Diskuse k článku

Co kdyby byl v roce 1964 zvolen jiný prezident USA?

Za 50 let od doby, kdy republikánský kandidát Barry Goldwater hlasoval proti přijetí zákona o občanských právech, se západní společnost příliš posunula v omezování svobody a ke státnímu zasahování do životů, vlastnictví a soukromí lidí. Píše Roman Joch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

Co kdyby byl v roce 1964 zvolen jiný prezident USA?

Dokážu si představit i jiné scénáře než pan Joch.

Optimistický. Nad mrtvou zeměkoulí se pohybují mraky plné radioaktivního prachu. Ze Země se stala další nezajímavá planetka kroužící kolem Slunce.

Pesimistický. Jaderné výbuchy vyvolaly odpovídající reakci ve světových oceánech a žhavé jádro dokonalo dílo zkázy. Ze Země se stal další roj meteoritů kroužících kolem Slunce.

0/0
14.7.2014 11:20

J. Křivan

Znáte tu kdyby ryby byly .... nemusely by být rybníky.

Jediné co jsem si ze článku odnesl je, že pana Jocha zvou na USA ambasádu. Gratuluji.

0/0
13.7.2014 20:41

J. Václav 261

Když si uvědomím, že

z podobného marazmu jako je teď u nás ukázal obyčejným lidem cestu Adolf Hitler, naskakuje mi husí kůže. Proto vlastně tolik lidí dnes volá " zlatý komunisti ", od těch se to vlastně Áda naučil. Fuj, až je mi mdlo. Dám si pívo a v klidu se mrknu na fotbal, jak bývalí fašisti Německo vyklepne bývalé fašisty Argentinu.

0/0
13.7.2014 16:39

Pane Václave já se tedy na bývalé fašisty

dívat nebudu. To mi morál nedovolí. Ale těm morálním kapitalistům to nevadí , že vydělávají milióny na bývalých fašistech, to je skoro stejné jako s tou IG Farben. Díval byste se i na bývalé StBáky???? Ty dějiny jsou takové zamotané a ten člověk to je takové zvláštní zvíře. Mohl vůbec Bůh stvořit takovou kreaturu?

0/0
13.7.2014 18:02

J. Václav 261

Jestli ná stvořil ten Pán Bůh,

tak musel bejt totálně vožralej. Vono se říká, že sedmej den vodpočíval, ale to nejpíš vystřízlivěl a stvořil Sobotku.

0/0
13.7.2014 18:58

Panu Jochovi asi dochází kapitál, když už není

ani poradce presidenta a medicínu se nikdy nenaučil, pouze vystudoval. A tak musí psát takovéto cancy co by kdyby. Tak se to v "svobodném státem nezatíženém světě " střídá, vzestup úpadek, bída. Moje babička nevystudovala medicínu, měla pět obecných a život za c. a k. ji naučil , že cesta do pekel je roubená samými dobrými předsevzetími. Havel, Pithard, Klaus, Zeman, Gross, Nečas, Nagyová všichni měli ty nejkřišťálovější , nejupřímnější a a nejslušnější úmysly. A podívejte se jak to s námi vypadá, na oko dobře vypadající země levných děvek, chlastu a drog. Varna pervitinu pro Německo, nablýskaná bída. Hlavně když pan Joch ví co by kdyby! Radit amíkům umím také, přemoci náš mafiánský kapitalismus neumím a neumí to ani pan Joch.

0/0
13.7.2014 10:23

R. Jackl

Re: Panu Jochovi asi dochází kapitál, když už není

Máte pravdu, hydra židobolševismu se usídlila v Bruselu a Washingtonu a tím pádem se Rusko vymanulo z okovů otroctví do kterého pomalu padáme my...Jednu pravdu Joch má a to, že "Západní" země pomalu a jistě ořezávají občanské svobody a nakonec se to projevuje i ve formě mafiánského kapitalismu'. Porazit se dá, nic není věčné, jen si musíme vzít příklad s prvotní americké ústavy, která je už dávno zapomenuta!!

