Co čte Topolánkův Mazánek?

Marek Dalík, nejlepší přítel Mirka Topolánka, prý vůbec netuší, co se v Praze děje. Tak to by bylo poprvé.

Týdeník Ekonom oslovil české podnikatele, lobbisty či právníky. Co si myslí o kauze zveřejněných odposlechů mezi bývalým primátorem Prahy Pavlem Bémem a podnikatelem Romanem Janouškem? V anketě odpovídal i lobbista Marek Dalík, nejlepší přítel Mirka Topolánka a člen takzvané Toskánské party. „Netuším, co se v Praze děje. Jsem v zahraničí a čtu jen zahraniční deníky, tam se o Janouškovi a Bémovi nic nepíše,“ odpověděl Dalík.

Tak zaprvé, není pravda, že zahraniční média o tomto skandálu nepíší. Naopak. Svědčí o tom mimo jiné i středeční článek ČESKÉ POZICE. Otázkou je, kde v zahraničí Dalík pobývá. Ve vile v toskánském Monte Argentariu ještě zřejmě není, do ideální sezóny ještě pár dní zbývá. Lyžuje někde v Alpách? V Itálii? V Německu? V Rakousku? Ve Švýcarsku? Nebo odjel na nějaký ostrov v Karibiku, v Tichomoří či v Indickém oceánu? Je to vlastně jedno, ať si miliony tvrdě vydělané po Topolánkově boku užije, jak nejlépe dovede. Ale je zarážející, že Dalík nepoužívá ani internet.

Za druhé, jen v nejbujnějších fantaziích si lze představit, že Dalík neví ani zbla. V době pořízení odposlechů měl k Janouškovi blízko. Že ho ve zveřejněných hovorech neslyšíme, nic neznamená, protože odposlechy, které dostal deník MF Dnes, byly předem vybrané z mnoha stovek, ne-li tisíců nahrávek. Mobilním telefonem Dalík nade vší pravděpodobnost vládne a že by ho někdo nezpravil? Že by byl Dalík natolik z obliga? To spíše věříme, že každé ráno před lyžovačkou třesoucíma se rukama sahá po myši či klávesnici mobilu. A ty ruce se netřesou kvůli tomu, že by večer přebral…