Čo bolo, to bolo. Terazky som ministryní obrany!

Karolína Peake vstupuje na neznámé území, jehož nástrahy už odstavily nejednoho bouráka. Vybíráme několik „špeků“.

Martin Shabu 13.12.2012

foto: © Česká Pozice, Alessandro CanuČeská pozice

Když politik říká „asi ne“, znamená to „určitě ano“. Jedině tak si může volič vysvětlit estrádu, kterou v uplynulých týdnech předvedla vicepremiérka a předsedkyně LIDEM okolo přijímání a odmítání funkce ministryně obrany.

Karolína Peake ještě v polovině listopadu Peake Aktuálně.cz tvrdila, že o obranu nejeví zájem: „Já myslím, že můžu říct skoro s jistotou, že zrovna ministerstvo obrany bych asi odmítla.“ A uvedla i důvod: „Považovala jsem to za nerealistickou nabídku, která pro mě není nijak zajímavá. Opravdu nepovažuji za nutné opouštět svou pozici a práci, kterou teď dělám a která rozhodně hotová není.“

Počátkem prosince bylo vše jinak. „Pokud bychom místo ministerstva dopravy dostali obranu, pak bych byla kandidátem na tento post za LIDEM já,“ otočila ve středu o 180 stupňů Peake. Občanští demokraté a premiér Petr Nečas chtějí získat ministerstvo dopravy, které distribuuje miliardové investice do české ekonomiky. ODS si už delší dobu stěžuje, že nemá v gesci silné ministerstvo. Proto Nečas neustoupil a LIDEM ministerstvo dopravy vzal. Pro Peake se původně nerealistická nabídka stala rázem realistickou...

Vůbec to neznamená, že by před paní vicepremiérkou ležela jednoduchá výzva. Spíše minové pole. Vyberme z pestré nabídky několik „špeků“, na kterých může protikorupční bojovnice Peake, pro niž je resort obrany bílá mapa, pěkně vyhořet.

Asi největší pozornost budí vyjednávání o budoucnosti stíhacího letectva v Česku. Do rozběhnutých jednání bude nová ministryně složitě naskakovat.

Akvizice v běhu

Asi největší pozornost v současnosti budí vyjednávání o budoucnosti stíhacího letectva. Odstupující ministr Vondra se dohaduje se Švédskem na prodloužení pronájmu Gripenů za výhodnějších podmínek. Do rozběhnutých jednání bude nová ministryně složitě naskakovat. Zdroje ČESKÉ POZICE z ministerstva obrany a politiky naznačily, že Vondra do značné míry Peake „nalajnoval“ dráhu, po níž se může pohybovat.

Tyto mantinely si Peake uvědomuje. „Asi by stálo za to navázat ještě jednou na to jednání a zkusit ho posunout ještě o kousek dál. Třeba na jednání na úrovni premiérů, nikoli už jen na úrovni ministrů obrany,“ připustila ohledně Gripenů vicepremiérka pro Lidové noviny v prvním rozhovoru čistě na téma obrany.

Jenže v běhu jsou i další zakázky jako zajištění radarové obrany území Česka pro doby mírové, krize i války. Ve zbrojařských kuloárech se hovoří o mnohamiliardové zakázce na nákup radarů třídy MADR. A zbývá také urychleně vyřešit tendr na vojenské uniformy za více než 90 milionů korun.

Vicepremiérka Peake bude muset dále dotáhnout do konce vybudování akvizičního systému ministerstva obrany. Po skandálech, které provázely nákupy vojenské techniky v dřívějších letech, se Vondra po nástupu do funkce pokusil učinit na ministerstvu organizační změny s cílem nastolit v tendrech větší transparentnost. Ne všechny plány se mu podařilo uskutečnit - například vybudování plně funkčního národního úřadu pro vyzbrojování. Stále se například čeká na vytvoření centrálního nákupního místa pro nevojenský materiál, který armáda používá.

Koho k sobě?

Jedním z mužů, který by mohl Peake v nové roli pomoci, je současný první náměstek ministra obrany a bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Nejenže armádu zná, ale jako  bývalý ředitel Vojenské kanceláře prezidenta republiky má dobré vztahy i s Václavem Klausem. A to se před jmenováním Peake ministryní obrany může hodit. „Na 95 procent si myslím, že Picek zůstane. Nedovedu si tam - i kvůli jeho vazbě na prezidenta - představit někoho jiného,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z ministerstva obrany.

Do personálních otázek však bude Karolíně Peake zřejmě hodně mluvit premiér Petr Nečas. Činil tak už v případě ministra Vondry. Je totiž znám svým zájmem o strategický resort, na němž ostatně v devadesátých letech pracoval jako náměstek.

Možná má však Peake už vlastní představu o složení týmu spolupracovníků. O víkendu například absolvovala jednu zajímavou schůzku v luxusní pražské restauraci. Politička se v neděli dle informací ČESKÉ POZICE setkala s Václavem Irovským, ředitelem nově založeného Vojenského technického ústavu, který dříve spadal jako odštěpný závod pod státní podnik LOM Praha a patří do gesce ministerstva obrany.

Dotáhne Peake do konce vybudování akvizičního systému ministerstva obrany?

Aktivní zálohy i vojenská policie

Vystudovaná právnička Peake bude muset bleskově nastudovat normy, jež ministerstvo obrany předložilo do legislativního procesu. Do výčtu patří například větší zapojeníaktivních záloh do života armády. Od rezervistů, jichž by mělo v budoucnu být přes pět tisíc, si ministerstvo obrany slibuje větší úspor. Obrana kvůli tomu připravila úpravu zákona, který by měl aktivní zálohy zatraktivnit.