0/0
13.7.2014 11:13

P. Mach

Zkuste si ten článek přečíst ještě jednou,

třeba ho potom pochopíte a přestanete se ztrapňovat podobně dementními výlevy.  Kde jste přišel na ten "svobodný státem nezatížený svět"? TO už dávno neplatí ani pro USA, a o tom právě Joch píše. Zeman, Gross, Paroubek a další zcela jistě nejčistší úmysly neměli ale i s nimi to "s námi" teď vypadá asi 100x lépe než to s námi vypadalo za bolševika. Mafiánský nikoli kapitalismus ale socialismus, levné děvky, chlast a pervitin to byl realita socialistického světa jen se o ní nesmělo mluvit. A krom toho jsme se za socialismu mohli vyžívat ještě v zastaralém a nekonkurenceschopném průmyslu, zastaralé a zdevastované infrastruktuře,  naprostém nedostatku spotřebního zboží a služeb, zasviněnému životnímu prostředí takovým způsobem, že například na Ostravsku to znamenalo pomalou ale soustavnou genocidu, atd.

0/0
13.7.2014 12:15

Pane Machu, nechci Vám cokoli radit nebo

doporučovat asi máte lepší vzdělání než já, Vy už jste asi studoval v nekomunistickém školství. Přesto, že jsem studoval za totality škola mě naučila se na věci dívat kriticky a selektivně. Nebylo vše v totalitě zavrženíhodné a není ve svobodné společnosti všechno správné a podporovatelné. Toť vše.

0/0
13.7.2014 14:33

Re: Pane Machu, nechci Vám cokoli radit nebo

1) „Nebylo vše v totalitě zavrženíhodné“ — to ale platí i o protektorátu; ani za Hitlera nebylo všechno špatně. To ale není argument na obhajobu totality.

2) „Není ve svobodné společnosti všechno správné a podporovatelné“ — to sice máte pravdu, ale obávám se, že vyvracíte názor, který nikdo nezastává. Vyvracet „hastroše“ je možná pohodlné, ale jinak to není k ničemu.

0/0
13.7.2014 16:20

P. Mach

Podle toho co píšete

vás škola nenaučila dívat se na věci kriticky (selektivně možná) ale určitě vás naučila  dívat se současnou společnost z perspektivy bolševického ideologa. Tedy když vás budu parafrázovat, ne vše je na současné společnosti špatné a ve srovnání s tou minulou  má každopádně mnohem více kladů a mnohem méně záporů. Toť vše.

0/0
13.7.2014 16:23

Pane Machu tuto dobu jako každou jinou

zhodnotí až ta následující generace. Co si o ni myslíme my je důležité pouze pro nás, z hlediska historie je to nepatrná epizoda. Co si mysleli lidé o bitvě tří císařů v té době a co dnes. Samozřejmě že život v dnešní společnosti je příjemnější než v totalitě. Ale v roce 1913 by lidé také neuvěřili co je čeká za dva roky. Jinak tehdejší učitelé nebyli o nic více poplatní komunismu než jsou jsou dnešní učitelé západu a Americe. o už je úděl učitelů. A to je to umění kritického selektivního myšlení. A jeho důležitost stoupá s množstvím balastních informací , které se na nás valí ze všech stran.

0/0
13.7.2014 17:52

P. Mach

Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Na srovnání současnosti a komunistické minulosti, žádných generací opravdu ale opravdu není třeba. Fakta jsou zjevná a statistické údaje (například o délce života občanů ČR) dostupné z roku na rok. Jinak, vaše představa "kritického" myšlení je humorná a ta selektivita zřejmě spočívá v tom, že si bez ohledu na fakta vyselektujete  závěr odpovídající vaší ideologii. Opravdu si myslíte, že ředitel školy by za komoušů mohl být členem pravicové strany, nebo že by v 50. tých letech mohla nějaká "Semelová" kritizovat komunistický režim jakou zločinný, aniž by to pro ni neznamenalo okamžitý vyhazov a další důsledky?

