek aneb Co se skrývá za novým názvem bezpečnostní agentury založené Vítem Bártou.

David Kasl 14.5.2012

V pondělí 14. května zveřejnil server iDnes.cz rozhovor s Michalem Fáberou, novým generálním ředitelem bezpečnostní agentury Mark2 Corporation, což je přejmenovaná ABL, kterou založil Vít Bárta. Než vybereme několik zajímavostí, které v rozhovoru zazněly, a nabídneme rozluštění jedné „záhady“, připomeňme si ve stručnosti nedávné dění okolo firmy, jež se stala synonymem praktik někdejšího superguru Věcí veřejných.

Název změnila ABL letos v březnu v době, kdy se odehrával soudní proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. Důvod pro rebranding a uznávaného bezpečnostního experta Fáberu v křesle generálního ředitele byl zřejmý: očistit agenturu definitivně od pachutě Víta Bárty. (Oficiální stanovisko firmy znělo, že když působí v šesti evropských zemích a chcete sjednotit značku, musí být srozumitelná všem.)

Že to agentura se zahlazováním stop nebude mít snadné, bylo nasnadě, novináři nezapomínají. Od konce procesu s Vítem Bártou, v němž byl nepravomocně odsouzen za korupci, se název Mark2 Corporation objevil v médiích převážně ze dvou důvodů:

  1. V souvislosti s únikem odposlechů mezi Romanem Janouškem a pražským exprimátorem Pavlem Bémem – dosud totiž není jasné, zda odposlechy „neunikly z BIS přes ABL (dnes Mark2 Corporation)“.
  2. Minulý týden ve čtvrtek v souvislosti s kauzou „XeroJudrů“; Vít i Matěj Bárta (uváděný coby „spolumajitel Mark2 Corporation, dříve ABL“) dle týdeníku Reflex prý ve svých rigorózních pracích podváděli a plagiátorství jim navíc posvětil i špičkový český kriminalista.

Pondělní rozhovor s šéfem Mark2 Corporation na iDnes.cz má být „první velký rozhovor, který Fábera poskytl médiím od svého nástupu do funkce“. (Na to si dovoluji reagovat poznámkou, že rozhovor s Fáberou v takřka shodném rozsahu publikovala ČESKÁ POZICE již před dvěma měsíci v článku Detoxikační mise v ABL.) Proto z něj vybíráme:

iDnes.cz: Jak to vlastně dopadne s Vaší zakázkou na správu pražských památek? Co říkáte námitkám, že za Vaší péče chátrají?
Fábera: Víte, já jsem bezpečnostní expert, zatím se ve firmě věnuji hlavně bezpečnostním službám a facility managementu a jsou projekty, ke kterým jsem se za tak krátkou dobu pochopitelně ještě nedostal – jako jsou například věže. Pokud ale vím, věže nechátrají, naopak se výrazně zvyšuje jejich atraktivita a návštěvnost. A to je možná to, co někomu může vadit.

iDnes.cz: V roce 2011 byla zveřejněna informace, že ABL prodala detektivní divizi. V obchodním rejstříku už ale nyní i M2C uvádí jako svou činnost „služby soukromých detektivů“ – takže jste se k detektivní činnosti vrátili?
Fábera: Licence uvedená v obchodním rejstříku umožňuje mnohem širší rozsah činností, než jsou ty, které jsme přestali vykonávat. Jedná se například o činnost takzvaných „detektivů v obchodních domech“ – lidí, kteří chrání zboží na prodejní ploše.

iDnes.cz: Co říkáte tomu, že ABL v minulosti sledovala politiky na Praze 11?
Fábera: ABL měla v té době licencovanou detektivní činnost a prováděla ji na rozdíl ode dneška v celém rozsahu. A jestli prováděla nějaké činnosti, které jsou obsahovou náplní této licence a neporušila při tom zákon, pak nevím, co by mě na tom mělo udivovat. Politik je přece stejný člověk jako kdokoliv jiný. Já se ve své práci pro Mark2 Corporation nemíním zabývat minulostí. Akcionáři mě najali proto, abych do firmy přinesl své know how v oblasti bezpečnosti. Abych pomohl dále vylepšit již existující kvalitu služeb zákazníkům. Na úvahy o minulosti nezbývá čas.

iDnes.cz: Obrátil se už na Vás nějaký orgán, který vyšetřuje únik odposlechů Béma a Janouška z tajné služby?
Fábera: Ne a vůbec nevím, proč by se na mě měl obrátit. Já pracuji v bezpečnosti v soukromém, nikoliv státním sektoru.

Proč ne Guy2 Corporation?

Na závěr slíbené rozluštění jedné „záhady“. Víte, co znamená nový název agentury Mark2Corporation? Je to takový marketingový oříšek, tvrdší, zato méně poetický než Agentura Bílý lev ukrývající se za zkratkou ABL. Na dotaz ČESKÉ POZICE ho již před časem rozlouskl šéf marketingu společnosti Mark2 Corporation Zdeněk Novák:

  • Corporation (anglický výraz pro společnost, korporaci) je nejméně tajemnou částí hlavolamu, souvisí prý pouze se snahou firmy o srozumitelnost značky i v zahraničí; agentura působí v šesti evropských zemích.
  • Mark2 nemá nic společného s anglickou verzí křestního jména Marek. (V tomto případě by se spíš hodilo Mat2 nebo Matthew2, když se bratr zakladatele agentury Víta Bárty jmenuje Matěj, ale proč by tam potom byla ta dvojka? Variaci na křestní jméno superguru Věcí veřejných Guy2 snad raději ani nebudeme zmiňovat...) Dle Nováka vychází Mark2 z výrazu používaného například v automobilovém průmyslu, jímž se označuje druhá verze prototypu nebo modernizovaná verze určitého modelu, například Ford Cortina Mark 2 (bývá psáno různě, například MkII).
  • Navíc zkratka M2C dle marketingového ředitele agentury odkazuje k pravé straně Einsteinovy rovnice pro výpočet množství energie E = mc2.

Trochu marketingově přemachrované, když i nový generální ředitel Michal Fábera na dotaz redaktora iDnes.cz, co vlastně název Mark2 Corporation znamená, odpověděl: „Ta slova nemají žádný konkrétní význam.“ Na druhou stranu, s ABL (dnes Mark2 Corporation) jsme se nikdy nenudili.

Počet příspěvků: 2, poslední 15.5.2012 03:25 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.