Co je logické podle naší ministryně kultury

Alena Hanáková prolomila mediální blok, když poskytla rozhovor časopisu Týden. A novináři jako krvežíznivé šelmy opět ucítili krev.

Pavel Pokorný 30.7.2012

Ministryně kultury Alena Hanáková po několika měsících poskytla obsáhlejší rozhovor, konkrétně pro aktuální vydání časopisu Týden. Proč to dlouhé mlčení, přerušované jen občasným televizním účinkováním? Po vystoupení k církevním restitucím v pořadu ČT Události, komentáře 7. února prý Hanáková dostala „totální a úplný blok k médiím jako takovým. Nevěřila jsem sama sobě a přestala jsem věřit novinářům, že jsou schopni být slušní a korektní a nechovají se jako divá zvěř, která jakmile ucítí krev, tak se oběti nechce vzdát. Drtí ji, i když to už nepřináší vůbec nic,“ svěřila se ministryně Týdnu.

Jsme rádi, že paní Hanáková (TOP 09 a STAN) se velké části toho bloku už zbavila a novinářům z Týdne se pokusila odpovědět na pár otázek. Přesto při jejich čtení jednoho napadne, zda to nebylo poněkud předčasné. Kromě kolegyně Reslové, jež se kulturní politice systematicky věnuje, i autor této poznámky začíná trpět zvýšenou citlivostí na mediální vystoupení šéfky resortu, která by mohla rychle přerůst v totální blok opačného gardu.

Tři příklady, jak stav věcí vnímá Alena Hanáková (eventuální poukaz na vytržení citací z kontextu neobstojí, protože ani s okolním kontextem z nich člověk není právě moudrý):

  • O Státní opeře a Národním divadle: „(...) Nejsem úplně přesvědčená, že je dobré, aby byly v Národním divadle a ve Státní opeře soubory, které se věnují stejným věcem. Tedy jak činohře, tak baletu, tak opeře. Myslím si, že opera by měla uvádět hlavně operu a balet. Divadlo zas především činohru. Tak je to podle mého logické.“
  • O cestovním a turistickém ruchu: „(...) Jsou takové zapomenuté oblasti v republice, kde by si podporu nějaké kulturní činnosti určitě zasloužili. Kultura totiž táhne turisty, a proto by měl mimochodem cestovní, turistický ruch patřit pod nás (míněno ministerstvo kultury). (...) V rámci spojování ministerstev jsme o tom velmi přemýšleli. Cestovní ruch úplně logicky patří ke kultuře. Právě kultura sem natahuje cizí návštěvníky. Nepojedou se sem podívat do továrny na boty, ale přijedou do Prahy, kde je spousta památek a atmosféra, kterou dělá právě kulturní zázemí. (...)“
  • O točně v Českém Krumlově: „Snahou ministerstva je, aby se zachovala točna a UNESCO. Jako ministryně kultury budu v prvé řadě ochraňovat UNESCO.“

Rozumíte, co tím chtěla Alena Hanáková čtenářům říci? Já ať drtím hlavu sebevíc, pořád nic. Ještě štěstí, že nás ministryně kultury ujistila, že má na úřadu věci pevně v rukou. Ale dodatek (Směje se.) za tímto ujištěním mě opět poněkud znejistěl. Chtěl jsem se původně pod text podepsat „krvežíznivá zvěř“, ale už ani nevím, kdo komu pije krev.