0/0
13.7.2014 18:23

J. Křivan

Osobně "fiktivní" svět panu Cermanovi závidím.

Pane Mach jako vždy, pletete hrušky s jablky.

0/0
13.7.2014 20:37

Díky pane Skřivánku, pan Mach až mu bude

tolik co nám také prozře. Svěřím se Vám s jednou epizodou mé life Story. 70 a 80 léta jsem prožil s uchem na reproduktoru Svobodné Evropy. Už si to tak nepamatuji, ale komentáře Čarnogurského, Pitharda, Mikloška mě fascinovali. A jak dopadli? To mě naučilo být poněkud ostražitý. Tak plyne život, to je v normě.

0/0
14.7.2014 5:40

P. Mach

Re: Díky pane Skřivánku, pan Mach až mu bude

Nevylučuje, že až mi bude tolik co vám nebo Křivanovi, tak možná podlehnu pesimismu z toho, že zdraví je v prdeIi a na dveře klepe zubatá. Do té doby se však hodlám těšit ze života, a hledět na svět takový jaký je a nikoli skrz černé brýle.

0/0
14.7.2014 20:49

Velmi jsem potěšen Vaším optimismem pane Machu

bude ho hodně zapotřebí abyste naši krásnou vlast dal trochu do pořádku. On totiž optimismus začíná docházet jak disidentům tak bývalým ODSákům, takže to mohou napravit pouze nepoučitelní optimisti jako Vy. Poslechněte si třeba nedávnou diskuzi ke stavu soudnictví. http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3164439

0/0
14.7.2014 21:47

P. Mach

Re: Velmi jsem potěšen Vaším optimismem pane Machu

Tu debatu jsem poslouchal dnes ráno na českém rozhlase plus a můžu vás ubezpečit, že jediné co mě stále naplňuje pesimismem jsou magoři, kteří si myslí, že dřív bylo všechno lepší, že dřív zloději, gauneři a mafiáni neexistovali, že stát ... co stát ale celá civilizace se co nevidět zhroutí, že demokracie nefunguje a jedinou nadějí do budoucna jsou tzv. osvícení diktátoři. Naštěstí, vždy mám možnost se názorně přesvědčit o tom, jak jsou podobní magoři mimo mísu, že svět je stále lepší díky chytrým a podnikavým lidem, kteří se nespoléhají na všemocný stát a něco dělají. http://www.osel.cz/index.php?clanek=7613

0/0
14.7.2014 22:38

P. Mach

Re: Osobně "fiktivní" svět panu Cermanovi závidím.

No jestli závidíte Cermanovi jeho představu temného světa plného korupce a zločinu, který neodvratně spěje ke zkáze tak prosím, nikdo vám to nebere. Někdo rád holky, jiný vdolky a vy budete zřejmě masochista. :-)

0/0
14.7.2014 20:46
Foto

Ivana1

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Já bych ty rozdíly mezi "včerejší" komunistickou nesvobodnou a dnešní "svobodnou" kapitalisticko - socialistickou (ať je to přesné) společností shrnula asi takto:...přesně jste to popsal, pane Machu, ředitel školy ani jakýkoliv jiný ředitel nemohl být členem pravicové strany (neexistovala legální pravicová strana). Člověk nemohl zcela beztrestně veřejně kritizovat komouše aniž by byl nařčen z útoku na celou KSČ a M-L dogma. Dnes naopak můžete kritizovat veřejně co chcete a koho chcete (třeba i dřívější komoušské ředitele a členy KSČ - dnes kapitalisty v pravém slova smyslu - tedy kapitalisty se všemi negativy z počátků mafiánského kapitalismu na západě) a je vám to k ničemu...můžete si stěžovat třeba na lampárně - jak libo.

Takže v tom vy spatřujete to zlepšení situace po roce 1989 pro řadového občana ČR?