Vondrovi lidé rovněž zpracovali novelu zákona o vojenské policii, v níž se počítá s její reorganizací. Oproti současnosti by výkonné složky, tedy dopravní a pořádková, měly být začleněny do armády. Vyšetřovatelé by naopak zůstali v kompetenci ministra obrany. Nový model měl začít fungovat už od příštího roku.

Na stole je také rušení vojenských újezdů, které – především mezi starosty obcí – vyvolává velké kontroverze. Kupříkladu zmenšením rozlohy vojenského újezdu Libavá vznikne šest nových obcí, na něž bude nutné převést majetek včetně nemovitostí. Místní se však bojí po odchodu vojáků o ekonomickou životaschopnost přilehlých měst a obcí.

Miliardové majetky

Samostatnou kapitolu tvoří ohromný majetek, kterým ministerstvo obrany disponuje. Peake se v něm bude muset velmi rychle zorientovat. Podstatnou součástí rozhodování ministryně obrany bude oblast vojenského zdravotnictví a lázeňství. A o ně projevuje zájem hned několik vlivných zdravotnicko-finančních skupin.

Armáda se chce zbavit perfektně vybavené nemocnice pro biologickou válku v Těchoníně, jež ji každoročně vyjde na provozních nákladech na 130 milionů korun. Vedení ministerstva a vláda si musejí ujasnit, jestli Česko skutečně potřebuje takto vysoce specializované pracoviště. Zajímavých zdravotnických a rekreačních objektů je však v resortu mnohem víc. Patří sem například Ústav leteckého zdravotnictví Praha, Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích, Vojenská nemocnice Brno i Vojenská lázeňská a rekreační zařízení. Posledně jmenovaná instituce kupříkladu obhospodařuje šest hotelů. V nich se dílem rekreují vojáci po službě v zahraničních misích, ale slouží i komerčnímu využití.

Kromě toho ministerstvo obrany spravuje několik státních podniků s mnohamiliardovou hodnotou, jako jsou Vojenské lesy a statky ČR. Nejistá situace panuje i okolo Vojenského opravárenského podniku v Novém Jičíně, jenž zajišťuje výrobu a servis obrněné techniky včetně obrněnců pandur. Armáda se snižujícím se rozpočtem nemá na pořizování nové techniky ani na servis prostředky. A existuje dokonce série rozhodnutí Evropského soudního dvora, jež zakázky pro státní podniky zakazují.

Stejné potíže se dotýkají i státního podniku LOM Praha, kde se uvažuje o privatizaci. Zájem o něj by jistě měla finanční skupina Penta a zahraniční investoři z USA.

Kauzy z minula u ledu?

Vicepremiérka Peake si zřejmě dobře spočetla, že sekat chapadla korupční chobotnice na ministerstvu obrany se nevyplácí

„Čo bolo, to bolo. Terazky som ministryní.“ Tak by bylo možné parafrázovat výrok Peake, jenž se týká zakázek ministerstva obrany z minulosti za desítky miliard korun. Peake v rozhovoru pro Lidové noviny uvedla, že se nechce příliš ohlížet do minulosti. „Nejdu tam v první řadě proto, abych tam tahala nějaké kostlivce a bubáky. Spíš se chci dívat do budoucna,“ prohlásila politička. Slyšet něco takového z úst vicepremiérky pro boj s korupcí je trochu překvapivé.

Co si o tom myslí její předchůdce Alexandr Vondra? „Já bych řekl to samé. Kauzy, které jsme vyhodnotili jako problematické, už jsme předali policii. Všechny systémy, včetně nákupu, jsme nastavili podle nových pravidel. Koleje jsou tedy položeny, zbývá správně řídit mašinu,“ řekl ČESKÉ POZICI dosluhující ministr.

Výrok Peake je jistě vítaným signálem pro bývalé pohlaváry ministerstva obrany z dob Topolánkových i pro jejich přátele ve zbrojařských kruzích — mohou jej interpretovat tak, že ministryně Peake do nich šťourat nebude. 

Karolína Peake si zřejmě dobře spočetla, že sekat chapadla korupční chobotnice na ministerstvu obrany se nevyplácí. Své by o tom mohl vyprávět právě Vondra. Záhy poté, co začal otevřeně kritizovat prostředníky vojenských obchodů (institutu prostředníků se podle jeho iniciátora přezdívá Lex Kalousek), objevila se aféra ProMoPro. A neochránili ho ani dva bývalí ministři obrany, s nimiž spolupracoval – Jiří Šedivý (v roli bývalého prvního náměstka) a Luboš Dobrovský (v pozici poradce ministra). Ani tito tři ministři nedokázali vztahovou síť z minulosti, která sahá přinejmenším do počátku devadesátých let, na ministerstvu zcela zpřetrhat.

Že by si Peake vyzbrojená poučkami z protikorupčního boje poradila lépe, o tom lze pochybovat, protože důležitou munici postrádá. Znalosti z obranné politiky, diplomacie, zkušenosti z vyjednávání v rámci NATO, silnou pozici v rámci silné politické strany a blízkost k premiérovi... to vše jí bude chybět.

Urvisu … —> Díky za nahrávku 8:44 7.12.2012

Počet příspěvků: 43, poslední 10.12.2012 07:41 Zobrazuji posledních 43 příspěvků.