Ceska Pozice

Co brání elektronizaci veřejných zakázek?

Ministerstvo pro místní rozvoj hledá provozovatele systému pro elektronické zadávání veřejných zakázek, který ale ještě není na světě.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Velký rozruch vzbudil mezi IT firmami nedávno zveřejněný tendr na provozování jednoho z hlavních systémů pro elektronické zadávání veřejných zakázek – takzvaného Národního elektronického nástroje (NEN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vypsalo soutěž za čtvrt miliardy korun na pět let, přitom samotný systém zatím není hotov a není jasné, jestli bude podle aktuálního plánu dokončen. Termín odevzdání se přitom v minulosti již několikrát posouval a nyní je stanoven na 1. listopadu 2013.

Vývoj Národního elektronického nástroje by měl přijít na více než 150 milionů korun, z nichž zatím bylo dodavateli – firmě Datasys – vyplaceno 56 milionů. Nově vypsaná zakázka je již druhým pokusem o výběr provozovatele, předchozí výběrové řízení MMR zrušilo. Důvod? „V rámci projektu došlo k výraznému zpoždění, a tak ani do dnešního dne nebyl NEN předán zadavateli,“ stojí v rozhodnutí o zrušení tehdejšího tendru z letošního dubna. Od té doby se však příliš nezměnilo.

Systém měl být v ostrém provozu od začátku letošního roku a s pilotním provozem se mělo začít již loni v prosinci. Důvodem zpoždění byla podle MMR velká novela zákona o veřejných zakázkách, která je pro fungování NEN klíčová. Systém by totiž měl být schopen obsáhnout celý proces zadávání veřejných zakázek včetně administrace, což se neobejde bez souladu s aktuální legislativou.

Společnost Datasys získala zakázku na vývoj NEN loni krátce předtím, než zásadní novela vstoupila v účinnost. Problém byl v tom, že veškeré parametry zakázky včetně zadávací dokumentace vznikaly v době, kdy ještě platil starý zákon, a vzhledem k chaosu, který schvalování novely v parlamentu provázel, nebylo zřejmé, jaká bude nakonec výsledná podoba.

Smlouva s Datasysem je nastavena tak, že firma garantuje soulad s legislativou, ale konkrétní zadání musí poskytnout MMR. A právě rozsah změn, které nakonec novela přinesla, vývoj systému zkomplikoval, což nemile překvapilo dodavatele i zadavatele.

Větší, než se čekalo

Nárůst objemu práce vedl mimo jiné ke změně subdodavatelů. Ty původní – společnosti IBM, VUMS Legend a Czechgeeks – doplnila společnost Tesco SW, která už pro MMR dělá monitorovací systém strukturálních fondů. Přesto Datasys nebyl schopen dodržet termíny a odstranit včas některé nedostatky, tudíž dostal od zadavatele pokutu milion korun, kterou už zaplatil.

Pokud se nepodaří odevzdat zakázku včas, případně projekt skončí neúspěchem, přijde o peníze z Evropské unieNa tom, zda se Datasysu podaří splnit aktuální termín 1. listopadu, závisí ještě jedna podstatná věc – proplacení peněz z Evropské unie. Projekt má být totiž z 85 procent hrazen z fondů EU. Pokud se však firmě nepodaří odevzdat zakázku včas, případně projekt skončí neúspěchem, o evropské finance by přišel. V krajním případě by se mohlo stát, že celá částka bude muset být zaplacena ze státního rozpočtu. MMR v případě zdržení počítá s uplatněním smluvních sankcí, které se podle doby zpoždění mohou vyšplhat na mnohamilionové částky.

Komplikací přitom může nastat řada. Jednu z nich může přinést například technická novela zákona o veřejných zakázkách, která nyní čeká na projednání vládou. Jednak není jasné, jak se nový kabinet k zákonu postaví, a dále není s ohledem na potíže při zanášení novelizací do systému jisté, že tentokrát se vše odehraje bez větších problémů.

U koho to poběží?

Pokud by vše probíhalo podle původního plánu, mohly by úřady již dnes v rámci NEN vypisovat elektronické aukce, používat centralizované zadávání a získávat ze systému třeba analýzy svých výdajů. Nic z toho se ale zatím neděje. Vývojem nicméně celá věc nekončí – MMR totiž nemá žádné vlastní datové centrum, které by mohlo systém provozovat.

A právě zakázka na provozovatele dosud neexistujícího systému by měla tento nedostatek vyřešit. Ve hře byla i možnost využití některého ze státních datových center, například Odštěpného závodu České pošty pro IT nebo datového centrave Státní tiskárně cenin. Nakonec ale zvítězila varianta otevřené soutěže a jak vyplývá z množících se dotazů potenciálních uchazečů o zakázku na profilu MMR, evidentně vzbudila mezi IT firmami zájem.

Ambiciózní plány

Výhledově by měl být NEN napojen na základní registry, které spravuje ministerstvo vnitra. Existují i úvahy o napojení na státní pokladnu ministerstva financí. Celkově má být zajištěna také komunikace všech systémů, které se veřejnými zakázkami zabývají, například Věstníku veřejných zakázek, Informačního systému veřejných zakázek, elektronických tržišť a dalších. Plány jsou nicméně hezká věc, ale podle všeho se teď hraje spíše o to, jestli bude systém NEN vůbec uveden do provozu.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.