V tomhle já osobně spatřuji to, co měl p. Cerman a jiní na mysli když mluvili o kritickém myšlení starší generace. Generační rozdíl mezi komunistickou generací a dnešní mladou generací totiž

0/0
14.7.2014 12:59
Foto

Ivana1

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

nespočívá v tom, že my jsme byli nesvobodní a vy jste dnes svobodní, ale v tom, že my jsme tehdejšímu režimu nevěřili a naivně jsme doufali v lepší kapitalistické svobodné zítřky, kdežto vy naivně dnešní "svobodě" věříte a doufáte v ještě lepší zítřky po pádu demokracie, státu a nastolení anarchie...:)

0/0
14.7.2014 13:05

P. Mach

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Generační rozdíl spočívá v jediném v rozdílu několika desetiletí. To je celé, a to je  cermanův, křivanův a zřejmě i váš problém.  Jen skutečně někdo prolezlý červenou ideologií skrz na skrz nebo patologický negativista a nihilista nevidí rozdíl mezi možností držet hubu a krok či o tu hubu přijít a možností svobodně se vyjadřovat, volit, cestovat, vzdělávat se a slušně žít nebo v tom, že dříve této zemi absolutisticky vládla ta nejhorší spodina a současnotí, kdy pár grázlů ukradlo fůru peněz. Cermanovo tzv. kritické myšlení spočívá v patologické představě (vyvolené zřejmě intenzivním sledováním zpravodajství tv nova), jak všichni podnikatelé kradou, stát je v rozkladu, ovšem realita je jinde.  A mimochodem to  "... věříte a doufáte v ještě lepší zítřky po pádu demokracie, státu a nastolení anarchie.." je fakt kravina na ntou. Přes to, že se k ženám snažím chovat jako gentleman tak žádné vhodnější pojmenování mě nenapadá. Můžu se  zeptat jak jste na tu zhovadilost přišla? :-)

0/0
14.7.2014 21:52
Foto

K32a12r44e85l 66P73l59í26h97a83l 2689765178831

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Dodal bych, že starší generace měla, má a asi navěky bude mít vždy obavy z toho, zda následující generace svou budoucnost zvládne. Kde kdo i po třicítce slýchává ta slova "Dávej na sebe pozor", "Jeď pomalu" apod. Je to instinkt. 

Za komunismu se kradlo daleko více než dnes - byly na to zákony, které umožňovaly ukrást pozemek i se vším na něm. Vyvolené určovala strana a ti se měli dobře. Ostatní museli krást alespoň ve fabrice materiál, aby něco měli. Jen se o tom neinformovalo, aby lidé drželi huby a mysleli si, jak je ten socík spravedlivý narozdíl od kapitalismu. Mimochodem, je zajímavé, že filmy z tehdejší doby jsou plné kriminálních motivů, aby nakonec vyhrála VB a spravedlnost :-)

0/0
14.7.2014 22:36

E. Riegerová

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Paní Ivano, souhlas. Jen bych chtěla podotknout, že jsme se tady rozhodně naučili nevěřit masmédiím, jak těm našim, tak těm za železnou oponou a ne všichni jsme doufali v lepší kapitalistické zítřky. Když jsem byla v r. 68 na jaře v Paříži, tak jsem byla šokována tamnějšími bezdomovci a žebráky, něco u nás tehdy nevídaného. Rovněž mne šokovaly názory mých tehdejších mladých vrstevníků, kteří byli marxističtí a tvrdili, že u nás za stalinské éry to bylo rozhodně pro život lepší, než teď u nich (Francie r. 68)! Z toho mi bylo jasné, že tam taky je něco shnilého.

0/0
15.7.2014 18:23

P. Mach

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Ano, ti marxisti, kteří byli blbí jako troky a neměli šajn co je to komunistická diktatura.

0/0
15.7.2014 18:42

E. Riegerová

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Pane Machu, Váše přímočará a neotřesitelná víra v neotřesitelnost a jedinečnou správnost výdobytků našeho svobodného a demokratického světa je podivuhodná.

0/0
16.7.2014 19:59

J. Křivan

Re: Je vidět, že žijete ve vlastním fiktivním světě.

Když ptáčka lapají pěkně mu zpívají.

0/0
15.7.2014 19:33